Predával ukradnutý benzín, dnes patrí medzi najbohatších mužov. Roman Abramovič, kamoš Putina
- Roman Abramovič sa narodil v roku 1966 v Saratove v Rusku. Jeho podnikateľské aktivity sa začali v roku 1989
- Je vlastníkom druhej najväčšej jachty na svete v hodnote 400 miliónov dolárov
- V koho rukách skončí futbalový klub FC Chelsea?
- Existuje nejaké prepojenie medzi Abramovičom a Putinom?
- Roman Abramovič sa narodil v roku 1966 v Saratove v Rusku. Jeho podnikateľské aktivity sa začali v roku 1989
- Je vlastníkom druhej najväčšej jachty na svete v hodnote 400 miliónov dolárov
- V koho rukách skončí futbalový klub FC Chelsea?
- Existuje nejaké prepojenie medzi Abramovičom a Putinom?
Roman Abramovič, meno, ktoré v posledných dňoch otriaslo svetom médií nielen v spojitosti s predajom futbalového klubu Chelsea, ale aj spôsobom využitia peňazí z predaja. Abramovič totiž prisľúbil darovať takto získané peniaze na pomoc obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine.
Kto vlastne Roman Abramovič je
Roman Abramovič, alebo celým menom Roman Arkadievič Abramovič, sa narodil v roku 1966 v Rusku, Saratove. Keďže jeho matka Irina zomrela 18 mesiacov po jeho narodení a otec, keď mal 4 roky, vychovávali ho jeho príbuzní v Komi a Moskve.
Potom, ako absolvoval povinnú službu v Sovietskej armáde, zapísal sa do Moskovského inštitútu cestnej dopravy a neskôr získal titul na Moskovskej štátnej univerzite práva. Aj napriek veľkej strate v detstve sa Abramovič vždy vyznačoval podnikateľskými a organizačnými schopnosťami, vynaliezavosťou a ľahko nadväzoval kontakty.
Jeho miliardový biznis začal ešte za čias služby, keď predával ukradnutý benzín svojej jednotke. V roku 1987 sa mu podarilo premeniť 2 000 rubľov, ktoré dostali s manželkou ako svadobný dar, na trojnásobok sumy pašovaním tovaru na čiernom trhu.
Vo svojom ilegálnom biznise pokračoval až do roku 1988, kedy konečne dostal príležitosť legalizovať svoje podnikanie vďaka tomu, že Sovietsky zväz umožnil obchod podnikateľom. Roman svoju podnikateľskú aktivitu začal spolu so svojou manželkou, napísal Bloomberg.
Medzi jeho prvé podnikateľské aktivity patril predaj plastových hračiek, ktorému sa venoval v rokoch 1989 až 1991. V nasledujúcich rokoch sa mu podarilo vytvoriť niekoľko spoločností, ktoré obchodovali s minerálmi, hnojivami, ropnými produktami a cementom v Rusku a okolitých krajinách.
Keďže ťažobný priemysel bol na začiatku 90. rokov vo vlastníctve štátu, prišlo mu vhod jeho prepojenie v riadení štátneho podniku v podobe jeho strýka, a tak sa mohol začať jeho predaj produktov rafinérie.
Vďaka jeho osobným konexiám, ktoré nadviazal s Borisom Berezovským, ktorý bol dôverníkom vtedajšieho prezidenta Borisa Jeľcina, sa mu podarilo získať 50-percentný podiel v spoločnosti Siberian Oil (Sibneft) za približne 100 miliónov dolárov a neskôr aj kontrolný podiel v tejto spoločnosti.
Abramovičove investície smerovali najmä do výroby automobilov a ruskej leteckej spoločnosti. Okrem toho sa mu podarilo kúpiť aj podiely v hliníkových spoločnostiach, a tak sa stal jedným z najväčších producentov hliníka.
V roku 2000 sa mu podarilo zlúčiť svoje hliníkové aktíva so Sibírskym hliníkom, vďaka čomu bol vytvorený Russian Aluminium (Rusal), kde v rokoch 2003 a 2004 predal svoj 50-percentný podiel miliardárovi Olegovi Deripaškovi za viac ako 2 miliardy dolárov, napísal web Bloomberg.
https://www.youtube.com/watch?v=DO7HHTOjqLA
V roku 1999 sa mu podarilo vstúpiť aj do politiky, kedy bol zvolený za Guvernéra Čukotky, čo bol v tej dobe veľmi chudobný región. V regióne sa mu podarilo urobiť veľký pokrok, keďže investoval viac ako 2,5 miliardy dolárov z vlastných peňazí do vybudovania škôl, hotelov a na renováciu letiska. Za tento počin dokonca získal „čestný rád“ a Ruský časopis Expert ho označil za „Osobu roka“.
V roku 2005 odkúpil Sibneft, kde mal Abramovič kontrolný podiel, Gazprom za 13 miliárd dolárov, z čoho Abramovičovi pristálo 10 miliárd dolárov. Nehovoriac o ďalších 6 miliardách, ktoré získal už dovtedy na predaji akcií a vyplatených dividendách. Spoločnosť Sibneft bola aj dôvodom súdneho sporu, kedy Berezovskij povedal, že 2 miliardy, ktoré mu boli vyplatené, nestačia ako kompenzácia za podiel v spoločnosti Sibneft. V roku 2012 však súd rozhodol v prospech Abramoviča.
Aký je stav majetku Abramoviča
Ruský podnikateľ patrí podľa rebríčka Forbes od roku 2005 k najbohatším ľuďom na svete, kde sa medzi ruskými miliardármi umiestnil trikrát na 1. mieste a na 68. mieste vo svete. Majetok Romana Abramoviča dosahuje aj napriek strate mnohých miliárd dolárov kvôli súdnym sporom a iným stratám aktuálne podľa Forbesu hodnotu 12,4 miliardy dolárov.
V súčasnosti je najväčším akcionárom Evrazu, čo je druhý najväčší ruský výrobca ocele. Má tiež podiel v Norilsk Nickel, čo je najväčší svetový producent niklu, a ešte stále je majiteľom londýnskeho futbalového klubu Chelsea, ktorý získal v roku 2003 za 105 miliónov dolárov, ako informuje Bloomberg.
Abramovič má slušnú zbierku áut, medzi ktoré patria aj nepriestrelné limuzíny Maybach odolné voči bombám, lietadlo Boeing 767-33A/ER s názvom „Bandit“ a je majiteľom jácht, ktoré sú známe ako „Abramovičova armáda“.
Jachta Eclipse dokonca patrí k druhej najväčšej súkromnej jachte na svete. Jeho investície často smerovali aj do oblasti umenia, a preto v jeho zbierke môžete nájsť umelecké diela od Pabla Picassa, Luciana Freuda či Francisca Bacona. Pre pocit vlastného bezpečia má dokonca armádu 40 ľudí, vďaka čomu patrí, okrem iného, k jedným z najlepšie chránených magnátov na svete, informuje famous-entrepreneurs.
Prečo predáva Chelsea
Minulý týždeň v stredu ráno svetom futbalových fanúšikov otriasla prekvapujúca správa, že futbalový klub Chelsea je na predaj. Túto skutočnosť oznámil Abramovič 19 rokov potom, čo futbalový klub kúpil a nasmeroval tím k športovej sláve a úspechu. Zároveň sľúbil, že peniaze z predaja venuje na pomoc obetiam vojny na Ukrajine.
Abramovič sa vyjadril, že predaj je v najlepšom záujme klubu vzhľadom k súčasnej situácii, kedy prichádzajú na Abramovičovu stranu požiadavky, aby bol zasiahnutý sankciami po ruskej invázii na Ukrajinu.
https://www.instagram.com/p/CauX3k_gSwK/
Rovnako prehlásil, že nebude žiadať ani o splatenie pôžičiek, ktoré poskytol klubu Premier League v celkovej výške 2 miliardy dolárov. Ako povedal web skysport, Abramovič poveril svojich pracovníkov, aby založili charitatívnu nadáciu, ktorá dostane všetky čisté príjmy získané z predaja, ktoré budú následne použité v prospech všetkých obetí vojny na Ukrajine. V súvislosti s predajom Chalsea sa Abramovič snaží aj o predaj všetkých nehnuteľností, ktoré vlastní v Anglicku.
Britská vláda totižto od invázie Ruska na Ukrajina uvalila sankcie na 12 členov ako ruskej, tak aj bieloruskej elity, vrátane prezidenta Vladimira Putina. Rovnako aj Financial times uviedol, že vláda pripravuje ďalšie plány na zbavenie majetku, ktorý je vo vlastníctve ruských oligarchov.
Pre Abramoviča bol podľa jeho slov tento krok neuveriteľne ťažkým, pretože byť súčasťou FC Chelsea bolo preňho obrovským privilégiom a je na jeho úspechy nesmierne hrdý.
Jedným z potenciálnych záujemcov, ktorý prejavil záujem o kúpu FC Chelsea, je aj bývalý majster sveta UFC v dvoch váhových kategóriách Conor McGregor, ktorý ponúkol Abramovičovi za klub 1,5 miliardy libier. Paradoxom je, že Írsky zápasník, ktorý sa už dávnejšie pokúšal aj o kúpu Celtic Glasgow, je v skutočnosti fanúšikom Manchester United. Keďže jeho ponuka je takmer o polovicu nižšia ako čiastka, ktorú za predaj Abramovič požaduje, obchod sa neuskutočnil.
Dnes je však situácia ešte komplikovanejšia a osud klubu ostáva nejasný. Dôvodom je, že ani nie o týždeň neskôr sa situácia zmenila a Abramovičove aktíva boli zmrazené, rovnako ako v prípade ďalších ruských oligarchov. Ako informoval web gov.uk okrem zmrazenia aktív mu boli zakázané aj akékoľvek obchodné činnosti v rámci UK, ako aj cestovanie do krajiny.
Čo spája Romana Abramoviča s Putinom?
Zatiaľ čo minulý týždeň sa ešte hovorilo, že dôvod, prečo Abramovič ešte nebol sankcionovaný, bol, že je očividne menej vplyvný ako Putinovi iní spojenci, dnes je tomu inak.
Napriek tomu, že ešte minulý týždeň neboli dostupné žiadne priame dôkazy alebo podklady, na základe ktorých by sa dalo potvrdiť, alebo vyvrátiť, či sú tvrdenia o jeho bližšom vzťahu s Putinom založené na skutočnosti, ako písal Reuters, dnes sa Britská vláda rozhodla, že Abramoviča pridá na zoznam oligarchov, ktorých majetok bude zmrazený práve pre jeho údajné priame spojenie s osobami, ktoré sa podieľajú na súčasnom stave na Ukrajine.
Aj keď Abramovič tvrdenia o spojitosti s Kremľom alebo Putinom dôrazne popieral, v dokumente, ktorý Britská vláda dnes zverejnila, sa píše o jeho spojitosti s Putinom a o ich dlhoročnom vzťahu.
Podľa gov.uk sa v dokumente uvádza, že ich vzťah trvá celé desaťročia a vďaka nemu Abramovič získal rôzne finančné a materiálne výhody. Hovoríme napríklad o rôznych daňových úľavách, ktoré Abramovičove spoločnosti získali alebo o obchodovaní so štátnymi akciami.
To, v akých rukách nakoniec skončí FC Chelsea, je momentálne otázne. Dôležité najmä pre športových fanúšikov klubu je, že FC Chelsea získala špeciálnu licenciu a aj napriek vzniknutej situácii môže pokračovať v činnosti.
Samozrejme, ako spomenul portál Guardian, klub bude fungovať s určitými obmedzeniami a predaj lístkov či akékoľvek podpisovanie zmlúv s hráčmi je zakázané.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: forbes.com, bloomber.com, skysports.com, reuters.com, bbc.com, famous-entrepreneurs.com, financial times, gov.uk, theguardian.com