Rodina si na okraji lesa vybudovala pasívny nízkonákladový dom. Slnečným lúčom sa otvára ako vejár, no neprehreje sa

  • Na okraji krivoklátskych lesov sa nachádza rezidenčné územie, pôvodne zastavané rekreačnými objektmi
  • Jednu z chát na pozemku nahradil pasívny dom
pasívny dom
Filip Šlapal
  • Na okraji krivoklátskych lesov sa nachádza rezidenčné územie, pôvodne zastavané rekreačnými objektmi
  • Jednu z chát na pozemku nahradil pasívny dom

Pôdorys sa blíži tvaru štvrťkruhu vymedzenému múrmi z pohľadových betónových tvárnic, zaoblená stena a stropy sú zase drevené.

Tento nevšedný dom sa roztvára juhozápadným smerom, do vyrastenej záhrady. Celoprosklená fasáda pozostáva z okien v antracitových rámoch a žalúzií v trojskle. Presahujúce stropné trámy tvoria krytú obchôdzku, na spodnú úroveň nadväzuje terasa.

Kontrast betónových a drevených konštrukcií sa bohato uplatňuje aj v interiéri. Prízemie patrí obývacej izbe s kuchyňou a jedálňou, otvorené schodisko vedie na poschodie so štyrmi spálňami. Pozdĺž betónových stien sú situované kúpeľne a ďalšie technické a skladovacie priestory.

Dom, ktorý sa otvára slnku

Príbeh domu sa začal písať skôr, ako svet ochromila pandémia a Európu začala ťažiť energetická kríza. Bol to šiesty zmysel majiteľov, ktorý motivoval rodinu, aby si zaobstarala nízkonákladový dom obklopený krásnou záhradou?

Nie, bol to prirodzený zodpovedný prístup k životu a rešpekt k prírode, ktorú treba chrániť. Princípy použité pri stavbe budú aktuálne aj v budúcnosti, kedy si aj neveriaci pripustia klimatickú hrozbu, ktorú sme pod návalom neistoty posledných rokov možno veľmi dávali do úzadia.

stempel-tesar-house-that-open-up-to-the-sun-filip-slapal-11
zdroj: Filip Šlapal

Hlavnými piliermi sú svetlo, teplo, zem a v neposlednom rade voda. Zadanie, alebo skôr životný štýl, prechádza každým detailom domu, ktorý stojí pri lese na okraji obce Malé Kyšice.

Svetlo a teplo

Dom sa otvára slnečným lúčom ako vejár. Nasáva energiu a snaží sa s ňou hospodárne nakladať. Vďaka tvaru dopadajú do interiéru prvé aj posledné lúče slnka. Rovnako ako prijímať slnko sa však dom vie aj brániť proti nepríjemnému prehriatiu vďaka pretiahnutej streche a horizontálnej clone.

zdroj: Filip Šlapal

Tá chráni okná pred letnými poludňajšími lúčmi a na poschodí slúži aj ako balkón. Okrem pragmatického tvaru a pasívneho tienenia pomáhajú tepelnému komfortu v letných dňoch aj žalúzie, ktoré sú vstavané do trojskiel a vďaka kvalitnému prevedeniu a moderným technológiám majú porovnateľnú účinnosť ako vonkajšie žalúzie.

Teplo domova ocenia majitelia prirodzene v zime, keď vďaka tepelným ziskom zo slnka znižujú náklady na vykurovanie. Sebestačnosti pomáhajú aj krbové kachle v srdci stavby s výmenníkom tepla. Okolo krbu sa vinie schodisko k spálňam, ktoré sú na poschodí nad obývacou izbou.

Hlavná konštrukcia stavby je z obnoviteľného materiálu – dreva.

Dom, ktorý sa otvára slnku

„Trámová konštrukcia rešpektuje tvar domu a odhaľuje konštrukčné princípy doslova do posledného detailu, vrátane oceľových spojov a tiahel, ktoré dotvárajú charakter interiéru aj exteriéru. Medzi trámami je potom vstavaný nábytok tak, že jednotlivé izby evokujú kajuty.“

Pre udržateľný prístup je ale dôležité dbať aj na trvanlivosť a životnosť. Preto z náveterných strán chráni dom steny z betónových tvárnic. Sendvičová stena s tepelnou izoláciou pomáha aj prirodzenej akumulácii tepla a tým aj stabilite domu.

zdroj: Filip Šlapal

Všetko technické zázemie a kúpeľne sú sústredené práve pri týchto pevných a stabilných stenách a tvoria akúsi vyrovnávaciu zónu medzi južnou a severnou stranou.

Voda a vzduch

Hospodárenie s vodou je viditeľné na prvý pohľad. Kúpacie jazierko optimalizuje využívanie dažďovej vody a vody na zálievku je dostatok aj počas sucha vďaka vlastnej koreňovej čistiarni.

„Zadržanie povrchovej vody v záhrade príjemne ovplyvňuje klímu aj v bezprostrednej blízkosti stavby. Z pozemku neodchádzajú do kanalizácie žiadne odpadové vody. Všetka voda je využitá a minimálne dvakrát prinesie úžitok. Rovnako hospodári v dome aj s odpadovým vzduchom, ktorý vďaka rekuperácii ohrieva čerstvý vzduch zvonku v zimných mesiacoch.“

zdroj: Filip Šlapal

Majitelia sa nasťahovali do domu ešte pred tým, než bola stavba dotiahnutá do posledného detailu. Postupne sa udomácňovali nielen v dome, ale aj záhrade. Tá skrýva napríklad zakopanú systémovú pivnicu z recyklovaného plastu a pre sklad záhradných potrieb a bicyklov slúžia použité lodné kontajnery. Dom žije vlastným nenáročným životom a postupne zrastá so záhradou.

Za jeho realizáciou stojí štúdio Stempel & Tesar architekti, prof. Ing. arch. Ján Stempel a doc. Ing. arch. Ján Jakub Tesár, PhD.

Ján Stempel, absolvent Fakulty architektúry Technickej Univerzity v Budapešti, začal svoju prax dnes už v legendárnom ateliéri SIAL. Víťazný súťažný návrh a následná realizácia československého pavilónu expo v Seville v Španielsku sa stala podmetom vzniku kancelárie A.D.N.S.

stempel-tesar-portrait-01
zdroj: Stempel & Tesar architekti, prof. Ing. arch. Ján Stempel a doc. Ing. arch. Ján Jakub Tesár, PhD.

V roku 2004 Ján Stempel ukončil dlhoročné partnerstvo vo firme a v praxi pokračoval samostatne. Od roku 2006 pôsobí ako vedúci ateliéru na fakulte architektúry ČVUT v Prahe V roku 2008 založil štúdio Stempel Tesař architekti spoločne s Jánom Jakubom Tesařom, ktorý študoval na prestížnej univerzite v Delfte v Holandsku a fakulte architektúry ČVUT v Prahe. Počas pobytu v Holandsku pracoval aj v renomovanej kancelárii Jeanne Dekkers architecture.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: Stempel & Tesar architekti 

Najnovšie videá

Trendové videá