Tomáš zo včelárstva MaryBee vnáša do tradičného remesla inovácie a kreativitu
- Pred niekoľkými desiatkami rokov vznikla na Slovensku rodinná, včelia farma, ktorá vlastnila viac ako sto včelstiev
- Postihla ich však tragédia - všetky záhadne vyhoreli. Rodina začala od nuly, a to bez akejkoľvek finančnej pomoci
- Tomáš Bátovský, ktorý otcovi s firmou už niekoľko rokov pomáha, si vyslúžil cenu v súťaži „Mladý inovatívny podnikateľ"
- Pred niekoľkými desiatkami rokov vznikla na Slovensku rodinná, včelia farma, ktorá vlastnila viac ako sto včelstiev
- Postihla ich však tragédia - všetky záhadne vyhoreli. Rodina začala od nuly, a to bez akejkoľvek finančnej pomoci
- Tomáš Bátovský, ktorý otcovi s firmou už niekoľko rokov pomáha, si vyslúžil cenu v súťaži „Mladý inovatívny podnikateľ"
Tvoj otec je včelárom už 36 rokov. Kedy si sa o včelárstvo začal zaujímať aj ty?
Už od útleho veku som chodil otca sledovať a pomáhať mu popri tom, ako on pracoval so včelami. Najväčšiu radosť som mal z dymenia do včiel (jedna zo základných ochranných pomôcok včelára je aj “dymák”, ktorý má pre včely upokojujúci účinok). A v posledných rokoch som sa o včelárenie začal zaujímať aj aktívne.
Povedz nám o začiatkoch vzniku MaryBee. Ako vznikol nápad založiť si rodinnú firmu?
Rodinnú firmu MaryBee založil otec pred 36 rokmi a ja som jej dal v roku 2016 meno. Základným pilierom našej firmy je, že na všetkom, čo sme zatiaľ vytvorili sa podieľajú členovia našej rodiny. Zakladáme si na vzájomnej dôvere a súdržnosti v rámci firmy a to sa prejavuje aj vo výsledkoch našej práce.
V roku 2007 ste na Slovensku obhospodarovali až 110 včelstiev. Spomínaš si, aké to bolo starať sa o také množstvo včelích úľov?
Tieto spomienky mám ako živé v pamäti. Na „vytáčanie” medu sme organizovali veľkú rodinnú brigádu, ktorá trvala niekoľko dní za sebou. Každý z nás mal určenú presnú funkciu, ktorú najlepšie zvládal. Ja, ako najmladší člen rodiny (v tom období 12 rokov) som mal funkciu „nosiča” včelích plástov, ktoré pochopiteľne vyberal z úľov otec. Prenášal som ich do približne 50 metrov vzdialenej unimobunky – „oddelenia vytáčania medu”. Paradoxom je, že v tom období sme nevlastnili technické vybavenie v takom rozmere ako je tomu už dnes.
Napriek tomu, že všetky vaše včelstvá na konci roku 2007 vyhoreli, dokázali ste začať odznova a dnes vlastníte 50 včelstiev. Čo vám k tomu dopomohlo?
Prvotné a zároveň najdôležitejšie rozhodnutie spravil otec. Jednoducho si povedal, že začneme odznova, ale už bez ďalších investícií do rozvoja včelstiev. Začali sme si ich rozmnožovať sami, postupne z roka na rok. Na jar 2008 otec získal jedno včelstvo a nakoľko nám neostali úle, otec zadovážil staré, prevažne vyradené od kamarátov – včelárov, za čo im patrí vďaka.
Okrem včelárstva ste sa rozhodli zaviesť vysádzanie rýchlorastúcich stromov Paulownia. V čom spočíva hlavný význam týchto stromov?
Korene stromu Paulownia pochádzajú z Číny, kde je vysoko cenený. Na Slovensku má taktiež veľmi vhodné podmienky na pestovanie. Hlavným dôvodom, prečo ho vysádzame my je, že dokáže poskytovať štedrú pastvu pre včely, teda nektár. Okrem toho, najväčšie využitie tohto stromu sa nachádza v drevospracujúcom priemysle.
Ľuďom ponúkate aj možnosť adoptovať si vlastný úľ. Aký to má účel?
Zvolili sme si špecifickú formu adopcie včelstiev. Každý úľ dostane svoj originálny obraz. Je to výhoda na jednej strane pre adopciu – ten pri návšteve našej včelnice ľahko spozná svoj námet maľby a má istotu, že úľ je vyhradený jedine pre neho. Na druhej strane pestrosť farieb pomáha včelám pri orientácií v lete do úľa.
Tento rok si sa zaradil medzi víťazov súťaže „Mladý inovatívny podnikateľ 2017“ a získal si cenu časopisu PROFIT. Čím si, podľa teba, porotu najviac zaujal?
Myslím, že som nezaujal ani tak ja, ako príbeh, ktorý napísal sám život.
Záujemcovia o vaše produkty si môžu u vás objednať medovinu či pravý včelí med. Kto má na starosti o ich výrobu a spracovávanie?
Všetky produkty, ktoré momentálne poskytujeme získavame a vytvárame sami. Pri získavaní medu a výrobe medoviny sa s otcom snažíme dodržať tradičné postupy. Mama má na starosti estetickú stránku našich produktov. Moji dvaja bratia sa postarali webovú stránku a jej propagáciu. Bratranec s priateľkou sú hlavnými ilustrátormi umeleckých malieb na úľoch. K tomu všetkému prispeli aj mnohí ďalší členovia rodiny, každý v tom, v čom je najlepší.
Vo vašej ponuke nájdeme aj včelí peľ s medom. Prečo ste do ponuky zaviedli práve peľ? Aké účinky má na ľudský organizmus?
Peľ je sám o sebe superpotravinou, pre ktorú vedci dodnes nenašli 100-percentnú náhradu. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a taktiež bielkovín, ktorých obsah je približne 5x vyšší ako napríklad v hovädzom mäse. My sme sa rozhodli peľ vmiešavať do medu, vďaka čomu nastáva chemická reakcia, ktorá štiepi peľ v priebehu 20-25 dní. Stáva sa tak pre ľudský organizmus ľahšie stráviteľným a s vyšším účinkom.
Koľko medu dokážu vaše včely vyprodukovať?
Každý rok je u včelára individuálny, pretože to závisí aj od prírodných podmienok. Priemer produkcie medu slovenského včelára je približne do 20 kg medu. My sa snažíme včelám poskytovať vždy dostatok vlastných – prirodzených zásob, vďaka čomu nasledujúci rok vyprodukujú o to viac a včely sú aj zdravšie.
Včelárstvo má na Slovensku dlhú tradíciu. Ako vnímaš jeho situáciu a záujem oň v súčasnosti?
V súčasnosti vnímam mnoho mladých ľudí, ktorí sa rozhodli začať venovať včelárstvu. Myslím si, že je pre nás všetkých veľmi dôležité, aby sme si uchovávali túto tradíciu, pretože slovenský med patrí vďaka našim prírodným podmienkam medzi najkvalitnejšie na svete.
Väčšina mladých ľudí v dnešnej dobe však stráca záujem o tradičné remeslá. Myslíš si, že je spôsob, ako docieliť, aby sa k nim znovu začali vracať?
Z vlastnej skúsenosti by som chcel poradiť najmä to, aby sme sa začali pozerať na tradičné remeslá ako na príležitosť. Tá si popri zachovaní tradície žiada aj inováciu a kreativitu, ktorej majú hlavne mladí ľudia v dnešnej dobe dostatok.