Riziko Alzheimerovej choroby sa zníži o 53 %, ak ľudia dodržiavajú túto diétu, ukazuje štúdia
- Diéta sa spája s nižším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby
- Po približne 4,5 roku diéty kleslo riziko o viac ako polovicu

- Diéta sa spája s nižším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby
- Po približne 4,5 roku diéty kleslo riziko o viac ako polovicu
Alzheimerova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje pamäť, myslenie a správanie. Celosvetovo trpí demenciou približne 50 miliónov ľudí, pričom Alzheimerova choroba je jej najčastejšou formou. Odhaduje sa, že do roku 2050 sa počet osôb postihnutých demenciou zvýši na približne 152 miliónov.
Nedávne štúdie naznačujú, že strava môže zohrávať kľúčovú úlohu v prevencii Alzheimerovej choroby. Stále viac dôkazov poukazuje na to, že to, čo jeme, môže ovplyvniť naše kognitívne schopnosti v starobe.
Mix stredomorskej a DASH diéty
Predpokladá sa, že niektoré diéty obsahujú živiny so silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami, ktoré chránia mozog. Medzi najperspektívnejšie patrí diéta MIND (Mediterranean-DASH Diet Intervention for Neurodegenerative Delay), ktorá kombinuje prvky stredomorskej a DASH diéty (Dietary Approaches to Stop Hypertension).
Hoci diéta MIND vychádza zo stredomorského spôsobu stravovania, zahŕňa aj určité špecifické odporúčania a obmedzenia. Aj keď je tento výskum stále v počiatočnom štádiu, prvotné výsledky prinášajú nádej. Podľa portálu Surrey Live vedci naďalej skúmajú jej účinky.
Diétu MIND vyvinula Dr. Martha Clare Morris so svojím tímom z Rush University Medical Center v Chicagu. Ich výskum, publikovaný v roku 2015 v časopise Alzheimer’s and Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association, ukázal, že dodržiavanie tejto diéty môže výrazne znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby – dokonca aj v prípade mierneho dodržiavania odporúčaní.
Po priemerne štyri a pol roku mali účastníci, ktorí sa prísne riadili diétou MIND, až o 53 % nižší výskyt Alzheimerovej choroby v porovnaní s tými, ktorí ju nedodržiavali dôsledne.
Čo zahŕňa diéta MIND?
Podobne ako stredomorská strava aj diéta MIND podporuje konzumáciu zeleniny, najmä listovej, a odporúča bobuľové ovocie pred inými druhmi ovocia. Dôležitou súčasťou sú aj celozrnné obilniny, fazuľa a orechy, pričom odporúčané sú aj pravidelné porcie rýb a olivového oleja.
Naopak, diéta MIND obmedzuje príjem červeného mäsa, sladkostí, syrov, masla a margarínu, ako aj rýchleho a vyprážaného jedla. Zatiaľ čo stredomorská strava povoľuje miernu konzumáciu syrov a má širší výber zeleniny, diéta MIND sa viac sústreďuje na listovú zeleninu a bobuľové ovocie.
V súvisiacej štúdii sa preukázalo, že dodržiavanie diéty MIND významne spomaľuje pokles kognitívnych funkcií, pričom účastníci ju dodržiavali v priemere takmer päť rokov. Hoci sú tieto zistenia sľubné, na potvrdenie ich dlhodobého účinku je potrebný ďalší výskum.
Vedci pokračujú v skúmaní tejto problematiky s cieľom dosiahnuť pokrok v prevencii Alzheimerovej choroby. Napriek tomu, že je výskum ešte v počiatočnej fáze, doterajšie výsledky ponúkajú dôvod na opatrný optimizmus a vedci naďalej prehlbujú svoje poznatky v tejto oblasti.
Chaos v peniazoch
Vedci nedávno publikovali štúdiu, ktorá hovorí, že včasnou diagnostikou choroby môže byť chaos vo financiách.
Keď sa člen rodiny, ktorý celý život pristupoval k svojim či rodinným peniazom zodpovedne, prestane o svoje financie starať, môže to byť jeden z príznakov zatiaľ nediagnostikovanej demencie. Výskumníci z New York Federal Reserve na to prišli vďaka analýze správy o úveroch v USA s údajmi z Medicare.
Vďaka výsledkom zistili, že päť rokov pred diagnózou demencie môže priemerné úverové skóre človeka začať slabnúť a jeho platobná delikvencia stúpať.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Medicare, Surrey Live, dia.hnonline