Rok 2024 sa skončí s nevídaným úkazom. Oblohu (ne)rozsvieti nesmierne vzácny čierny mesiac

  • Nočnú oblohu v pondelok naša družica neožiari
  • Staneme sa svedkami veľmi vzácneho javu zvaného čierny mesiac
Čierny mesiac, nebeský jav, úkaz, vesmír
Ilustračné foto Archív Canva
  • Nočnú oblohu v pondelok naša družica neožiari
  • Staneme sa svedkami veľmi vzácneho javu zvaného čierny mesiac

Záver roka 2024 prinesie vzácny jav. Na oblohe budeš môcť pozorovať veľmi cenný úkaz. Počul si už o pojme modrý mesiac? K tomu veľmi raritne dochádza, keď počas jedného kalendárneho mesiaca zažijeme dva splny. Tentokrát sa však bavíme o jave zvanom čierny mesiac.

Čierny mesiac sa na oblohe objaví, keď máme v jednom kalendárnom mesiaci dvakrát nov, teda prvú fázu Mesiaca. V tejto fáze nie je Slnkom osvetlená žiadna časť privrátenej strany našej prirodzenej družice a osvetlená je len jej odvrátená strana. Počas novu sa Mesiac nachádza na dennej oblohe, a teda ho zo Zeme vôbec nevidno.

Tento rok k druhému novu mesiaca dôjde 30. decembra. Čierny mesiac nastane v pondelok o 23:27 nášho času. Ak teda počas tejto noci zdvihneš zrak na nebo, mal by si uvidieť len oblohu plnú hviezd, píše Space.

Zaujímavé je, že pojmy čierny mesiac ani modrý mesiac skutočne nepatria medzi reálne astronomické termíny. Stali sa však takými zaužívanými, že v súčasnosti ich používajú aj experti vo vedeckých časopisoch.

Historické okienko

Podľa IFL Science si modrý mesiac vyslúžil svoje meno podľa vydania časopisu Maine Farmer’s Almanach z roku 1937. Ide buď o tretí spln v sezóne so štyrmi splnmi – jedno obdobie má zvyčajne iba tri splny – alebo druhý spln v kalendárnom mesiaci.

Jeho druhá definícia je síce najpopulárnejšia, ale v skutočnosti stavia na nedorozumení. V článku z roku 1946 napísanom pre časopis Sky and Telescope označil modrý mesiac za druhý spln v kalendárnom mesiaci James Hugh Pruett. Šlo o chybu, no hoci sa mýlil, táto myšlienka sa odvtedy udržala.

Čierne mesiace možno pozorovať len zriedkavo. Bežnejšie však vidíme tie druhé v jednom kalendárnom mesiaci, konkrétne raz za 29 kalendárnych mesiacov. Sezónne čierne mesiace sa vyskytujú len raz za 33 mesiacov. Posledný čierny mesiac sa nad nami (ne)objavil 19. mája 2023.

Neobjavil píšeme v zátvorke práve preto, že čierny mesiac jednoducho nevidno. Rovnako ako každý nov. O to lepšie sa ale v prírode v túto noc pozorujú hviezdy, keďže nočnú oblohu nič iné prirodzene neosvetľuje.

Čo sa týka najbližších modrých mesiacov, teda hypnotizujúcich splnov, tak tie nastanú 31. mája 2026 a následne 20. mája 2027.

Tento rok prišli vedci s prevratným objavom o veku Mesiaca. Náš vesmírny sused vznikol oveľa skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Medzinárodný tím vedcov určil vo výskume jeho vek na 4,53 miliardy rokov. To znamená, že Mesiac sa objavil takmer súčasne so Zemou, informovali sme.

Tento objav môže vysvetliť viaceré záhady. Napríklad prečo má Mesiac menej kráterov po dopadoch meteoritov, než by mal mať. Alebo prečo obsahuje menej kovov ako Zem. Vedci pod vedením geológa Francisa Nimma veria, že tieto nové poznatky pomôžu lepšie pochopiť aj históriu našej planéty. Viac informácií nájdeš v článku na tomto odkaze.

Konjunkcia

V pondelok nadránom pred 6.00 hod bude Mesiac v konjunkcii s Merkúrom. Znamená to, že sa ukážu asi 6 stupňov od seba. Napríklad Spojené štáty americké majú tentokrát smolu a konjunkciu na oblohe neuvidia. Keď sa zas pozrieme do Egypta, miestni to budú mať poriadne tesné. V Káhire má konjunkcia nastať o 6:24 miestneho času a východ Slnka je o 6.50 h.

Na Slovensku má Slnko vyjsť približne o 7.35 h a konjunkcia tu nastane o 5.24 hod. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Space, IFL Science, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá