Robert Fico: Pripravuje sa zoznam ľudí, ktorí budú vyhostení z republiky. Upozorňuje na rozvracanie krajiny

  • Premiér oznámil, že pripravuje vyhostenie osôb, ktoré sa podieľajú na rozvracaní krajiny
  • Zdôraznil potrebu ochrany slovenskej suverenity a bezpečnosti
Robert Fico
TASR/Jaroslav Novák
  • Premiér oznámil, že pripravuje vyhostenie osôb, ktoré sa podieľajú na rozvracaní krajiny
  • Zdôraznil potrebu ochrany slovenskej suverenity a bezpečnosti

Robert Fico, predseda vlády a strany Smer-SD, v diskusii pre STVR Sobotné dialógy otvorene komentoval súčasné kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podľa neho Trumpova politika, charakterizovaná plnením predvolebných sľubov, bude mať zásadný vplyv aj na Európsku úniu.

„Európska únia by si mala sadnúť a porozmýšľať, pretože strácame ekonomické tempo v porovnaní so Spojenými štátmi,“ uviedol Fico a dodal, že Trumpove opatrenia, ako zvýšenie ciel na európske výrobky, prinesú výzvy, na ktoré by mala EÚ reagovať racionálne.

Fico sa pozitívne vyjadril aj o Trumpovom postoji k otázkam vojny a medzinárodnej diplomacie. „Pán prezident Trump bol vždy ekonomicky orientovaný. On nemá rád vojny,“ povedal a zdôraznil, že pragmatický prístup k medzinárodným otázkam, vrátane riešenia konfliktov, je potrebný.

„Pán Boh ochraňuj Ukrajinu. Ak sa Trump dohodne s Putinom, môže to mať dramatické následky pre Ukrajinu, ktorá už teraz čelí obrovským stratám,“ poznamenal.

Konzervatívne hodnoty a návrat k „zdravému rozumu“

Fico tiež podporil Trumpove iniciatívy zamerané na ochranu tradičných hodnôt. „Hovorím už dávnejšie o tom, že Slovensko rozpoznáva iba dve pohlavia – muža a ženu. Krátko na to to isté urobil prezident Trump,“ vyhlásil.

Podľa neho je návrat k základným hodnotám kľúčový: „Nemôžeme mať muža, ženu a niekoho, kto si myslí, že je vrtuľník alebo mačka.“

Podobne pozitívne hodnotil Trumpovu politiku proti nelegálnej migrácii. „Ak chceme zastaviť nelegálnu migráciu, musíme prijímať rozhodnutia, ktoré sú na hrane. Európska únia by si z toho mala brať príklad,“ dodal.

Orbán a Fico: Kritika liberálnej demokracie

V diskusii zazneli aj slová o blízkych politických pozíciách Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána. Fico otvorene kritizoval model liberálnej demokracie:

„Liberálna demokracia zlyhala, prehrala. Tento model znižuje konkurencieschopnosť EÚ,“ vyhlásil. Orbánove názory považuje za realistické a naznačil, že Slovensko má dnes väčší priestor na prezentáciu vlastných postojov. „Môžeme zdvihnúť hlavu odvážnejšie ako predtým,“ povedal.

Medzinárodné vzťahy a rešpekt k svetovým lídrom

Na otázky týkajúce sa Trumpových vyjadrení o Kanade a Grónsku reagoval Fico rezervovane. „Slovenská republika si musí hľadieť svoje. Musíme byť suverénni a bojovať za národno-štátne záujmy,“ uviedol.

Opakovane zdôraznil, že Slovensko nemá vojenskú silu, a preto jeho hlavnou zbraňou musí byť dodržiavanie a podpora medzinárodného práva. „Čokoľvek na svete sa stane, musíme hrdo a statočne povedať, či ide o porušenie medzinárodného práva,“ zdôraznil.

Fico tiež kritizoval démonizovanie svetových lídrov. „Majme rešpekt k svetovým lídrom, či už je to Putin, Trump alebo Erdogan. Nechápem, ako môžeme označovať tureckého prezidenta za diktátora, keď je Turecko členom NATO,“ povedal.

Podpora Trumpových krokov na svetovej scéne

Fico vyjadril podporu obnoveniu vzťahov Donalda Trumpa s Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou. „Je mi ľúto, že tu boli prezidenti predtým, ktorí nešírili zdravý rozum. Trump prichádza, aby to zmenil, a ja ho v tom absolútne podporujem,“ vyhlásil.

Tento postoj predsedu vlády odráža jeho dlhodobý politický smer a snahu o zachovanie suverenity Slovenska na medzinárodnej scéne, pričom zdôrazňuje potrebu rešpektu a pragmatického dialógu medzi národmi.

Robert Fico: „Európa musí otvoriť oči, celý svet nám uteká“

V pokračovaní diskusie Sobotné dialógy predseda vlády Robert Fico opätovne zdôraznil význam diplomacie a racionálneho prístupu k riešeniu medzinárodných konfliktov.

„Ako chcete riešiť problém so Severnou Kóreou, keď sa s nimi nechcete rozprávať?“ spýtal sa Fico, pričom pripomenul, že práve Donald Trump počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia nadviazal osobné kontakty so severokórejským lídrom. Zároveň vyzdvihol svoju návštevu Číny a pozitívne výsledky, ktoré Slovensko z tohto stretnutia prinieslo.

„Európa je do seba zamilovaná. My sme najlepší, najkrajší, najmúdrejší, ale celý svet nám uteká. Choďte sa pozrieť do Číny alebo Vietnamu – tam vám padne sánka,“ upozornil Fico na rastúci ekonomický a politický význam mimoeurópskych krajín.

Trumpova rétorika a Ukrajina: Kritika politiky Západu

Fico sa vyjadril aj k nedávnym slovám Donalda Trumpa na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý podľa Trumpa nemal pripustiť vojnu s Ruskom.

Fico zopakoval svoju kritiku postoja Západu k Ukrajine. „Vojna mohla byť ukončená už v apríli 2022, keď bola na stole mierová dohoda. Západ však Ukrajine zabránil dohodu podpísať,“ povedal Fico.

Podľa neho má Ukrajina kvôli vojne katastrofálne vyhliadky. „Tretina územia Ukrajiny bude pod kontrolou Ruska, nikdy nebude v NATO a bude mať obrovské problémy so vstupom do EÚ,“ predpovedal premiér.

Zároveň vyzval Európsku úniu, aby sa poučila z politického vývoja, keďže USA môžu postupne znižovať svoju podporu Ukrajine.

Bezpečnosť Slovenska a hrozby zo zahraničia

Fico venoval značnú časť diskusie otázkam bezpečnosti a hrozbám, ktorým Slovensko podľa jeho slov čelí. Vyjadril sa, že protesty proti vláde sú často organizované zahraničnými mimovládnymi organizáciami a financované externými zdrojmi.

„Títo ľudia vytvárajú klamlivé príbehy, ktorými rozvracajú republiku,“ uviedol. Ako príklad spomenul kybernetické útoky na kataster nehnuteľností a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktoré mali podľa neho za cieľ destabilizovať krajinu.

„Momentálne sa pripravuje zoznam ľudí, ktorí budú administratívne vyhostení zo Slovenska. Takéto zásahy sú nevyhnutné, aby sme ochránili našu republiku pred pokusmi o jej rozvrátenie,“ vysvetlil Fico.

Zároveň zdôraznil, že tajná služba spolupracuje so zahraničnými partnermi, aby získala potrebné informácie o aktivitách organizovaných skupín.

Vzťahy s Ukrajinou: Napätie a potreba pragmatizmu

Premiér sa dotkol aj aktuálnych slovensko-ukrajinských vzťahov, ktoré označil za komplikované. „Ukrajinský prezident Zelenskyj zasahuje do našich vnútorných záležitostí a zdieľa klamlivé naratívy,“ tvrdil Fico.

Podľa jeho slov je však dôležité pokračovať v dialógu s ukrajinskou vládou na oficiálnej úrovni. „Ďalšie spoločné stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády by sa malo uskutočniť na jar. Nechcem, aby súčasná atmosféra narušila vzťahy medzi našimi krajinami,“ dodal.

Podpora Viktora Orbána a postoj k sankciám voči Rusku

Na otázku o podpore maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho odporu k sankciám voči Rusku Fico odpovedal jednoznačne. „Nepripustím, aby Viktor Orbán prišiel o hlasovacie práva v Európskej únii len preto, že vyjadruje svoje názory. Slovensko musí stáť za slobodou prejavu a suverenitou členských štátov,“ vyhlásil premiér.

Fico zároveň varoval pred ekonomickými dôsledkami sankcií a zdôraznil dôležitosť udržania energetickej infraštruktúry, ako je Turk Stream, ktorý zabezpečuje tok ruského plynu do Európy.

Fico: Slovensko si nedá vziať svoju suverenitu

Záver diskusie patril aj otázkam o možnom štátnom prevrate a destabilizácii Slovenska. Fico vyjadril odhodlanie čeliť akýmkoľvek snahám o narušenie poriadku.

„Slovensko je suverénna krajina a naša vláda bude na pokusy o jej rozvrátenie reagovať dôsledne a v súlade so zákonom,“ uzavrel premiér.

Téma bezpečnosti, medzinárodných vzťahov a reakcie na aktuálne výzvy dominovala celej diskusii, pričom premiér Robert Fico jasne formuloval svoju víziu ochrany slovenskej suverenity a záujmov na európskej i globálnej úrovni.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: STVR

Najnovšie videá

Trendové videá