Rodák z Bratislavy pracoval s Elonom Muskom a spoluzakladal OpenAI. Dnes chce zaviesť „najlepší AI kurz na svete“

  • Je spoluzakladateľom OpenAI, v Tesle viedol tím zameraný na vývoj autopilota
  • Rodák z Bratislavy teraz zakladá nový startup
Andrej Karpathy, nový startup
Ilustračná fotografia Karpathy.ai, Canva/alexsl
  • Je spoluzakladateľom OpenAI, v Tesle viedol tím zameraný na vývoj autopilota
  • Rodák z Bratislavy teraz zakladá nový startup

Andrej Karpathy, svetoznámy expert v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorý sa narodil v Bratislave, sa púšťa do ambiciózneho projektu, ktorý môže zmeniť tvár vzdelávania. Po úspešnom pôsobení a zakladaní organizácie OpenAI, v posledných rokoch známej ako ChatGPT, v Tesle, kde riadil vývoj autopilota, zakladá vlastný startup.

Prostredníctvom startupu chce vzdelávať o umelej inteligencii. Informuje o tom portál Czechcrunch.

Chce spojiť vzdelávanie a umelú inteligenciu

Ak budú učitelia v symbióze s AI, môžu dokonca vznikať celé osnovy rôznych predmetov. „Ak budeme úspešní, pre kohokoľvek bude jednoduché naučiť sa čokoľvek,“ vyhlásil Karpathy o svojom novom projekte. Cieľom Eureka Labs je vytvoriť inovatívny vzdelávací systém založený na umelej inteligencii, ktorý by personalizoval vzdelávací zážitok pre každého študenta.

Na sociálnej sieti X napísal, že jeho startup Eureka Labs je vyvrcholením vášne pre umelú inteligenciu a vzdelávanie, ktorá trvá už viac ako 20 rokov. Na Youtube natáča videá o jazykových modeloch umelej inteligencie.

Koncept Eureka Labs ilustruje Karpathy na príklade výučby fyziky, ako keby kvalitnými vzdelávacími materiálmi ľudí sprevádzal už zosnulý laureát Nobelovej ceny Richard Feynman.

„Bohužiaľ, odborníkov na danú problematiku, ktorí sú hlboko zapálení, skvelo učia, sú trpezliví a plynulo hovoria všetkými svetovými jazykmi, je tiež veľmi málo a nemôžu osobne doučovať všetkých osem miliárd z nás na požiadavku,“ vysvetľuje.

Vďaka nedávnemu pokroku generatívnej umelej inteligencie však má tento prístup potenciál výrazne zmeniť spôsob, akým sa učíme, umožňujúc vytváranie personalizovaných učebných plánov pre rôzne predmety. Učitelia budú navrhovať učebné materiály, ktoré budú podporované práve umelou inteligenciou. Tá má byť optimalizovaná tak, aby pomáhala študentom.

„Naším prvým produktom bude zrejme najlepší kurz umelej inteligencie na svete LLM101n. Ide o kurz na úrovni bakalárskeho štúdia, ktorý vedie študenta k tréningu vlastnej umelej inteligencie, veľmi podobný menšej verzii samotného učiteľa AI. Materiály kurzu budú k dispozícii online, ale plánujeme tiež spustiť digitálne aj fyzické kohorty ľudí, ktorí ho budú prechádzať spoločne,“ uviedol Karpathy.

Kto je Karpathy

Andrej Karpathy sa narodil v hlavnom meste Slovenska, ale väčšinu svojho života prežil v Košiciach. Ako 15-ročný sa presťahoval s rodičmi do kanadského Toronta, kde aj absolvoval vysokoškolské štúdium. Doktorát potom získal na kalifornskej Stanfordovej univerzite. Stál v centre vývoja autonómnych vozidiel, keď viedol tím v spoločnosti Tesla zameraný na vývoj autopilota.

Na čele tímu v Tesle pracoval na vytvorení komplexného 3D vnímania okolia vozidla. „Naša práca zahŕňa spracovanie údajov z rôznych senzorov, vrátane kamier, radarov a GPS,“ vysvetľoval. Cieľom bolo umožniť vozidlám detegovať iné autá, dopravné značenia a efektívne reagovať na rôzne situácie na ceste. 

Vozidlá vybavené touto technológiou sú schopné samostatnej jazdy v určenom pruhu, vyhýbania sa prekážkam a reagovania na dopravné signály. 

Zdroje: Czechcrunch, X/Andrej Karpathy, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá