Rozhodnutie ministra Eštoka: Obvinených policajtov okolo Jána Čurillu postavili mimo službu

  • Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajných viceprezidentov Kišša a Imreho
  • Policajný viceprezident pre Startitup popísal okolnosti odvolania
  • Obvinených policajtov okolo Jána Čurillu postavili mimo službu
Minister Matúš Šutaj Eštok rozhodol o postavení mimo službu obvinených policajtov NAKA.
MVSR
  • Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajných viceprezidentov Kišša a Imreho
  • Policajný viceprezident pre Startitup popísal okolnosti odvolania
  • Obvinených policajtov okolo Jána Čurillu postavili mimo službu

Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok začal na svojej pozícii skutočne zhurta. Len pár minút po príchode do budovy Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa podľa informácií Startitup stretol s celým dosluhujúcim vedením.

„Boli sme v zasadačke. Všetci sme sa odfotili a postupne začal predstavovať ľudí okolo seba. Predstavil nám Patrika Krauspeho ako budúceho druhého štátneho tajomníka, Igora Tkačivského ako budúceho generálneho tajomníka služobného úradu a ďalších. Pozrel sa na nás a s úsmevom na tvári povedal, že my sa vlastne nemáme o čom rozprávať, zajtra už nemusíme chodiť do práce. Celé aj s fotením to trvalo asi osem minút. Za osem minút vymenil celé vedenie ministerstva vnútra,“ popísal náš zdroj prvé a posledné minúty v spoločnosti nového ministra z dosluhujúceho vedenia ministerstva vnútra.

Na stretnutí s novým ministrom vnútra bol v stredu aj vtedajší policajný prezident Štefan Hamran. „Nový minister sa na Štefana Hamarana za celý čas ani nepozrel. Neprehodili ani slovo. Na druhý deň mu do kancelárie prezidenta doručili obálku s rozkazom, že ho odvoláva z funkcie s tým, že sa má ráno hlásiť v Poprade,“ popísal náš zdroj okolnosti stretnutia dnes už bývalého policajného prezidenta a nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Ten tak za prvé hodiny v kresle ministra predviedol niečo, čo jeho predchodcovi trvalo celé mesiace. Podľa informácií Startitup sa odvolaním čistky len začali.

TASR - Pavol Zachar: Štefan Hamrtan a policajný viceprezident Branko Kišš.
zdroj: TASR/Pavol Zachar: Štefan Hamran a policajný viceprezident Branko Kišš.

Už v piatok ráno prišiel do kancelárie policajného prezidenta plukovník Rastislav Polakovič, ktorý je od štvrtka dočasne povereným prezidentom Policajného zboru. O deviatej hodine začala podľa nášho zdroja porada s novým prezidentom a vedením polície.

„Nový prezident prišiel s reorganizáciou. Zrušil tabuľky oboch viceprezidentov. Rozkazom ministra som bol odvolaný z pozície prvého viceprezidenta a preradený na Úrad hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici, kde sa mám hlásiť 1. novembra 2023. Tam môžu rozhodnúť, že ma dajú na niektoré oddelenie od Rimavskej soboty až po Trenčín. Rozkaz ministra vnútra musím rešpektovať. Odvolaný z pozície druhého viceprezidenta bol aj Damián Imre. Ten bol rozkazom preradený na Úrad hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave,“ potvrdil informácie Startitup len pár minút po obdržaní rozkazu prvý viceprezident Branko Kišš.

„Dňom 27. októbra 2023 minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok poveril výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie prezidenta PZ plk. Ing. Rastislava Polakoviča. Minister vnútra SR zároveň vydal organizačné opatrenie, ktorým sa od 1. novembra 2023 rušia funkcie viceprezidentov PZ.“

„V dôsledku tohto opatrenia budú uvedeným dňom obaja viceprezidenti preložení na iné funkcie a bude zriadená nová funkcia viceprezidenta PZ pre oblasť migrácie, operatívu a riadenie služieb PZ,“ informuje stránka ministerstva vnútra s tým, že minister vnútra SR dňom 27. októbra 2023 zároveň poveril zastupovaním riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ plk. Ing. Jozefa Masnicu, ktorý dlhodobo pôsobí vo funkcii riaditeľa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Banská Bystrica z dôvodu neprítomnosti dosluhujúceho riaditeľa.

Týmto personálnym rozhodnutím sa však čistky neskončili.

„Zároveň šéf rezortu vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby u šiestich príslušníkov PZ tak, ako mu to prikazuje paragraf 46 ods.1 písm. b) zákona o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu,“ píše sa na stránke ministerstva.

Podľa našich informácií ide o obvinených príslušníkov NAKA, respektíve príslušníkov Úradu inšpekčnej služby SR. 

„Na takýto úkon sa vyžaduje podľa zákona predchádzajúci súhlas úradu na ochranu oznamovateľov. Takýto súhlas udelený nebol. Personálny rozkaz o dočasnom pozbavení štátnej služby je preto neplatný a jeho vydanie je zneužitím právomoci verejného činiteľa,“ povedal pre Aktuality advokát obvinených policajtov Peter Kubina.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá