Rozbitá trofej F1 vyvolala rozruch. Porcelán Herend má cenu zlata, možno ho máš doma aj ty

  • Landovi Norrisovi sa včera podarilo poriadne faux pas
  • Trofej, ktorú Verstappenovi rozbil, však nebola obyčajná
herend
Reprofoto: Twitter/@NikiKovacs
  • Landovi Norrisovi sa včera podarilo poriadne faux pas
  • Trofej, ktorú Verstappenovi rozbil, však nebola obyčajná

Po tomto víkende máme za sebou maďarskú (alebo aj česko-slovenskú) Veľkú cenu F1, ktorá so sebou priniesla aj množstvo zaujímavých momentov. Jeden z nich sa odohral pri záverečnom slávnostnom búchaní šampanského. 

Trofej nezvládla nával radosti

Papájový tím McLaren nabral po očakávaných upgradeoch nový dych, a tak sme už druhýkrát po sebe mohli na stupienku víťazov vidieť aj Landa Norrisa. 

Ten je známy aj svojím typickým spôsobom otvárania slávnostného šampanského, keď spodok fľaše narazí o stupienok víťazov, vďaka čomu si môže víťazná trojka užiť skutočnú sprchu v šampanskom. Žiaľ, tentokrát mu to nevyšlo podľa predstáv.

Každý fanúšik F1 na internete určite videl rozlomenú trofej Maxa Verstappena, ktorá sa stala obeťou Landa Norrisa. Keď totiž spodok fľaše celou silou narazil na stupienok Maxa Verstappena, na ktorom mal Max položenú svoju víťaznú trofej, tá spadla na zem a rozlomila sa na dva kusy. 

Norris sa zatiaľ oficiálne neospravedlnil

Tento moment tak rozdelil fanúšikov na dva tábory. Zatiaľ čo jeden to berie ako zábavu a nehodu, ktorá sa môže stať každému, druhý tábor na Norrisovu adresu nešetrí kritikou. 

Nie je žiadnym tajomstvom, že Norris a Verstappen sú skvelí priatelia, zrejme aj preto vzali obaja celú situáciu veľmi humorne. Norris sa dokonca zrejme so snahou zavtipkovať vyjadril, že je to vlastne chyba Verstappena, keďže trofej si položil na nesprávnu stranu. „Sorry not sorry“, vtipkoval ďalej. Mnohým fanúšikom to však až také zábavné nepríde. 

Aby toho nebolo málo, len chvíľu po incidente Norris vo svojom príbehu na Instagrame zverejnil obrázok misiek zdobených japonskou metódou Kintsugi, v rámci ktorej ide o opravovanie rozbitej keramiky zlatom. 

Trofej bola z dielne Herend

Dôvod, pre ktorý považuje tak veľa ľudí správanie Norrisa za doslova drzé, je veľmi prostý. Nešlo totiž o len takú obyčajnú trofej. Tak napríklad, pri niektorých Veľkých cenách majú organizátori k dispozícii niekoľko náhradných trofejí presne pre takéto situácie. Maďarsko medzi ne ale nepatrí. 

Trofej totiž pochádzala z dielne vysoko prestížnej porcelárne Herend, ktorá sa špecializuje na luxusný, ručne maľovaný a pozlátený porcelán. Spoločnosť bola založená v roku 1826 a sídli v meste Herend neďaleko mesta Vesprém.

Trofej, ktorá padla v nedeľu za obeť, mala hodnotu cca. 40-tisíc eur, jej precízna ručná výroba trvala neuveriteľných 6 mesiacov a pracovalo na nej celkom 30 ľudí. 

To je dôvodom, prečo sú mnohí fanúšikovia toho názoru, že Norris síce túto škodu, samozrejme, nespôsobil naschvál, no jeho vtipkovanie bolo veľkým prejavom neúcty nielen k organizátorom pretekov, ale taktiež k maďarským tradíciám a predovšetkým k výrobcovi trofeje. 

Niektoré kúsky tohto porcelánu majú cenu zlata

Herend, svetovo preslávený maďarský výrobca porcelánu, bol založený v roku 1826 a o pár rokov neskôr, v roku 1839, sa na podnet Mórica Fischera v manufaktúre zaoberajúcej sa výrobou kamenných nádob začala práve výroba porcelánu. Táto spoločnosť je považovaná za jednu z najstarších na svete svojho druhu a je známa svojimi jedinečnými a kvalitnými výrobkami.

Porcelán Herend je vždy ručne maľovaný a zdobený, čo zabezpečuje, že každý kus je jedinečný. Výrobky tejto značky sú známe svojimi bohatými a detailnými vzormi – často zahŕňajú kvety, vtáky, motýle a iné prírodné motívy.

Herend vyrába širokú škálu porcelánových výrobkov vrátane súprav na stolovanie, sošiek, výzdoby a šperkov. Porcelán Herend je oceňovaný nielen za jeho krásu, ale aj za jeho vynikajúcu kvalitu a odolnosť.

V minulosti bol porcelán Herend obľúbený u mnohých európskych kráľovských rodín vrátane britskej kráľovnej Viktórie. Dnes je tento porcelán stále cenený a vyhľadávaný zberateľmi a milovníkmi porcelánu na celom svete.

V súčasnosti je výroba porcelánu Herend ešte stále založená na tradičných technikách a procesoch, čo zaručuje, že každý výrobok je vysoko kvalitný a má jedinečný charakter.

Aj zlá reklama je reklama?

Zaujímavosťou tiež je, že keďže s Maďarskom susedíme, pokojne sa môže stať, že pri prehľadávaní porcelánu u svojich rodičov či starých rodičov natrafíš na šálky, taniere či misy, ktoré budú mať zospodu znak Herend či Herendi.

Ak by sa ti to podarilo, dávaj si pozor, aby sa ti nepošťastil taký nemotorný kúsok ako Landovi Norrisovi. Možno totiž v rukách držíš niečo, čo má cenu zlata. Cena najlacnejších súprav sa aktuálne pohybuje v stovkách eur, tie výnimočnejšie však majú oveľa vyššiu hodnotu, ktorá sa môže vyšplhať na tisíce. 

Faktom však je, že zrejme aj v tomto prípade platí: „Aj zlá reklama je reklama.“ Sociálne siete porcelánu Herend sa totiž tešia návalu nových fanúšikov z celého sveta, čo by sa zrejme nestalo, ak by trofej „prežila“.

Čo si teda o počine Landa myslíš ty? Daj nám vedieť v komentároch.

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: Express, Maďari, Twitter/@NikiKovacs

Najnovšie videá

Trendové videá