Rozlúčka s pandémiou prichádza, tvrdia analytici. Majú skutočne pozitívne správy pre Slovensko
- Omikron je na svojom vrchole a pandémia by mala byť na konci
- Uvádzajú to analytici z Dát bez pátosu s tým, že tlak na nemocnice je nižší ako počas predošlých vĺn
- Omikron je na svojom vrchole a pandémia by mala byť na konci
- Uvádzajú to analytici z Dát bez pátosu s tým, že tlak na nemocnice je nižší ako počas predošlých vĺn
V priebehu posledných dvoch rokov sme sa museli naučiť žiť s pandémiou a hoci to nebolo jednoduché, dá sa to zvládnuť. Každý deň sa však pýtame, kedy toto celé skončí a kedy sa naše životy vrátia do starých koľají.
Ako uvádzajú analytici z Dát bez pátosu, omikron by mal byť na špičke a rozlúčka s pandémiou by mala prísť čoskoro. Odborníci poukazujú na počty úmrtí, ktoré sa držia na úrovni nižšej ako 20. Tieto čísla sú porovnateľné s číslami v Dánsku, Portugalsku, Fínsku a Belgicku. Zaujímavosťou je, že momentálne sme na tom lepšie ako Izrael a Grécko.
„Zvládame vlnu omikron zatiaľ v premorenej krajine veľmi dobre. V počtoch obetí za týždeň sme už 2 týždne okolo 30. miesta v Európe,“ konštatujú experti s tým, že zvyšné krajiny nás v počtoch pandemických obetí na 1 milión obyvateľov skôr dobiehajú.
https://www.facebook.com/102596598321476/posts/434759461771853/?d=n
Počas omikronu je situácia v nemocniciach stabilná a podľa NCZI je k dnešnému dňu hospitalizovaných 2 165 pacientov. Aj napriek tomu však triážne stany očakávajú katastrofický avizovaný nápor 25 až 50-tisíc príjmov mesačne. Dobrou správou je aj fakt, že množstvo výjazdov sanitiek končí opaterou doma a nie príjmom na urgente prípadne na infekčnom.
Veľké množstvo vykonaných testov síce lámeme rekordy v pozitivite PCR testov, no aj napriek tomu podľa Dát bez pátosu nekolabuje ekonomika, doprava, služby, hasiči a záchranky ani smetiari. Analytici však poukazujú na skutočnosť, že celoštátne testovanie stojí našu krajinu veľmi veľa peňazí.
„Denných 35 000 PCR testov stojí štát rovných €1,5 milióna. Za to by mohlo ísť 15-tisíc detí ‚zadarmo’ na týždenný ozdravný pobyt. Každý deň!“ vysvetľujú experti. Tí ďalej radia, aby štát radšej porozmýšľal nad návratom do normálneho života a zavesiť dátum návratu na akceptovateľné hodnoty počtu pacientov v „zlom stave“.
Príchod novej vakcíny
Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa od utorka 15. februára registráciu na očkovanie vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Ako informoval rezort, vakcína bude určená pre prvé, ako aj posilňujúce dávky.
Automatické plánovanie druhých dávok bude stanovené najskôr na 21. deň po aplikovaní prvej dávky. Prihlásiť sa budú môcť osoby staršie ako 18 rokov. Celkovo má Slovensko zakontrahovaných 600-tisíc dávok tejto vakcíny. Informuje o tom agentúra SITA.
Americká farmaceutická spoločnosť Novavax vo štvrtok uviedla, že tretia fáza klinických štúdií, ktorá prebiehala v USA a zúčastnilo sa na nej viac ako 2 200 adolescentov vo veku 12 – 17 rokov, preukázala, že jej vakcína proti koronavírusu je pre túto vekovú skupinu účinná a bezpečná. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Spoločnosť Novavax bola spočiatku jednou z prvých, ktoré sa usilovali vyvinúť vakcínu proti ochoreniu COVID-19, avšak pre problémy s výrobou sa proces schvaľovania oneskoril. Žiadosť o schválenie na použitie pre dospelé osoby od 18 rokov predložili regulačným úradom v USA až koncom januára.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, Facebook/Dáta bez pátosu, SITA, TASR