Rok 2022 ovládli megakauzy: Pád vlády, oslobodený Fico, 363 v akcii, ale aj známa tvár za mrežami
- Startitup bilancuje rok 2022 v slovenských kauzách
- Dominuje mu vládna kríza, ale aj obrovské tragédie
- Startitup bilancuje rok 2022 v slovenských kauzách
- Dominuje mu vládna kríza, ale aj obrovské tragédie
Rok paragrafu 363 pokračuje
Rok 2022 nebol len o uzavretých prípadoch, ale aj o neslávne známom paragrafe 363. Ten bol v minulosti generálnou prokuratúrou napríklad použitý pri zrušení obvinenia bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Tento rok generálna prokuratúra na čele s Marošom Žilinkom zase „trišesťtrojku“ využila pri obvinení Petra Kažimíra. Tomu bolo zrušené obvinenie z prečinu podplácania. Paragraf konkrétne použil námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.
Doslova vianočnému darčeku od prokuratúry sa potešil šéf Smeru Robert Fico. Ten bol stíhaný v kauze Súmrak spolu aj s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom či nitrianskym oligarchom Norbertom Bödorom. Kurióznym je, že informácia obletela médiá len krátko po tom, čo prezidentka Zuzana Čaputová v parlamente vystúpila so správou o stave republiky, v ktorej kritizovala aj spomínaný paragraf.
Zochova ulica
Medzi jednu z najtragickejších udalostí v roku 2022 určite patrí nehoda v Bratislave na zastávke Zochova. V čase, keď na nej čakala skupina študentov, vrazil do nej šofér Dušan Dedeček takmer s 1,7 promile v krvi.
Na mieste zomreli štyria ľudia, v nemocnici podľahla zraneniam 21-ročná študentka. Dušan Dedeček, ktorý sedel za volantom, zastával v Deaflympijskom výbore funkciu generálneho sekretára. Dedeček bol spočiatku po rozhodnutí súdu stíhaný na slobode, po odvolaní však krajský súd odklepol jeho väzobné stíhanie. Hrozí mu doživotie.
Krátko po nehode sa začali intenzívne ozývať hlasy politikov a prichádzali s rôznymi plánmi, ako zamedziť či prípadne sa preventívne postaviť k problematike šoférovania pod vplyvom.
„Stačilo! S ministrom vnútra Romanom Mikulcom som hovoril a plne sa stotožňujeme v tom, že jediná cesta je zavedenie exemplárnych trestov za alkohol za volantom,“ uviedol napríklad Matovič na sociálnych sieťach krátko po tragédii. Vtedajší financmajster napríklad v tom čase avizoval, že na koaličnej rade navrhne zákon, na základe ktorého, ak vodič nafúka za volantom nad jedno promile, štát mu mu zhabe auto.
https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/pfbid0xSz3qbiW7Wn95v9MyAvsR5LyLPf1JJ1mw1grBDoEc4iskwJh7x46PBSWDWHKyBtvl
Streľba na Zámockej
Krátko po nehode na Zochovej došlo neďaleko tejto lokality k ďalšej obrovskej tragédii. Tentokrát išlo o úmysel a v súčasnosti je vyšetrovaný ako teroristický čin. Na neďalekej Zámockej ulici totiž došlo pred podnikom Tepláreň k streľbe. Strelec zastrelil dvoch mladých mužov a postrelil čašníčku.
Strelec na sociálnych sieťach zverejnil antisemitský manifest, v ktorom písal o svojich cieľoch a zámeroch. Práve útok na členov LGBTI komunity mal byť úmyselný.
Politici síce čin hromadne odmietli a označili za akt nenávisti, niektoré vyjadrenie politikov neboli práve najšťastnejšie. Premiér Eduard Heger sa totiž vyjadril, že dvojica mladíkov bola zavraždená kvôli svojmu spôsobu života. Bol tak kritizovaný za to, že jasnejšie nedefinoval, že išlo o členov LGBTI komunity.
Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že obidve udalosti sa typom činov od seba odlišovali. Samotní politici sa k nim síce vyjadrovali, no podľa odborníka dôležité témy nikam neposunuli.
„Pri jednej aj druhej udalosti vidíme, že má svoje hlboké príčiny, ktoré sa týkajú toho, že ide o nevyriešené problémy. Či už sa to týka menšinovej problematiky, alebo toho, ako je u nás riešená dopravná situácia,“ myslí si Koziak.
Dodáva, že v súvislosti s opatreniami, ktoré mohli byť po udalostiach pretavené do praxe, defacto nevidíme žiadny pokrok.
Čítajte viac z kategórie: Politika