Robert Fico predstavil európskym lídrom v Bruseli odvážny plán. Pre Slovákov by mal zabezpečiť dostatok elektriny

  • Existujúce jadrové bloky v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach by mal doplniť tretí jadrový blok
  • Odvážne plány predstavil Fico na samite v Bruseli
FIco plánuje novú jadrovú elektráreň
Fico plánuje tretiu jadrovú elektráreň TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert seas.sk
  • Existujúce jadrové bloky v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach by mal doplniť tretí jadrový blok
  • Odvážne plány predstavil Fico na samite v Bruseli

Predseda vlády Robert Fico vo štvrtok, 21. 3. na Samite o jadrovej energii v Bruseli uviedol, že Slovensko plánuje vybudovať nový blok jadrovej elektrárne s výkonom 1 100 až 1 200 megawattov. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

Jadrový samit pripravila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Belgické kráľovstvo. Vystúpilo na ňom najmenej 20 národných lídrov, 37 politických delegácií a predstavitelia z oblasti jadrovej energetiky. Ako informuje TASR, spoločným cieľom bolo zvýšiť politický tlak na oživenie atómovej energie v Európe aj za finančnej účasti EÚ a zdôrazniť nezastupiteľnú úlohu jadrovej energie pri upúšťaní od fosílnych palív.

Fico sľubuje nový jadrový blok 

Premiér Fico v rámci vystúpenia pripomenul, že v roku 2007 bola jeho vláda kritizovaná Európskou komisiou a EÚ za rozhodnutie dokončiť dva reaktory jadrovej elektrárne Mochovce. Teraz sa v EÚ hovorí o potrebe oživenia jadrovej energetiky.

„Verím, že tento samit je dôkazom toho, že EÚ a jej orgány sú schopné meniť svoje postoje, a to nielen v oblasti jadrovej energetiky,“ povedal premiér.

Účastníkom samitu podľa TASR povedal, že jadrová energetika zohráva na Slovensku kľúčovú úlohu a Slovensko môže byť v tejto oblasti prirovnané k Francúzsku.

Slovensko podľa neho plánuje vybudovať nový blok jadrovej elektrárne s výkonom 1 100 až 1 200 megawattov. Preto pozýva firmy z celého sveta, aby sa zúčastnili na súťaži na jeho výstavbu. Dodal, že Slovensko má skúsenosti s výstavbou nových jadrových elektrární aj s odstavovaním starých typov reaktorov.

Delegácie vrátane Číny, Indie a USA hovorili aj o nenahraditeľnom význame jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel.

Európski lídri vnímajú potrebu podporiť jadrové technológie v Únii

Ako informuje TASR, jednou z tém bolo aj financovania výstavby nových typov jadrových elektrárni a prípadné predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov. Francúzsko sa pokúša do financovania týchto projektov vo väčšej miere zapojiť inštitúcie. Medzi nimi napríklad Svetovú banku, Európsku banku pre obnovu a rozvoj alebo ich ekvivalenty z Ázie či Ameriky.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyslovila za potrebu vyslať silný politický signál pre podporu jadrovej technológie EÚ. Spresnila, že vzhľadom na naliehavosť klimatických zmien musia krajiny zvážiť možnosti vzdať sa ľahko dostupných zdrojov elektriny s nízkymi emisiami.

„Rozšírenie prevádzky dnešnej jadrovej flotily je jedným z najlacnejších spôsobov zabezpečenia čistej energie vo veľkom rozsahu,“ vysvetlila. Zároveň sa vyslovila za inovácie v oblasti jadrových technológií, čo má podľa jej slov podobu malých modulárnych reaktorov.

Odborník: Po spustení ďalšieho bloku by sme boli pripravení na odklon od fosílnych palív 

V súvislosti s novou ambíciou vlády v oblasti energetiky sme oslovili odborníka na energie Andreja Lednára. Ten nám vysvetlil, že len v minulom roku bol do prevádzky uvedený tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce o výkone 471MW, ktorý pokrýva 14 % spotreby Slovenska.

S výstavbou sa začalo ešte v roku 1987, celý proces trval závratných 36 rokov. Štvrtý blok by sa v tejto elektrárni mal začať zavážať palivom začiatkom roka 2025, takže sa v blízkej budúcnosti uvedie do prevádzky ďalších 471MW.

„Ohlásený blok by mal mať výkon v rozmedzí 1 100 – 1 200 MW, čo by bol výrazný nárast vo výrobe. Už v súčasnosti je Slovensko exportérom elektrickej energie a po spustení ďalšieho bloku by sme boli ešte lepšie pripravení na odklon od fosílnych palív. Otázna bude výška nákladov spojených s výstavbou, hlavne v porovnaní s inými zdrojmi energie a doba výstavby,“ vysvetľuje pre náš portál Andrej Lednár. 

Podľa neho je tiež otázne, či z pohľadu súčasnej spotreby je ďalší blok potrebný a že jeho výstavbu treba vnímať v súvislosti s budúcou spotrebou. 

„Už skoro 70 % všetkej elektriny je vyrobených práve z jadra a vidím tu priestor na diverzifikáciu, aby sme neboli krajina závislá od jediného zdroja. V rámci Európskeho trhu s energiami je Slovensko významný producent a takýmto krokom by sme sa stali ešte väčším exportérom. Na jednej strane je nespochybniteľná stabilita dodávok energie z jadra, ale na druhej strane je tu nízka škálovateľnosť.“

Odborník na energie tiež odhaduje, že nový blok by mohol byť v Jaslovských Bohuniciach, keďže Mochovce majú už dva nové reaktory vybudované. 

„Nový blok bude využívať existujúcu infraštruktúru, napríklad Jaslovských Bohuníc a tým by mala byť jeho výstavba v porovnaní s novou elektrárňou rýchlejšia. Pri budovaní nových zdrojov na princípe jadra budú dôležité reálne skúsenosti s malými modulárnymi reaktormi, ktoré by mohli nahradiť napríklad uzatvorené uholné elektrárne v Novákoch a Vojanoch.

Andrej Lednár tiež pripomína, že koncom roka 2023 Európsky parlament zahlasoval za zaradenie energie jadra medzi zelené. Tým pádom sme sa zaradili medzi najekologickejšie krajiny v EÚ z pohľadu energetického mixu a to hlavne po vyradení uhoľných elektrární.

Ako fungujú jadrové elektrárne

Atómové elektrárne sa na Slovensku využívajú už pol storočia. Patria medzi nízkouhlíkové technológie, to znamená, že pri ich prevádzke sa do ovzdušia nevypúšťajú skleníkové plyny. Sú základnými piliermi energetickej siete na Slovensku.

V súčasnosti je na Slovensku v prevádzke – päť reaktorových blokov (dva v AE Bohunice a ďalšie tri v AE Mochovce). Všetky spomenuté dodávajú takmer dve tretiny elektriny spotrebovanej na Slovensku.

Princíp výroby elektriny z jadrovej energie je podobný ako v klasickej tepelnej elektrárni. Rozdiel je len v zdroji tepla. V tepelnej elektrárni je zdrojom tepla fosílne palivo (uhlie, plyn), ktorých spaľovaním vzniká aj veľké množstvo skleníkových plynov, zatiaľ čo v jadrovej elektrárni je to jadrové palivo (prírodný alebo obohatený urán).  

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: seas.sk , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá