Rozhodovanie o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry sa zrejme posunie, pripustil Žiga

  • Na najbližšej schôdzi NR SR sa musí schváliť rozpočet, tvrdí Peter Žiga
  • Pripustil možnosť, že o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry sa rozhodnúť nestihne
Peter Žiga
Peter Žiga TASR/Martin Baumann
  • Na najbližšej schôdzi NR SR sa musí schváliť rozpočet, tvrdí Peter Žiga
  • Pripustil možnosť, že o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry sa rozhodnúť nestihne

Vládna koalícia chce predovšetkým prijať návrh štátneho rozpočtu na rok 2024 ešte do konca roka, aby sa Slovensko vyhlo rozpočtovému provizóriu, píše TASR.

Tomu sa prispôsobí aj priebeh aktuálnej 6. schôdze Národnej rady (NR) SR. Novinárom to vo štvrtok povedal podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD). Za jednu z alternatív označil možnosť, že by sa o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rokovalo až v januári.

Žiga avizuje, že o ďalšom postupe na schôdzi by sa mali poslanci dohodnúť na poslaneckom grémiu. Aj Smer-SD hovorí o rozpočte ako o priorite aktuálnej schôdze.

„Téma rokovaní v parlamente počas sviatkov bude pravdepodobne otvorená na poslaneckom grémiu a bude sa o nej hlasovať v pléne. Pre Smer-SD je prioritná téma štátny rozpočet,“ uviedol pre TASR tlačový odbor strany Smer-SD.

Poslanci na aktuálnej 6. schôdzi diskutujú už tretí deň o tzv. konsolidačnom balíku z dielne vlády. Opozícia sa snaží diskusiu naťahovať, docieliť chce stiahnutie návrhu o zrušení ÚŠP či zmenách v zákone o ochrane oznamovateľov.

Opozícia hovorí o ohrození právneho štátu, kritizuje aj to, že také dôležité zmeny sa prerokúvajú bez širšej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní. Na programe schôdze je okrem rozpočtu napríklad aj zmena kompetenčného zákona a viacero vládnych noviel, o ktorých sa taktiež rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Prokurátori sa bránia

Rada prokurátorov SR vyzýva predstaviteľov exekutívy, ako aj predstaviteľov akademickej obce, aby zachovávali vecnosť, odbornosť a zásady korektnej argumentácie. Rada prokurátorov to uviedla v reakcii na vyjadrenia na adresu prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Rada prokurátorov SR zaznamenala v ostatných dňoch opakované znevažujúce/kriminalizujúce výroky na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, a to zo strany predstaviteľov exekutívy, ako aj zo strany predstaviteľov akademickej obce,“ uvádza sa vo vyhlásení Rady prokurátorov SR predseda Stanislav Jakubčík.

Opozícia žiada vládu stiahnuť „promafiánsky“ balíček

Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), SaS a KDH sú pripravené pokračovať v diskusii ku konsolidačným opatreniam aj pomocou obštrukcie a hlásením sa do rozpravy, kým vláda nestiahne „promafiánsky“ balíček, ktorým opozícia označila návrhy vedúce k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a k úprave zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Zároveň strany ohlásili ďalší protest. Ten sa uskutoční na budúci týždeň v utorok 19. decembra v Bratislave a ďalších mestách po Slovensku. Rozsiahle protesty sa pritom už tento týždeň stihli uskutočniť vo viacerych slovenských mestách, ako napríklad v Bratislave, Košiciach či Banskej Bystrici.

Startitup chcel počuť názor poslancov NR SR

Startitup na najnovšej schôdzi parlamentu zisťoval, ako protesty vidia koaliční, ale aj opoziční poslanci.

„Myslím, že sú logickým postupom ľudí, ktorí nie sú spokojní s krokmi vlády. Najmä s tými návrhmi a skrátenými legislatívnymi konaniami týkajúcimi sa snáh o demontáž právneho systému na Slovensku,“ povedal pre Startitup exminister vnútra Roman Mikulec.

„Ja by som až povedal, že je to atentát na systém spravodlivosti, keďže veľmi chcú veľmi rýchlo zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Tiež zasiahnuť do orgánov činných v trestnom konaní,“ ozrejmil exminister.

„Chcem poďakovať všetkým ľuďom, čo sa zúčastňujú týchto protestov, pretože je to veľmi dôležité,“ dodal na záver.

Michal Šimečka, líder PS, má jasný názor na demonštrácie. „Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli na tie protestné zhromaždenia v Bratislave, ale aj iných mestách po celom Slovensku. Je to signál obrovskej nevôle, ktorá tu v spoločnosti je voči tomu, čo Robert Fico zamýšľa so špeciálnou prokuratúrou a vôbec so spravodlivosťou na Slovensku,“ nechal sa počuť.

„Verejný tlak je dôležitý a najmä teraz, keď sa rozhoduje, či sa bude rokovať o ‚promafiánskom‘ balíčku. Ja už cítim, a cítim aj z predstaviteľov vlády, že kombinácia verejného tlaku na námestiach, spolu s tým, ako tu funguje opozícia v parlamente, zaberá. Predstavitelia vlády sú nervózni a sami už možno strácajú chuť bojovať za ten ‚promafiánsky‘ balíček,“ dodal Šimečka.

Čo si o protestoch myslia poslanci z koaličných strán ako Ľuboš Blaha a ďalší si môžeš prečítať na tomto odkaze.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá