Rodičia môžu ušetriť aj 1 080 eur. Vláda plánuje zrušiť dôležité poplatky, samosprávy rázne protestujú
- Mestá a obce tvrdia, že prídu o nemalé peniaze
- Z poplatkov mestá a obce dofinancujú v materských školách rôzne náklady
- Mestá a obce tvrdia, že prídu o nemalé peniaze
- Z poplatkov mestá a obce dofinancujú v materských školách rôzne náklady
Od budúceho roka môžu rodičia škôlkarov ušetriť stovky eur ročne. Ministerstvo má v pláne zrušiť mesačný poplatok, ktorý teraz platia materským školám. Mestá a obce, ktoré spravujú tieto zariadenia, nesúhlasia, pretože by prišli o značné finančné prostriedky.
Niekde rodičia mesačne prispievajú na dieťa 40 eur, inde až 90 eur. Ako informuje portál Správy RTVS, napríklad v Rovinke je to 50 eur. Tieto príspevky mestá a obce využívajú na mzdy učiteliek, kuchárok a tiež na nákup učebných pomôcok pre materské školy.
„Tieto poplatky máme nastavené stále. Pravidelne sa podľa potrieb, ako nám rástli náklady, o nejakú sumu zvyšujú. S týmto poplatkom sme rátali aj do budúcnosti,“ avizoval starosta obce Rovinka Tomáš Káčer pre Správy RTVS.
Nové financovanie materských škôl
Mestá a obce momentálne financujú škôlky z podielových daní. Od januára 2025 však budú peniaze prichádzať zo štátneho rozpočtu, čo znamená, že samosprávy prídu o milióny eur.
Škôlky budú dostávať financie podľa počtu žiakov, rovnako ako základné a stredné školy. Preto ministerstvo školstva plánuje zrušiť povinný poplatok od rodičov.
„Jeho úhrada sa ustanovuje len ako možnosť, za zákonom ustanovených podmienok, so zohľadnením životnej úrovne v príslušnom okrese, v ktorom má materská škola svoje sídlo,“ ozrejmila hovorkyňa ministerstva školstva Dagmara Al-Khaldi Mičeková.
Rodičia ušetria desiatky eur
Vládu obviňujú samosprávy z diskriminácie. Pripravovaný zákon o zmene financovania materských škôlok odmietajú.
„Ako máme potom poskytovať seriózne kvalitné materiálne aj priestorové služby pre naše deti? Žiadame naďalej vyberať poplatky na celom území Slovenska vo všetkých mestách,“ uviedol prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Rodičia vítajú zrušenie poplatku, pretože im to mesačne ušetrí desiatky eur. Novelu zákona o financovaní materských škôl je možné pripomienkovať ešte do štvrtka, 13. júna.
Zmeny by nemali ovplyvniť rozpočet verejnej správy
Ministerstvo školstva SR plánuje, že materské školy a školské kluby detí budú financované zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti tieto zariadenia dostávajú peniaze z daní fyzických osôb.
Tento zámer je súčasťou návrhu novely zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, ktorý prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním. Novela má za cieľ zmeniť spôsob financovania tak, aby bolo viac spravodlivé a transparentné.
„Má sa vytvoriť diferencovaný a transparentný systém financovania predprimárneho vzdelávania, aby sa zabezpečila stabilita, odolnosť a účelové viazanie finančných prostriedkov vyčlenených na vzdelávanie,“ uviedli z rezortu.
Návrhom by sa splnil jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR. Z dôvodu efektívnosti sa mení aj financovanie školských klubov detí.
Ministerstvo podotklo, že navrhované zmeny by nemali mať vplyv na rozpočet verejnej správy.
„Negatívny vplyv na rozpočet obcí a pozitívny vplyv na štátny rozpočet sa vzájomne kompenzujú,“ objasnilo. Prioritne má podľa neho dôjsť len k zmene zdroja, prostredníctvom ktorého sa poskytujú finančné prostriedky zriaďovateľom MŠ a školských klubov detí, z ktorých sa uhrádzajú osobné a prevádzkové náklady.
Ministerstvo školstva vysvetľuje, že materské školy a školské kluby detí financujú samosprávy z vlastných príjmov, hlavne z podielu na daniach z príjmov fyzických osôb. Týmto spôsobom zabezpečujú peniaze bez ohľadu na to, kto ich zriaďuje.
Novela zákona začne platiť dňom vyhlásenia, pričom niektoré jej časti vstúpia do platnosti v roku 2025 a ďalšie v roku 2028. Tento postup umožní plynulý prechod na nové financovanie a poskytne čas na potrebné úpravy.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Správy RTVS, TASR