Rozprávkový plat, auto, vila aj lovecký zámoček. Toto všetko získa nový slovenský prezident
- Funkcia prezidenta prináša množstvo výhod
- Hlava štátu má slušný plat a celé portfólio nehnuteľností
- Benefity ostávajú do konca života
- Funkcia prezidenta prináša množstvo výhod
- Hlava štátu má slušný plat a celé portfólio nehnuteľností
- Benefity ostávajú do konca života
V rámci Slovenskej republiky je mandát prezidenta najvyššou ústavnou funkciou. O vysokú pozíciu však nejde len v rámci legislatívy. Prezident má byť aj hlasom a tvárou danej krajiny, a zároveň je veľmi vážený v očiach ľudí. Preto je len prirodzené, že sa s touto funkciou spája veľa právomocí a benefitov.
Tou najokatejšou je zrejme plat, ktorý je na Slovensku skutočne štedrý. Ako informoval denník SME, prezident v súčasnosti zarobí mesačne štvornásobok platu poslanca Národnej rady SR, čo predstavuje približne 17 000 eur v hrubom.
Okrem toho má hlava štátu nárok aj na mesačné paušálne náhrady vo výške približne 1 300 eur. Tie môže využiť napríklad na plat pre osobného asistenta. Víťaz druhého kola tak bude dostávať mesačne vyše 18 000 eur.
Na plat najvyššieho ústavného činiteľa sa však občania skladajú aj po jeho odchode z funkcie, hoci sa už výrazne zníži. Exprezidenti totiž dostávajú doživotnú mesačnú mzdu rovnú platu poslanca parlamentu. Ako informuje stránka NR SR, plat poslanca v roku 2023 bol určený na 3 912 eur. Doživotne majú bývalí prezidenti k dispozícii aj vozidlo a ochranku.
A keď sme už pri pomenovaní „exprezident“, je vhodné dodať, že nie je správne, napriek tomu jeho bežnému využívaniu. Podľa diplomatického protokolu, ktorým sa riadi aj hlava štátu, oslovenie titulom prezident zostáva človeku do konca života.
Portfólio nehnuteľností
Plat však nie je jedinou výhodou. Prezident získa po prevzatí mandátu aj prístup k viacerým luxusným nehnuteľnostiam. Úplnou samozrejmosťou sú Grassalkovičov palác v Bratislave a tiež Bratislavský hrad. Dvojica ikonických budov však slúži len na reprezentatívne účely, bývať sa v nich nedá.
Hlava štátu však dostane prístup aj k nehnuteľnostiam, ktoré sú teoreticky obývateľné. Ako píše denník Pravda, prezidentovi je oficiálne umožnené využívať aj vilu na Slavíne či lovecký zámoček v Tatrách. V budovách však už dlhé roky nikto nežije.
Vilu na Slavíne ako posledný obýval počas svojho funkčného obdobia medzi rokmi 2000 – 2004 Rudolf Schuster, ktorý ju kúpil za vyše milión eur. Po odovzdaní mandátu svojmu nástupcovi budovu opustil a odvtedy chátra. Vila je v zlom technickom stave a zatiaľ neexistujú žiadne konkrétne plány na jej rekonštrukciu.
Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine má takisto skôr reprezentatívny význam, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. Kancelária prezidenta ho spravuje od roku 2004, predtým ho oficiálne vlastnil Tatranský národný park.
Kopec právomocí
Na Slovensku má prezident tzv. slabé postavenie, čo v skratke znamená, že nemá toľko právomocí ako prezidenti v iných krajinách (napr. v USA). Napriek tomu sa slovenský prezident stará o dosť záležitostí.
Podľa stránky Kancelárie prezidenta hlava štátu zastupuje krajinu doma aj v zahraničí, rozhoduje nezávisle a nie je viazaný príkazmi. Jeho právomoci zahŕňajú dojednávanie a ratifikáciu medzinárodných zmlúv, môže tiež iniciovať ich preskúmanie Ústavným súdom.
Prezident vymenúva a odvoláva vysokých štátnych úradníkov, vrátane vedúcich diplomatických misií a členov vlády, a má právomoc rozpustiť Národnú radu za určitých okolností.
Podpisuje zákony, udeľuje štátne vyznamenania a odpúšťa tresty. Je hlavným veliteľom ozbrojených síl a môže tiež vypovedať vojnu alebo nariadiť mobilizáciu, avšak len na základe rozhodnutia NR SR. Môže tiež vyhlásiť výnimočný stav a vypísať referendum.
Prezident taktiež vyhlasuje referendá, môže vrátiť zákony parlamentu s pripomienkami, podáva správy o stave republiky a má právo na informácie od vlády. Vymenúva sudcov Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, generálneho prokurátora a členov Súdnej rady.
Zdroje: SME, Pravda, NR SR, Kancelária prezidentky SR