Rusi budujú stanové mesto pri Mariupole, Ukrajinci sa obávajú, že ide o neslávne známe „filtračné stanoviská“
- Filtračné stanoviská sa využívali už počas vojen v Čečensku
- Ľuďom majú odoberať pasy a doklady
- Niekoľkých nasilu presídlili do Ruska
- Filtračné stanoviská sa využívali už počas vojen v Čečensku
- Ľuďom majú odoberať pasy a doklady
- Niekoľkých nasilu presídlili do Ruska
Satelitné snímky ukázali, že Rusi v blízkosti obliehaného mesta Mariupol, v obci Bezimenne, budujú stanové mestečko. Informáciu priniesol a overil denník The Washington Post na základe snímok, ktoré zhotovila v utorok spoločnosť Maxar Technologies.
Podľa nich sa stanové mesto nachádza približne hodinu jazdy od Mariupolu a tvorí ho 30 stanov s kapacitou až 450 ľudí. Televízia BBC však tvrdí, že na mieste by sa malo nachádzať približne 5 000 ľudí. O stanovom mestečku mali na sociálnych sieťach informovať aj lídri odtrhnutých separatistických republík.
Na videu táborov, ktoré sa objavilo na Telegrame ľudia, hovoria, že pochádzajú z Mariupola.
Ukrajinská strana uviedla, že obyvatelia Mariupolu boli prevezení do „filtračných táborov“ na kontrolu ich telefónov a osobných dokladov. Rusko zase hovorí o tom, že ide o humanitárne stany, kde ľuďom utekajúcim pred vojnou poskytnú lekársku pomoc a mobilné telefóny.
Satellite images show Russian tent camp for Ukrainians near Mariupol as claims of forced deportations grow.#Russia may have constructed ‘filtration’ camps inside Ukraine as it did in #Chechnya pic.twitter.com/TBsp2OTz2r
— Lala-fawwaz (@Fawaz_lala) March 27, 2022
Filtračné stanoviská sa využívali už počas čečenských vojen
Na Ukrajinskej strane tiež vzniká obava, že Rusko môže opäť využívať tieto strany ako filtračné stanovištia, ako tomu bolo počas prvej a druhej čečenskej vojny na konci deväťdesiatych rokov. Tie slúžili na zadržiavanie „podozrivých osôb“ a ich následné vypočúvanie.
Podľa Human Right Watch však v týchto miestach mučili, znásilňovali a často aj masovo popravovali ľudí, ktorí sa javili ako podozriví. Aby človek skončil na takomto mieste v mnohých prípadoch stačilo, aby mal v rodine čečenského bojovníka, mal rovnaké priezvisko ako niektorí z vodcov povstalcov alebo jednoducho iba vyzerali ako čečenský bojovník. Objavilo sa niekoľko prípadov, kedy boli ľudia bez súdneho procesu na týchto miestach popravení.
Starosta mesta Vadim Boychenko na Telegrame uviedol, že ruskí vojaci násilne deportovali 6 000 obyvateľov Mariupolu do táborov vrátane žien a detí. Rusi majú podľa neho nútiť vyčerpaných ľudí, aby nastúpili do autobusov. Niektorým tiež mali zabaviť ukrajinské pasy a dokumenty.
„Deportovaní ľudia sú najskôr odvedení do takzvaných filtračných táborov, odkiaľ sú prerozdelení do rôznych vzdialených miest v Rusku,“ písal starosta na sociálnej sieti.
Deportácia do Ruska proti ich vôli
Pred týždňom tiež britská televízia CNN priniesla informáciu, že obyvatelia Mariupolu sú proti svojej vôli odvážaní do Ruska, pričom sa odvolávajú na mestskú radu.
„Počas minulého týždňa bolo niekoľko tisíc obyvateľov Mariupolu odvlečených na ruské územie,“ cituje vyhlásenie BBC. „Okupanti nelegálne zobrali ľudí z okresu Livoberežnyj a z krytu v budove športového klubu, kde sa pred neustálym bombardovaním skrývalo viac ako tisíc ľudí, väčšinou žien a detí.“
Vyhlásenie pokračuje tým, že obyvateľov mesta previezli do táborov, kde Rusi kontrolovali ich mobilné telefóny a dokumenty. Potom mali byť premiestnení za hranice a ich súčasný osud nemá byť známy.
Jeden z Ukrajincov, ktorý bol presídlený do Ruska, pre televíziu potvrdil, že všetkých zajali a presunuli nasilu.
Podľa ukrajinskej vicepremiérky Iryny Vešeščukovej malo byť na územie Ruska presunutých dokonca približne 40-tisíc ľudí.
Aj britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová tento týždeň obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z používania „ohavnej taktiky“ únosov ukrajinských civilistov. Informovala TASR, ktorá sa odvolala na BBC.
Trussová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že Putin sa „uchyľuje k zúfalým opatreniam“. Jej vyjadrenia prišli po tom, čo ukrajinská ľudskoprávna skupina Zmina uviedla, že identifikovala desiatky zajatých ľudí. Skupina taktiež tvrdí, že „tisícky“ Ukrajincov odvliekli do Ruska proti ich vôli.
Zdroje: TASR, BBC, CNN, The Washington Post, Telegram, Human Right Watch