Rokovania o mieri sa zmenili na boj o nerastné suroviny v hodnote 14 000 miliárd. Ukrajina predložila prvý návrh

  • Nerastné suroviny sa stali kľúčovou témou pri vyjednávaní prímeria na Ukrajine
  • Ukrajina odovzdala USA na preskúmanie návrh dohody o nerastných surovinách
Trump a Putin
TASR/AP, TARS/Michal Svítok
  • Nerastné suroviny sa stali kľúčovou témou pri vyjednávaní prímeria na Ukrajine
  • Ukrajina odovzdala USA na preskúmanie návrh dohody o nerastných surovinách

Americká delegácia štvrtok 14. 2. dorazila do Kyjeva, aby diskutovala o dohode o strategických nerastných surovinách, ktorú spojenci dúfajú využiť na posilnenie vyjednávacej pozície Ukrajiny.

Americký prezident Donald Trump je v prvom rade biznisman. Už pred časom sme ťa informovali, že na tlačovej konferencii v Oválnej pracovni Bieleho domu vyhlásil, že USA investovali stovky miliónov dolárov do ukrajinskej obrany a teraz očakávajú „zabezpečenie vzácnych nerastov“ na oplátku vo výške 500 miliárd dolárov (482 miliárd eur).

Zdôraznil, že Spojené štáty potrebujú prístup k týmto dôležitým surovinám pre modernú, vysokotechnologickú ekonomiku. Túto myšlienku pôvodne navrhol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jeseni minulého roka, keď v USA rástli obavy z výšky finančnej podpory pre Ukrajinu.

Ukrajina už na druhý deň po príchode delegácie predstavila Washingtonu návrh, ktorý by mu umožnil prístup k ukrajinským prírodným zdrojom výmenou za pokračujúcu podporu Ukrajiny zo strany USA. Informovala agentúra AFP.

USA menia kurz

Znepokojenie však vyvolali Trumpove slová, že Ukrajina „možno jedného dňa bude ruská“. Kremeľ sa tejto vety okamžite chytil a vyhlásil, že USA už nie sú ochotné poskytovať Ukrajine pomoc bez nárokov na protihodnotu. S neistotou týkajúcou sa mierovej dohody narastajú obavy, čo presne USA očakávajú od Ukrajiny. Rusko totiž podľa agentúry Reuters kontroluje asi pätinu ukrajinského územia, prevažne v nerastnými surovinami bohatých oblastiach na východe a juhu krajiny.

Odborníci varujú, že USA a Rusko by mohli v konečnom dôsledku „rozdeliť“ Ukrajinu a využiť jej prírodné bohatstvo, ktorého hodnota sa odhaduje na 12 000 miliárd libier (14 400 miliardy eur). Píše Daily Mail

Dohoda o nerastných surovinách prichádza v čase, keď Trumpova administratíva signalizuje zmenu zahraničnej politiky. Minister obrany Pete Hegseth v stredu NATO oznámil, že Washington už „nebude tolerovať nevyvážené vzťahy“ a že Európa musí prevziať hlavnú časť vojenskej i nevojenskej pomoci Ukrajine.

Ukrajinské nerastné bohatstvo: Kľúčový faktor vo vojne

Ukrajina je nesmierne bohatá na prírodné zdroje. Vďaka rozsiahlym zásobám uhlia, železnej rudy, plynu či vzácnych kovov zohráva kľúčovú úlohu v geopolitickom boji veľmocí. Disponuje bohatými ložiskami strategických surovín, ako sú titán, zirkón, lítium a vzácne zeminy, nevyhnutných pre elektroniku, batérie, letectvo a vojenskú výrobu. Mnohé z týchto zdrojov sú však pod ruskou okupáciou.

Čo bude Ukrajina schopná ponúknuť, bude závisieť od toho, čo požaduje Donald Trump. Nie je jasné, čo presne myslel pod pojmom „vzácne zeminy a iné veci“. Medzi najcennejšie patria cér, ytrium, lantán a neodým, ktoré sa využívajú napríklad pri výrobe generátorov veterných turbín. Podľa zahraničných štúdií má Ukrajina komerčne významné zásoby 117 zo 120 najpoužívanejších priemyselných minerálov.

Obrovské ložiská titánu

Ukrajina je zároveň domovom obrovských ložísk lítia a titánu, ktoré sa používajú v mikročipoch a batériách pre elektromobily, ako aj v leteckom a obrannom priemysle. Odhaduje sa, že Ukrajina môže mať najväčšie zásoby lítia v Európe. Podľa Ukrajinskej akadémie vied môže krajina disponovať až 500 000 tonami lítia, no jeho ťažba si vyžaduje rozsiahle investície. Rusko počas vojny obsadilo najmenej dve ukrajinské ložiská lítia – jedno v Donecku a ďalšie v Záporožskej oblasti na juhovýchode. Kyjev stále kontroluje ložiská lítia v centrálnom Kyrovohradskom regióne.

Zásoby titánu v Európe sú roztrúsené po celej krajine, no mnohé sa nachádzajú v oblastiach okupovaných Ruskom. Podľa odhadov ukrajinských think-tankov We Build Ukraine a Národného inštitútu strategických štúdií, s odvolaním sa na údaje z prvej polovice roku 2024, je v súčasnosti asi 40 % ukrajinských zdrojov kovov pod ruskou okupáciou. Informuje Daily Mail. 

Hoci Kyjev stále kontroluje niektoré ložiská, ukrajinský banský priemysel je v dôsledku vojny prakticky nefunkčný. Väčšina spoločností zastavila alebo obmedzila činnosť, čo znamená, že aj keby Trump uzavrel dohodu, jej realizácia by bola veľmi komplikovaná.

Väčšina ukrajinských ložísk uhlia, ktoré poháňali jej oceliarsky priemysel pred vojnou, sa tiež nachádza na východe krajiny. Ukrajina v januári zatvorila svoju jedinú baňu na koksovateľné uhlie pri meste Pokrovsk, ktorú sa snažia dobyť ruské vojská.

Hrozí Ukrajine, že ju Trump v rokovaniach obetuje?

Nejasná zostáva aj budúcnosť americkej pomoci. Zelenskyj v rozhovore pre The Economist varoval, že „ak bude Rusko rokovať len s Amerikou, Putin a Trump dostanú manipulatívne informácie“.

Trump však naznačil, že jeho hlavným cieľom je vyrovnať účty za už poskytnutú pomoc. V pondelok vyhlásil, že hľadá „kompenzáciu“ za približne 300 miliárd dolárov v podpore, ktorú USA poskytli Ukrajine od februára 2022.

Podľa amerického ministerstva zahraničia poskytli USA Ukrajine 65,9 miliardy dolárov v pomoci za posledné tri roky. 

Prvé návrhy

Americký minister financií Scott Bessent tento týždeň navštívil Kyjev, aby odovzdal prvý návrh dohody, ktorý podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Kyjev preštuduje s cieľom dokončiť ho na prebiehajúcej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC). Bessent uviedol, že USA pomocou plánovanej dohody zároveň zabezpečia „dlhodobý bezpečnostný štít pre všetkých Ukrajincov“.

„Ukrajina odovzdala dokument,“
povedal novinárom člen kyjevskej delegácie na MSC a dodal, že americká strana požiadala o čas na jeho preskúmanie.

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio tento týždeň povedal, že očakáva dosiahnutie dohody o ukrajinskom nerastnom bohatstve. Táto dohoda by podľa neho čiastočne kompenzovala USA za peniaze, ktoré poslali na zbrane na pomoc Ukrajine, ktorá sa už takmer tri roky bráni invázii ruských vojsk.

Zelenskyj v tzv. víťaznom pláne, ktorý oznámil v decembri, načrtol možnosť prehĺbenia hospodárskych väzieb Ukrajiny s jej západnými partnermi, pričom sa odvolával na zásoby cenných nerastných surovín v jeho krajine, pripomína AFP.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Kleinmanenergy, The Economist, Daily Mail, TASR, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá