Rok 2070 na Slovensku: Počet obyvateľov klesne pod 5 miliónov, no budeme žiť takmer o 10 rokov dlhšie

  • Niektoré časti sveta zažívajú populačný boom, iné pokles
  • Menej obyvateľov je osudom aj Slovenska
  • Klesajúci trend a starnúce obyvateľstvo predstavujú obrovské problémy pre verejné financie a naše dôchodky
senior
Unsplash/Vlad Sargu
  • Niektoré časti sveta zažívajú populačný boom, iné pokles
  • Menej obyvateľov je osudom aj Slovenska
  • Klesajúci trend a starnúce obyvateľstvo predstavujú obrovské problémy pre verejné financie a naše dôchodky

Celosvetová populácia sa do roku 2100 zvýši približne o 3,08 miliardy ľudí. Teda z približne 7,79 miliardy v roku 2020 na približne 10,88 miliardy. Až viac ako 95 % tohto prírastku by malo byť v Afrike,“ vyplýva z projekcie, ktorú dala vypracovať OSN, a ktorej údaje nám k príležitosti zajtrajšieho Svetového dňa populácie poskytla Národná banka Slovenska.

K celosvetovému prírastku by mala v najbližších desaťročiach pomáhať aj Ázia, no tam sa okolo roku 2055 očakáva zvrat a postupný pokles populácie, aký môžeme už teraz sledovať napríklad v Európe.

india
zdroj: TASR/AP Photo/Rajesh Kumar Singh

Slovensko síce aj tento rok v januári ohlásilo medziročný populačný prírastok 1 900 ľudí, je to ale vďaka migrantom z iných krajín. V skutočnosti u nás viac ľudí zomrelo, než sa narodilo.

Počet narodených v roku 2020 predstavoval 56 650 a zomretých 59 089… Medziročný nárast zomretých predstavoval 5 855 osôb, z čoho pri 4004 osobách je ako príčina smrti uvedený COVID-19. Za prvých 5 mesiacov roku 2021 stúpol počet úmrtí o 11 346, čo predstavuje nárast o 49 %. Tento nárast je takmer celý vysvetlený úmrtiami na COVID-19, ktorých v tomto období bolo 11 116,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú Startitup poskytla Národná banka Slovenska.

Podľa projekcie Európskej komisie by populácia na Slovensku mala do roku 2070 klesnúť z aktuálnych 5,46 milióna na 4,71 milióna ľudí. Jednou z hlavných príčin je pochopiteľne nízka pôrodnosť.

V roku 1960 mala každá žena na Slovensku priemerne vyše 3 deti. Toto číslo postupne klesalo, svoje minimá dosahovalo okolo roku 2002, kedy každá žena porodila za život priemerne 1,2 detí. Dnes je toto číslo za hranicou 1,5 a očakáva sa, že sa postupne ešte zvýši na 1,7. To ale na zvrátenie negatívneho populačného vývoja stačiť nebude.

zdroj: Unsplash/Ben Wicks

Čo ale môžeme s určitosťou povedať je, že naďalej bude narastať priemerná dĺžka života. Dnes sa dožívame o vyše 6 až 8 rokov viac ako napríklad ľudia pred 40 a viac rokmi.

Stredná dĺžka života dosiahla v roku 2019 hodnotu 80,8 roku u žien a 74,3 roku u mužov. Tento rozdiel medzi pohlaviami sa ale postupne zmenšuje.

Do roku 2070 by sa takzvaná stredná dĺžka života mala pre ženy zvýšiť o 8,2 roka na 89,0 rokov a pre mužov až o 9,8 roka na 84,1 rokov.

Trend predstavuje výzvu pre verejné financie, pretože bude menej ľudí prispievať do štátnej pokladnice a výdavky na dôchodky, sociálnu a zdravotnú starostlivosť budú rásť.

Navyše sa vďaka rastúcej strednej dĺžke života bude zvyšovať aj podiel obyvateľov vo veľmi vysokom veku 80 a viac rokov, ktorí objektívne potrebujú intenzívnejšiu starostlivosť. To znamená, že v segmente ošetrovateľstva bude musieť pracovať viac ľudí v produktívnom veku,“ informuje Národná banka Slovenska.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: OSN, Európska komisia, Národná banka Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá