Rituály najznámejších podnikateľov. Kedy vstávajú a čo robia, aby boli top?
- Čo robia predtým, než vôbec začnú s prácou? A ako si uľahčujú jej priebeh? Títo desiati podnikatelia sú kreatívne mozgy a zároveň ranné vtáčatá, oduševnení metidátori, milovníci športu a efektivity. Zrejme práve vďaka ich neobvyklým návykom máme dnes na svete Twitter, HubSpot, Square, Y Combinator, či Box.
- Čo robia predtým, než vôbec začnú s prácou? A ako si uľahčujú jej priebeh? Títo desiati podnikatelia sú kreatívne mozgy a zároveň ranné vtáčatá, oduševnení metidátori, milovníci športu a efektivity. Zrejme práve vďaka ich neobvyklým návykom máme dnes na svete Twitter, HubSpot, Square, Y Combinator, či Box.
Jack Dorsey, CEO a spoluzakladateľ Twitteru
Pred prácou síce nečviriká, zato vstáva skôr než väčšina vtáctva: o piatej. Spávať chodí okolo 11. Hneď po zobudení pol hodinu medituje, potom cvičí v troch sedemminútových intervaloch a následne sa po povinnej dávke kofeínu vyberie do práce. Okrem Twitteru založil a šéfuje aj spoločnosti Square, ktorá sa špecializuje na digitálne platby.
Sam Altman, prezident Y Combinator
Prezident tejto známej startupovej komunity sa snaží poctivo pracovať na dôležitých veciach a nekompromisne riešiť tie, ktoré až taký význam nemajú, čo si vyžaduje istú dávku disciplíny. Znie to síce jednoducho, no asi v tom bude nejaké to čaro. Hodnota všetkých firiem, pri ktorých Y Combinator pridalo ruku k dielu, sa totiž pohybuje okolo 65 milárd. Všeobecne Altman funguje na báze troch dôležitých a približne 20 minoritných úlohách denne.
foto: bizjournals
Amanda Kahlow, CEO a spoluzakladateľka 6Sense
Táto rekordérka, ktorá sa podieľa na fungovaní strategicko-marketingovej spoločnosti, si budík nastavuje už na 4:20 (ale spať chodí o ôsmej večer). Po piatej stihne vyvenčiť psa, zabehnúť si do práce, absolvovať saunu a o ôsmej sedieť za pracovným stolom. Aj keď sa domov nevracia skôr ako pred ôsmou, nesťažuje sa. Svoje dni si naopak vraj užíva.
foto: 6point5sense
Dharmesh Shah, CTO a zakladateľ HubSpot-u
Konečne niekto, kto to s ranným vstávaním neženie do extrémov. Shah priznáva, že to niekedy pri programovaní potiahne aj do tretej ráno a následne potrebuje aspoň 7 a pol hodín na to, aby sa plnohodnotne zregeneroval. Stretnutia pred jedenástou teda nehrozia. Naviac bez hanby po zobudení rád len tak vylihuje – samozrejme s tým, že počas tejto doby rozmýšľa nad produktívnymi vecami, ktoré mu potom po vstatí z postele vraj idú jednoduchšie.
foto: business insider
Maria Konnikova, autorka The Confidence Game
Autorka New York Times bestselleru, ktorá je zároveň psychologičkou a žurnalistkou, má okrem nápadného slovanského mena rada aj tak trochu bohémsky štýl života. (Aspoň v porovnaní s kolegami.) Vstať a odcvičiť jogu rada stíha pred ôsmou, následne do obeda pracuje, teda píše. Počas práce nemá zapnutý internet a hneď po nej chce mať pokoj od obrazoviek – aspoň na hodinu. Po zvyšok dňa sa rada venuje čítaniu – napríklad poézie, ktorú má vždy na nočnom stolíku – alebo debatám a stretnutiam so zaujímavými ľuďmi.
Sociálnym sieťam sa najradšej vyhýba, aj keď je to v dnešnom svete čoraz ťažšie. Podľa nej sú však len požieračom času a zabijakom produktivity. Nuž, ako pre koho. (Niekto ich vie aj poriadne zužitkovať či speňažiť.)
foto: INC
Joel Gascoigne, CEO a spoluzakladateľ Buffer
Buffer sa venuje marketingu na sociálnych sieťach a jeho zakladateľ sa zase rád venuje najmä ľuďom. Každý deň má viacero 20-minútových stretnutí s ľuďmi z tímu a pár posedení medzi štyrmi očami, na ktorých sa ich snaží nasmerovať tou správnou cestou. Vo veľkom rieši zákaznícky servis, no venuje sa aj technickej práci na jeho podnikateľskom dieťati. Okrem práce musí viackrát do týždňa cvičiť, ideálne strieda posilovanie s kondičnými tréningami.
foto: INC
Peter Shankman, autor a zakladateľ HARO
HARO je vyhľadávač určený špeciálne pre žurnalistov a novinárov. Spája ich s relevantnými zdrojmi a príbehmi, ktoré im pri práci môžu pomôcť. Jeho zakladateľ sa nijako netají tým, že trpí ADHD, teda ľudovo povedane hyperaktivitou. Momentálne dokonca pracuje na webstránke, ktorá má o tejto poruche šíriť osvetu a prezentovať ju v pozitívnom svetle. Kvôli nej má Torba presne rozplánovaný deň a začína ho niekedy aj o 3:30, najneskôr o štvrtej. Potom si odbehne nejaký ten kilometer, alebo jednoducho zacvičí. To je vzhľadom na hyperaktivitu nevyhnutnosťou. Od siedmej v práci vybavuje maily, píše články a rokuje, pričom to často musí zvládať aj z lietadla. Kvôli práci ročne prelieta asi 250,000 km.
foto: bright.stellaservice
Andrew Torba CEO Automateads.com
Chlapík, ktorého spoločnosť má pod palcom digitálny marketing, si svoje dni rád vopred precízne naplánuje. Vstáva v prekvapujúco normálnom čase – a to medzi pol siedmou a siedmou. Hneď po vstatí vybaví medzinárodné maily od zákazníkov, dopraje si kávu a neskôr rieši záležitosti z pozadia spoločnosti. Po obede nasleduje cvičenie a večeru si rád pripravuje spolu s frajerkou. Vrámci odreagovania hrá Xbox, číta a predtým než o polnoci zaľahne si ešte raz skontroluje a vybaví dôležité maily.
foto: about.me
Micah Baldwin, podnikateľ na voľnej nohe (založil 8 spoločností)
Tajomstvom Baldwinovej psychickej rovnováhy, ktorú si vzhľadom na mániodepresiu musí udržiavať, je polhodina mezi siedmou a pol ôsmou. Na tieto dva časy má nastavené budíky a medzi nimi sa venuje len a len sebe. Niekedy si ešte podrieme, inokedy čosi prečíta, alebo len tak rozmýšľa. Táto kvázi meditácia sa odohráva celkom bez telefónu, ktorého sa Micah dotkne až po raňajkách, kŕmení zverinca, cvičení a sprche. A aspoň pätnásť minúť denne si rezervuje na aktivitu, ktorá ho robí šťastným. Väčšinou sa teda venuje svojmu psovi. Týmto prístupom sa naučil, že svet sa pri prístupe „take it easy“ nezrúti.
foto: packdog
Aaron Levie, CEO a zakladateľ Box-u
Online share-ovanie dát, ktorému sa spoločnosť venuje, začína u zakladateľa hneď po zobudení, keď si ešte v posteli pol hodinu kontroluje maily. V tomto si pochvaľuje iPhone 6 Plus. Denne si predsavzá asi 50-60 rôznych malých aj veľkých pracovných úloh, ktoré potom po dvojfázovú pracovnú dobu spĺňa. Prvá fáza začína po dvoch šálkach kávy ráno a trvá 7-8 hodín. Po nej nasleduje krátky šlofík, večera a ďalších 4-5 hodín práce. Niekedy, aby efektívne využil všetko čas, rieši Levie prácu v taxíku a oželie tak vlastné auto. A keď už taxík, tak jedine Uber.
Kľúčové ponaučenia:
- aj keby si mal vstávať spolu s prvým kohútom, musíš ísť spať dosť skoro na to, aby si si oddýchol
- vnútorný kľud a rovnováha sú alfou a omegou: pomáhajú šport, joga, alebo meditácia
- nech je tvoj systém akýkoľvek, dôležité je, aby si ho vedel dodržať a čas efektívne zužitkovať
- musíš si vedieť nájsť čas len pre seba, oddýchnuť si a robiť veci, ktoré ťa naozaj stopercentne bavia
- aj keď by si toho hneď dokázal veľa, nikdy nie je vhodné prestať s učením, preto aj naďalej čítaj a obklopuj sa zaujímavými ľuďmi
foto: fast company
Zdroj: Product Hunt, Medium, zdroj titulnej fotografie: SF chronicle
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti