Manipulátori si svoje obete vyberajú. Spoznaj nebezpečný gaslighting a bojuj proti nemu

  • Gaslighting je manipulatívna technika, spochybňuje skutočnosť a identitu
  • Vedie k zmäteniu a strate sebavedomia
  • Zisti, ako sa chrániť pred manipuláciou
ľudská bábka, Kristína Hroncová
Psychologička Kristína Hroncová vysvetľuje, čo je gaslighting Unsplash/Marco Bianchetti, Linkedin/Kristína Hroncová
  • Gaslighting je manipulatívna technika, spochybňuje skutočnosť a identitu
  • Vedie k zmäteniu a strate sebavedomia
  • Zisti, ako sa chrániť pred manipuláciou

Gaslighting sa stal v poslednom čase stále viac diskutovaným problémom pripisovaným behaviorálnemu vzorcu manipulácie a emocionálneho zneužívania.

Ide o psychologickú techniku, ktorú niektorí ľudia používajú na získanie moci a kontroly nad inými ľuďmi. Gaslighting sa zakladá na systematickom spochybňovaní a znehodnocovaní skutočnosti a skúseností jednotlivca. To vedie k pocitom zmätenia, neistoty a pocitu stratenia vlastnej identity.

V tomto rozhovore sa pozrieme spolu s psychologičkou a kariérnou poradkyňou Kristínou Hroncovou bližšie na podstatu gaslightingu, jeho znaky a dopady na obeť. Okrem toho sa zameriame aj na to, ako sa s ním vyrovnať a chrániť svoje mentálne zdravie. Je dôležité si uvedomiť existenciu tejto manipulatívnej techniky a vedieť, ako sa jej vyhnúť.

Čo je gaslighting a ako by ste ho definovali v kontexte psychologickej manipulácie? 

Ide o techniku, keď manipulátor dlhodobo vytvára situácie, v ktorých podkopáva dôveru svojej „obete“. Obeť postupne nedokáže rozlišovať pravdu, skutočnosť, čo je pre človeka dobré a čo zlé.

Ide o spôsob manipulatívneho správania a psychologickej kontroly. Ľudia pri gaslightingu spochybňujú svoje spomienky, vnímanie reality a svoj zdravý rozum. Časom je pre obeť často veľmi náročné vedieť rozlišovať pravdu. 

Môžete vysvetliť základnú motiváciu alebo dôvody, prečo jednotlivci demonštrujú takýto typ správania? 

Tento typ správania väčšinou používajú jednotlivci s poruchou osobnosti s určitými patologickými črtami, využívajúci narcistické zneužívanie (osobnosti s narcistickou poruchou osobnosti, antisociálna porucha osobnosti). Takíto jednotlivci sú často úzkostní, emocionálne neistí.

Základnou motiváciou, a teda dôležité pre „gaslightera“ je to, aby mal kontrolu nad vzťahom, vnímal svoju moc a dominanciu. Chce byť ten, kto je vo vzťahu stabilnejší.

Pomocou týchto stratégií sa snažia vyrovnávať s nepríjemnými pocitmi, ktoré majú ohľadom seba samých. Druhým dôvodom, prečo ľudia využívajú gaslighting, môže byť to, že jednotlivec vyrastal v prostredí, kde blízka osoba (napr. rodič alebo obaja rodičia) využívala takéto správanie. Deti si ho potom osvojili ako „spôsob prežitia“. 

Myslíte si, že ľudia sú od prírody manipulatívni? 

Ja osobne vnímam, že ľudia nemajú tendenciu byť samoúčelne „zlí“. Okoliu sa to tak často môže zdať, keďže vnímajú negatívne správanie, ktoré človek koná voči svojmu okoliu a druhým ľuďom. Všetci ľudia majú však na svoje správanie určitý dôvod.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: LinkedIn/Kristína Hroncová

Najnovšie videá

Trendové videá