Rodičovský dôchodok nebudú 2 % z daní, rozhodla vláda. Zaplatí ho niečo iné
- Rodičovský dôchodok sa rušiť nebude
- Nezaplatia ho však 2 percentá z daní
- Rodičovský dôchodok sa rušiť nebude
- Nezaplatia ho však 2 percentá z daní
Rodičovský dôchodok bude budúci rok vyplatený ako doteraz, akurát v jednej dávke v júni.
Peniaze na to sa nájdu znížením odvodu do 2. dôchodkového piliera zo súčasných 5,5 % na 4 %. Po rokovaní vlády to avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD).
Vláda tiež plánovala zmenu v daňovej asignácii. Hodnota asignovanej dane dosiahla od zavedenia systému v roku 2002 miliardu eur. V dôsledku zmeny v uvedenom systéme by však neziskový sektor mohol prísť o 90 až 100 miliónov eur ročne a tisíce pracovných miest.
Po danom oznámení vlády vznikli obavy, že pomoci by sa nemuseli dočkať desaťtisíce seniorov, chorých, ľudia v núdzi, ale ani družiny, voľnočasové a športové kluby alebo napríklad dobrovoľní hasiči. Uviedla to Komora mimovládnych neziskových organizácií na ich tlačovej konferencii.
Ministerstvo financií na svojej webovej stránke vysvetľuje, že asignácia dane je u fyzických osôb nasmerovanie 2 až 3 % dane. Tri percentá môžu venovať tí, ktorí robili dobrovoľníctvo najmenej 40 hodín ročne. Právnické osoby môžu asignovať daň 2 % alebo 1 %.
Dve percentá zmenili život napríklad desaťročnej Kamile, ktorá z dôvodu svalového ochorenia nechodí a potrebuje veľa pomoci od jej rodičov. „Z dvoch percent sme jej mohli zapožičať sprchovaciu stoličku, zdvihák a parádny elektrický vozík, aby sa mohla sama pohybovať,“ uviedla Andrea Madunová z Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR.
Organizácia Vagus môže pomocou 2 % poskytovať ľuďom žijúcim vo veľkej chudobe základné potreby, podávať teplý čaj ľuďom bez domova či poskytnúť dočasné bezpečné bývanie tým, ktorým hrozí bezdomovectvo. Mimovládna organizácia Liga proti rakovine počas vyše dvadsiatich rokov pomocou asignácie poskytovala podporu. Eva Kováčová z danej organizácie uviedla, že sú často posledná nádej na pomoc.
Pre zachránenie asignácie dane v súčasnej podobe neziskové organizácie vytvorili iniciatívu s názvom 2 % – Pomáhame spolu. Tá zastrešuje aj petíciu pre rovnaký účel a spustilo ju 13 mimovládnych organizácií. V rámci nej po súčasnosť nazbierali 28 000 podpisov.
Vláda okrem toho, že chcela zmeniť systém 2 %, mala ambíciu vytvoriť štátnu agentúru pre pomoc neziskovému sektoru, ktorá by udeľovala granty. Podľa Komory mimovládnych neziskových organizácií by to však neodčinilo škody spôsobené zmenením systému daňovej asignácie.
„Dotačné schémy nie sú len centralizované a v priamom protiklade ku kvalitám asignačného mechanizmu, ale vytvárajú priestor pre štátne orgány kádrovať neziskové organizácie a rozhodovať na základe netransparentných kritérií o tom, ktorá má alebo nemá dostať podporu,“ upozornil Marcel Zajac z inštitúcie.
Doplnil, že diskriminácia mimovládnych neziskových organizácií na základe predmetu ich činnosti či subjektívneho rozhodnutia je v demokratickej spoločnosti neprijateľná.
Neziskový sektor poskytuje v tuzemsku prácu približne 40 000 zamestnancom. „To si okrem výraznej potreby navýšenia samotných dotácií vyžiada ďalšie financie na strane štátneho rozpočtu cez dávky v nezamestnanosti,“ upozornila Zuzana Thullnerová z iniciatívy 2 % – Pomáhame spolu.
Podľa nej vznikali obavy, že o peniaze by prišli aj samotní dôchodcovia, pretože financovanie rodičovského dôchodku s 2 % tak, ako to predtým avizoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny, by znamenalo výrazne nižšiu čiastku rodičovského dôchodku ako je to v súčasnosti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, MF SR, Komora mimovládnych neziskových organizácií