Slovák ručne šije topánky a dáva im doživotnú záruku. Remeslu sa učil v neďalekej Viedni

  • V zahraničí je výroba ručne šitej obuvi na mieru váženým remeslom s bohatou tradíciou
  • Na Slovensku toto remeslo nemá nasledovníkov
  • Spásou je len Marek Pažitný, ktorého táto práca oslovila a je v nej majster
top4
Marek Pažitný
  • V zahraničí je výroba ručne šitej obuvi na mieru váženým remeslom s bohatou tradíciou
  • Na Slovensku toto remeslo nemá nasledovníkov
  • Spásou je len Marek Pažitný, ktorého táto práca oslovila a je v nej majster

Marek je jedným z mála obuvníkov na Slovensku, ktorý ručne šije luxusné pánske topánky. Celý proces trvá najmenej 70 hodín, avšak takto zhotovené topánky majú doživotnú záruku a sú presne na mieru. Zručný Slovák je vyučeným stolárom avšak toto remeslo ho neučarovalo.

V začiatkoch sa zaúčal v bratislavskom obuvníctve, avšak po istej dobe pochopil, že je čas posunúť sa ďalej. Po nemecky síce nevedel, no aj tak sa vybral sa do Viedne, kde chcel svoju zručnosť ešte viac zdokonaliť.

Náhodu natrafil na jedno obuvníctvo, v ktorom práve hľadali učňa. Ihneď teda nastúpil a zostal šokovaný, že ešte stále existujú majstri, ktorí dokážu celé topánky ušiť ručne. Takéto remeslo sa v Rakúsku dedí z generácie na generáciu. Ručne vyrobené topánky sú v mnohých ohľadoch jedinečné. Jednak nikdy nezostarnú a taktiež nevyjdú z módy.

Konzervatívne modely, ktoré sú na trhu sto rokov si udržia štýl aj v časoch, kedy sa trendy menia z mesiaca na mesiac. Marekova práca je piplačka, pri výrobe topánok musí urobiť najmenej  290 pracovných úkonov.

Raz sa k nemu dostal katalóg, v ktorom písali o obuvníkoch vo Viedni, ktorí šijú topánky ručne. Bolo ich tam 20. Marek každého jedného navštívil s prosbou, či u nich môže zadarmo pracovať a učiť sa novým zručnostiam. Devätnásť z nich odmietlo no dvadsiaty súhlasil. Cez týždeň síce stále pracoval v Bratislave, no cez víkendy sa zaúčal u starého majstra vo Viedni.

„Postupne som spoznával ďalších obuvníkov. Veľa som sa pýtal, chcel som vedieť, ako sa čo robí. Niektorí si to strážili ako tajomstvo. Iní mi občas niečo ukázali. Musel som si to preniesť v hlave až domov a večer som si to potom ukladal do pamäti. Ďalšie postupy som sa naučil sám, metódou pokus – omyl. Umenie šiť topánky som v priebehu desiatich rokov zvládol, myslím, do dokonalosti.“ 

Postupne Marek spoznával ďalších odborníkov z tohto remesla. Veľa sa pýtal, chcel vedieť ako sa čo robí. Dnes má za domom v Dunajskej Lužnej vlastnú dielňu. Deň čo deň pracuje s kožou a drevom bez použitia akéhokoľvek stroja. Proces výroby ručne vyrábaných topánok sa od toho z minulosti príliš nelíši.

Je jasné, že človek musí mať pre takúto prácu cit a hlavne vzťah, je to skutočne náročná práca. Odvíjajú sa od toho aj ceny jeho topánok, ktoré sa pohybuje okolo 1500 eur. Marekové topánky majú vysokú úroveň, dodáva ich aj viedenskému majstrovi Gerhardovi Wieserovi. Slovenský trh sa síce nechytá na ten rakúsky, no Marekovi sa postupne darí budovať si klientelu aj u nás.

zdroj: pazitny.eu  

Článok bol pôvodne publikovaný 4. októbra 2018.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá