RTVS sa definitívne rozdelí. Zákon by mal do národnej rady poputovať už čoskoro
- Verejnoprávny rozhlas a televízia budú zase existovať samostatne
- Potvrdil to predseda SNS Andrej Danko
- Verejnoprávny rozhlas a televízia budú zase existovať samostatne
- Potvrdil to predseda SNS Andrej Danko
Vláda SR sa definitívne rozhodla rozdeliť RTVS na samostatnú verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Pre RTVS to potvrdil predseda SNS Andrej Danko. Ten tvrdí, že NR SR môže návrh zákona očakávať už vo februári. Na Slovensku bude znova existovať samostatný verejnoprávny rozhlas a televízia.
„Občanom ukážeme, ktorí paraziti si brali peniaze z RTVS na technike,“ povedal pre RTVS Andrej Danko. Podľa jeho názoru by súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj nemal byť odvolaný vládou, ale vedenie RTVS by sa určite malo zmeniť. „Posvietiť“ si chce aj na administratívu budov a nastaviť jasné priority pre verejnoprávne médiá.
„Verím, že do čela RTVS dáme takého človeka, ktorý nebude robiť politiku, ale ktorý sa zameria na fungovanie a modernizovanie RTVS,“ uviedol Danko.
Telerozhlasu majú znižovať príspevky
Zástupcovia odborových organizácií RTVS nesúhlasia so znížením príspevku pre telerozhlas, ktorý je súčasťou konsolidačných opatrení schválených vládou. V otvorenom liste adresovanom ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej (nominantka SNS) a poslancom Národnej rady SR, ktorí o konsolidačnom balíčku diskutujú, odborári upozorňujú, že zníženie príspevku je z pohľadu podmienok pre fungovanie a úlohy RTVS neprimerané.
Upozorňujú, že pri znížení alokácie z pôvodnej výšky 0,17 na 0,12 percenta HDP dostane RTVS o približne 55 miliónov eur menej. Príspevok po takomto znížení podľa odborárov v RTVS nezohľadňuje skutočné potreby inštitúcie. „Ignoruje aj nárast všetkých nákladov na výrobu a vysielanie i plnenie zákonných úloh,“ uvádzajú odborové organizácie v RTVS.
Obávajú sa, že zdroje pre RTVS nebudú dostatočné pre tvorbu a výrobu vlastných programov ani pre znižovanie technologického dlhu, zároveň neumožnia pokračovanie v rozvojových projektoch.
Odborári preto vládu i Národnú radu SR žiadajú, aby pre RTVS vytvorili z pohľadu financovania také podmienky, aby si kvalitne mohla plniť svoje úlohy.
RSF tvrdí, že rozdelenie RTVS môže oslabiť nezávislosť média
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyzvala slovenský parlament a prezidentku, aby odmietli vládou schválené zníženie financovania RTVS o 30 percent. TASR o tom informoval šéf sekcie RSF pre EÚ a Balkán Pavol Szalai.
Výrazné zníženie financovania, ako aj plán rozdelenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu na samostatné spoločnosti môžu oslabiť nezávislosť tohto média v rozpore s európskymi normami a ohroziť slobodu médií na Slovensku, píše sa v otvorenom liste RSF a ďalších novinárskych organizácií.
Otvorený list adresovaný prezidentke Zuzane Čaputovej a poslancom Národnej rady SR podpísali RSF, Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Európska federácia novinárov (EFJ), organizácia Free Press Unlimited (FPU) a Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF).
V rámci konsolidačných opatrení, ktoré majú stabilizovať verejné financie, vláda v pondelok (4. 12.) schválila zníženie príspevku pre RTVS na najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Príspevok pre telerozhlas by sa tak znížil z pôvodnej výšky 0,17 percenta HDP, ktorú v júni schválili poslanci parlamentu.
Nárokovateľný príspevok nahrádza koncesionárske poplatky, ktoré boli hlavným zdrojom príjmov RTVS v predchádzajúcom období.
Opatrenie by štátnemu rozpočtu malo priniesť približne 55 miliónov eur. Kompenzáciou pre RTVS by podľa koalície mohol byť v budúcnosti príjem z vyššieho povoleného objemu reklamy vo vysielaní.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, RTVS