Riziko vyliatia 100-ročnej vody z Dunaja sa zvyšuje. O osude Slovenska rozhodnú najbližšie dni (PREDPOVEĎ)

  • Nemecká časť Dunaja dosahuje úroveň storočnej vody
  • Postupne sa presúva aj na Slovensko
  • Hladina má výšku už takmer 600 cm
dunaj výstraha
Ilustračná fotografia TASR/Miroslav Košírer
  • Nemecká časť Dunaja dosahuje úroveň storočnej vody
  • Postupne sa presúva aj na Slovensko
  • Hladina má výšku už takmer 600 cm

V dôsledku intenzívnych zrážok na nemeckých úsekoch Dunaja dosahuje hladina rieky úroveň 100-ročnej vody. Ako informuje portál iMeteo.sk, voda z horného povodia Dunaja, spolu s riekami Salzach a Inn, postupuje do rakúskych a následne aj slovenských tokov.

Situácia je kritická, pretože neprestáva pršať a povodňová vlna sa postupne presúva na naše územie.

Situácia je kritická, pretože neprestáva pršať a povodňová vlna sa postupne presúva na naše územie. Takmer v celej dĺžke povodí Dunaja prší bez pauzy, pričom južné Nemecko a západné Rakúsko zaznamenali za posledných 24 hodín až 80 milimetrov zrážok. Stav v okolí nemeckého Passau je teraz kľúčový pre ďalší vývoj, pretože odtiaľ voda už putuje priamo na Slovensko, čo trvá zvyčajne dva až tri dni.

Aktuálne hladina Dunaja v Passau prekonala 770 cm a očakáva sa, že dosiahne až 850 cm, čo predstavuje prekročenie 3. povodňového stupňa.

Kľúčová bude Morava

Na Slovensku sa už teraz hladina Dunaja postupne zvyšuje. V Bratislave hladina rieky stúpla z pôvodných 400 cm na viac ako 520 cm počas poslednej noci. V čase písania tohto článku má hladina výšku 572 cm, čo je len necelých 80 cm od prvého povodňového stupňa.

Ten by pre hlavné mesto priveľké riziko nepredstavoval. Hladina nad 700 cm by už znamenala vážne problémy. Súčasnú povodňovú vlnu by však sme mali zvládnuť bez výrazných komplikácií, ak sa nepridajú intenzívne zrážky na rieke Morava, čo by mohlo situáciu zhoršiť.

Rieka Dunaj, záber na rieku
zdroj: TASR/Michal Svítok

Riziková nie je len Bratislava. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v posledných dňoch výstrahy pred povodňami vo viacerých okresoch na Slovensku.

V Čadci bol vydaný druhý stupeň výstrahy, zatiaľ čo v ďalších okresoch, ako sú Nové Zámky, Kysucké Nové Mesto, Trenčín, Žilina a Bánovce nad Bebravou, platili výstrahy pred prívalovými povodňami. Intenzívny dážď môže spôsobiť rýchly nárast vodných hladín a rozvodnenie malých tokov.

Zlá situácia nie je len na Slovensku, ale aj v ďalších častiach strednej Európy. V nemeckých a rakúskych častiach Dunaja už došlo k pretrhnutiu niektorých priehrad a hrádzí.

Susedia pod vodou

Napríklad v Bavorsku a Bádensku-Württembersku spadlo za posledné dva dni 100 až 160 mm zrážok a očakáva sa ďalších až 80 mm zrážok.  Zle sú na tom aj prítoky Dunaja Umlach v Ummendorfe, Rottum v Laupheime (obe v okrese Biberach), Wurzacher Ach v Leutkirch-Reichenhofen (okres Ravensburg) a Weihung v Unterkirchbergu (okres Alb-Donau).

Kvôli extrémnym zrážkam a hrozbe záplav na Dunaji vyhlásilo osem obcí v Bavorsku katastrofu, vrátane okresu Neuburg-Schrobenhausen. Niektoré mestá sú zaplavené a záchranárske vrtuľníky musia evakuovať ľudí.

V dôsledku nepretržitého dažďa a povodní došlo aj k prerušeniu dopravy. Na diaľnici A3 medzi križovatkami Parsberg a Beratzhausen bola doprava uzavretá v oboch smeroch na približne 10 kilometrov.

V južnom Nemecku boli zrušené a presmerované viaceré vlakové spojenia, čo spôsobilo ďalšie dopravné komplikácie. Zasiahnuté boli najmä trasy ICE medzi Mníchovom, Bregenzom a Zürichom, ako aj trasa medzi Ulmom a Augsburgom.

Ako bude vyzerať dnešný deň?

Dážď na Slovensko ešte chvíľu padať bude. Podľa aktuálnej predpovede počasia bude dnes veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Očakávajú sa prehánky, dážď a ojedinele aj búrky.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať medzi 20 až 25 °C. V Žilinskom kraji, pod Tatrami a na Horehroní bude okolo 18 °C. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 10 °C. Fúkať bude juhozápadný až západný vietor rýchlosťou 5 až 25 km/h.

Zdroje: iMeteo.sk, SHMÚ, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá