Rituály a hostiny pre mŕtvych. Z toho, ako svet tieto dni oslavuje, ti prebehne mráz po chrbte
- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície
- Väčšina Slovákov na konci októbra navštevuje cintoríny
- Udomácnil sa u nás aj Halloween
- Sú však krajiny, ktoré majú iné tradície
Samhain – Írsko, Škótsko
Aj napriek tomu, že Halloween si spájame s Amerikou, jeho skutočným rodiskom je Írsko. V tejto krajine vznikol sviatok Samhain, ktorý sme už spomínali. Pre keltskú kultúru znamenal začiatok nového roka.
Ako informuje BBC, v Írsku sa dnes tento sviatok príliš nelíši od klasického Halloweenu. Nájdu sa však aj milovníci tradícií, ktorí zostávajú verní keltským koreňom v podobe táborákov, rôznych hier, tancov a tradičného jedla.
Tomuto sviatku je určený večer od 31. októbra, pričom oslavy trvajú do svitania 1. novembra. Zaujímavé je, že podľa pohanskej tradície je v tomto čase prah medzi živými a mŕtvymi najtenší. Jednoducho, v Írsku sa týmto sviatkom vítala tá temnejšia polovica roka – zima.
Guy Fawkes Day – Anglicko
V týchto dňoch sa územie Anglicka ponorilo do podobných tradícií ako Amerika. Avšak, tesne po Halloweene tu slávia ešte jeden sviatok, ktorý s typickými oslavami alebo keltskými tradíciami nemá nič spoločné.
Tento sviatok je zasvätený mužovi s menom Guy Fawkes a koná sa 5. novembra. Ako informuje The Scotsman, v tento deň, len pred mnohými rokmi, sa daný muž pokúsil so svojimi spoločníkmi spáchať atentát na kráľa Jakuba I. a jeho parlament.
Útok však nevyšiel, pretože ho niekto vyzradil. Zaujímavé však je, že taká udalosť v ľuďoch zostáva aj po rokoch. Angličania oslavujú tento deň táborákmi, fakľami a ohňostrojmi. Nenechajú si však ujsť ani rôzne ohňové tance.