Rumunsko zasiahlo zemetrasenie. Jeho otrasy malo byť cítiť pri slovenských hraniciach
- Svet nedávno zasiahli ničivé zemetrasenia
- Dnes sa živelná pohroma ukázala v Rumunsku
- Svet nedávno zasiahli ničivé zemetrasenia
- Dnes sa živelná pohroma ukázala v Rumunsku
Týždeň od desivého zemetrasenia v Turecku sa chvela zem aj v Rumunsku. Dnes v poobedňajších hodinách sa objavilo pomerne silné zemetrasenie o sile 5,2 magnitúdy. Jeho otrasy mali byť citeľné aj pri slovenských hraniciach, informáciu priniesol web iMeteo.
Zemetrasenie v Rumunsku
Svetom otriasa séria zničujúcich zemetrasení v okolí turecko-sýrskych hraníc, počet obetí (ktorý stále nie je definitívny) sa v pondelok vyšplhal na viac ako 37 500 ľudí. Dnes, okolo pol štvrtej poobede však silné zemetrasenie zasiahlo aj Rumunsko. Údajne dosiahlo silu až 5,2 magnitúdy a jeho epicentrum bolo v obývanej oblasti.
Epicentrum zemetrasenia sa malo nachádzať asi 8 km od mesta Runcu s počtom obyvateľov približne 5 700 a 74 km od mesta Drobeta-Turnu Severin s počtom obyvateľov 102 000. Hypocentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 15 km. Otrasy boli zaznamenané až 600 km od epicentra, a dokonca ich pocítili aj na ukrajinsko-slovenských hraniciach.
Katastrofa v Turecku a Sýrii
Podľa aktuálnych oficiálnych údajov prišlo v Turecku o život 31 643 ľudí a v Sýrii približne 5 900 osôb, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Organizácia Spojených národov (OSN) odhadla, že celkový počet obetí zemetrasenia by mohol presiahnuť 50 000. Agentúra Reuters uvádza, že záchranári sa stále snažia prehľadávať trosky a pátrať po preživších, píše TASR.
V pondelok, týždeň po zemetrasení, sa im podarilo zachrániť z ruín zrútenej budovy v provincii Gaziantep 40-ročnú ženu. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po ktorom nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na 6. februára. Viaceré krajiny a medzinárodné organizácie vrátane EÚ a NATO Turecku a Sýrii ponúkli pomoc.
Turecké úrady sa medzičasom zamerali na osoby, ktoré sú údajne zodpovedné za výstavbu niektorých budov nezákonnými alebo nekvalitnými metódami. V tejto súvislosti už turecké úrady nariadili zatknúť už vyše 130 ľudí. Odborníci dlhodobo upozorňovali na to, že niektoré stavby v Turecku nie sú bezpečné.
Zemetrasenie zastavilo predvolebnú kampaň opozície
Turecká rozdrobená opozícia sa mala v pondelok dohodnúť na spoločnom kandidátovi v prezidentských voľbách. Pre katastrofické zemetrasenia sa stretnutie opozičných predstaviteľov odložilo a otázny je aj májový termín volieb. TASR informuje podľa AFP.
Spoločný opozičný kandidát by bol rivalom súčasnej hlavy štátu Recepa Tayyipa Erdogana. Ten je pri moci už 20 rokov. Zdroje z vládnucej strany aj opozície teraz horúčkovito špekulujú, že Erdogan odsunie prezidentské a parlamentné voľby zo 14. mája na iný termín, pretože ničivé zemetrasenie z pondelka 6. februára bolo najhoršou katastrofou v novodobých dejinách Turecka.
„Týmto sa veci menia nielen pre vládu, ale aj pre opozíciu,“ povedal politológ Berk Esen z Univerzity Sabanci v Istanbule. Zemetrasenie, a aj akýkoľvek odklad hlasovania, môže politickú scénu zmeniť a prinesie jej nové príležitosti a riziká, hovoria odborníci.
Erdoganovi odporcovia sa nedokázali vyše roka zhodnúť na prezidentskom kandidátovi a teraz majú viac času na dohodu, pretože pondelkové stretnutie bolo odložené na neurčito.
Zdroje: iMeteo, TASR