Rituály a hostiny pre mŕtvych. Z toho, ako svet tieto dni oslavuje, ti prebehne mráz po chrbte
- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície
- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície
Mexiko – Día de los Muertos
Tento sviatok môžeme preložiť ako Deň mŕtvych. A hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že súvisí s Halloweenom, nie je to tak. Hneď prvý rozdiel je, že sviatok Día de los Muertos je typický pestrými farbami a radosťou zo života.
Ako uvádza National Geographic, účelom tohto sviatku je ukázať lásku a úctu k zosnulým členom rodiny. Ľudia v Latinskej Amerike organizujú večierky, kde tancujú a spievajú – veria totiž, že duše ich zosnulých sa vracajú na Zem, a tak im pripravujú hostinu.
Samozrejme, ani Deň mŕtvych sa nezaobíde bez kostýmov. Pre tento sviatok sú typické kostýmy, ktoré hrajú farbami a sú plné kvetov. Ľudia si zvyknú namaľovať tváre tak, aby vyzerali ako kostlivci.
Japonsko – sprievod v meste Kawasaki
Typický Halloween, ako ho poznáme z amerických filmov, si podnietil aj niektoré ázijské štáty. Príkladom je známy sprievod, ktorého sa každoročne zúčastnia tisícky ľudí v tých najrôznejších maskách.
Háčik je v tom, že sa nemôžeš len tak prezliecť do kostýmu a vyraziť do ulice. Sprievod má celkom prísne pravidlá, do ktorých patrí aj to, že sa najskôr musíš zaregistrovať a zaplatiť účastnícky poplatok.
Ako uvádza portál GaijinPot Travel, organizátori sú štedrí. Najlepšia maska na pochode získa 500 000 jenov, čo je v prepočte približne 3 400 eur. Zvyšok krajiny oslavuje Halloween v kluboch na rôznych tematických večierkoch.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.