Rusi hľadajú kopačov zákopov. Na front lákajú bizarným platom

  • Rusi hľadajú robotníkov na kopanie zákopov na fronte
  • Ide o nebezpečnú prácu, pri ktorej umierajú desiatky až stovky ľudí denne
  • Ponúkajú plat od 1 295 eur
Zákopy na Kryme, protitakové pyramídy v Belgorode a ruský vojak s mrzutým výrazom
Twitter/(((Tendar))) TASR/AP Telegram/Можем объяснить
  • Rusi hľadajú robotníkov na kopanie zákopov na fronte
  • Ide o nebezpečnú prácu, pri ktorej umierajú desiatky až stovky ľudí denne
  • Ponúkajú plat od 1 295 eur

Vojna na Ukrajine nekončí. Bojuje sa aj v neúprosných mrazoch a v Záporožskej či Luhanskej oblasti sa na fronte kopú zákopy. Práce však začali aj v Belgorodskom regióne v Rusku. Ako sme ťa informovali v tomto článku, pri súčasnej bojovej technike rozhodne nejde o jednoduchý proces. Podľa vyjadrení mobilizovaných jednotiek ruská strana zaznamenáva obrovské straty.

 

Ukrajinské delostrelectvo, mínomety a helikoptéry vraj spôsobujú, že počas kopania zákopov umierajú stovky Rusov každú noc, vyplýva zo svedectva vojaka Alexeja Agafonova.

Problémy s kopaním zákopov, zdá sa, pokračujú. Na ruských sociálnych sieťach a pracovných portáloch ako Avito, Vkontakte a HeadHunter sa objavujú kuriózne pracovné ponuky. Rusi hľadajú pracovníkov na stavbu opevnení a kopanie zákopov práve v spomínaných regiónoch, informuje ruský spravodajský web Meduza s odvolaním sa na telegramový kanál Mozhem Obyasnit.

Priemerný slovenský plat

Podľa portálu Minimálna mzda sa tohtoročná priemerná slovenská mzda odhaduje na 1 295 eur. Ak sa Rusom, ktorí príjmu túto pracovnú ponuku, nepošťastí, za práce na fronte môžu zarobiť približne rovnako. Podľa Meduzy im totiž štát ponúka mzdu od 89-tisíc rubľov, čo je v súčasnosti presný ekvivalent slovenského priemerného platu.

Ide však o hazardnú prácu, a tým pádom reklamy sľubujú možný plat približne do 3 800 eur. Je na ruských robotníkoch, či sa rozhodnú riskovať životy za cenu priemernej mzdy v Belgicku či Írsku

Na ruské pomery, kde ľudia zarábajú v priemere 910 eur, čo je tiež skreslené príjmami boháčov a minimálna mzda dosahuje 222 eur, ide predsa len o lákavú ponuku. Napriek tomu väčšina reklám neobsahuje žiadne požiadavky na pracovníka ako napríklad predchádzajúce skúsenosti. Zamestnávatelia im tiež sľubujú bezplatné ubytovanie, stravu a dopravu.

Zamestnávateľ vraj prijme aj osoby so zdravotným postihnutím bez praxe, uvádza Ukraine Today. Konkrétnou náplňou práce má byť kopanie zákopov a výkopov, výstavba betónových protitankových pyramíd a inštalácia vagónov. Má ísť o prácu na zmeny od 30 do 90 dní.

Spoločnosť, ktorá stojí za Krymským mostom

Spoločnosť, ktorá pomocou takýchto inzerátov zháňa robotníkov na front, rozhodne nemá slabú minulosť. Ide o firmu StroiKom, ktorá sa podľa informácií na jej webe zaslúžila o výstavbu Krymského mosta, letiska v Soči a štadiónov v Nižnom Novgorode a Petrohrade. Spoločnosť sa podpísala aj pod plány petrohradského mrakodrapu Lachta Center.

Ruský kanál Mozhem Obyasnit však pred StroiKomom varuje. Uvádza, že ruské stránky s prehľadom práce sú plné negatívnych recenzií od ľudí prezentujúcich sa ako bývalí zamestnanci spoločnosti. Tvrdia, že zamestnávateľ ich ubytoval v armádnych stanoch, meškali im výplaty, ktoré nakoniec údajne ani neboli vyplatené v plnej výške.

„Nenechajte sa v pokušení pracovať pre StroiKom LLC, bez ohľadu na to, koľko vám zaplatia. Utečte,“ napísal jeden z recenzentov.

https://twitter.com/Tendar/status/1601927224445538304

Zákopové práce

Mozhem Obyasnit ďalej podotýka, že Moskva už začala stavať opevnené oblasti pozdĺž celej frontovej línie, a to aj v Belgorodskej oblasti, ktorá sa už nachádza za ruskými hranicami. Práve tú zachytávajú i fotografie v príspevku na Telegrame.

Ruské vojská započali výkopové práce na východe Ukrajiny v októbri. V novembri miestne úrady oficiálne oznámili, že vytvárajú „novú líniu oplotenia“ v oblasti Belgorodu. Na internete sa objavili aj satelitné snímky ruských zákopov na Kryme.

Okrem toho Ruská federácia vyrába protitankové „pyramídy“ na spomalenie postupu ukrajinských ozbrojených síl. 

Začiatkom novembra sa na ruských weboch objavilo vyššie spomínané svedectvo mobilizovaného Rusa Agafonova. Ten opísal hororové podmienky, ktoré spolu so svojím práporom zažil počas kopania zákopov. Armáda mala 570-člennej skupine vojakov poskytnúť len tri lopaty. Po noci plnej ostreľovania ostalo z práporu len 29 ľudí, z toho 12 zranených, podotkol.

Podobný osud mal postihnúť aj prápor vyslaný na front ešte predtým. Keď tam Alexej dorazil, videl na bojisku desiatky tiel.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Meduza, Telegram/Можем объяснить, Minimálna mzda, Minimálna mzda, TAKE-PROFIT.ORG, StroyKom, Ukraine Today, archív SIU, Twitter/(((Tendar)))

Najnovšie videá

Trendové videá