Rusi ho chceli zlikvidovať, jeho firma má extrémne zárobky: Záhadný muž na čele Rheinmetallu vyvoláva kontroverzie

  • Zbrojársky magnát Armin Papperger čelil hrozbe atentátu.
  • Napriek riziku sa mu podarilo päťnásobne zvýšiť hodnotu akcií firmy Rheinmetall
Arvin Papperger nemecká zbrojovka, tank Leopard
Getty images/TASR
  • Zbrojársky magnát Armin Papperger čelil hrozbe atentátu.
  • Napriek riziku sa mu podarilo päťnásobne zvýšiť hodnotu akcií firmy Rheinmetall

Človek so zmyslom pre podnikanie – tak opisujú generálneho riaditeľa nemeckej zbrojovky Rheinmetall Armina Pappergera. Využil svoje postavenie na to, aby sa stal jedným z najotvorenejších predstaviteľov európskeho obranného priemyslu. Kritizoval Berlín a ďalšie vlády za neobjednávanie dostatku vojenského vybavenia pre Ukrajinu, čo neuniklo pozornosti Rusov.

Ruská vláda ho podľa portálu CNN.com chcela zavraždiť. Správa obletela svet začiatkom júla tohto roka, prišli na to americké tajné služby. 

Kto je Armin Papperger? 

Rodený Bavorčan je v zbrojovke od roku 1990, po štúdiách strojárstva ako manažér kvality. Na čele zbrojovky funguje už desaťročie. Aktuálne ho kritizujú za dovážanie zbraní do vojnových oblastí. On je však presvedčený, že robí správu vec. 

„Robím správnu vec, pretože som presvedčený, že bránime NATO, že bránime Nemecko, Európu, ale v konečnom dôsledku aj našu demokraciu. To nemôže byť odsúdeniahodné,“ odôvodnil v rozhovore pre spravodajskú reláciu Tagesschau verejnoprávnej televízie ARD. Tiež priznal, že Ukrajina pre spoločnosť Rheinmetall odštartovala novú éru. Vyrobili napríklad tanky Leopard, bojové drony a 155 mm muníciu. 

Moskva plánovala Pappergera zavraždiť, jej plán bol však odhalený

Nemci sa začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zdráhali s dodávkami ťažkých zbraní na Ukrajinu. Obávali sa eskalácie konfliktu, no napokon koncom marca roku 2023 poslali na Ukrajinu prvé tanky Leopard 2. 

Veľké európske dodávky zbraní na Ukrajinu sa ruským predstaviteľom nepáčili. Aj to mohol byť jeden z dôvodov, prečo Moskva plánovala zavraždiť šéfa spoločnosti Rheinmetall. Jeho vražda mala byť jedna zo série ruských plánov na elimináciu lídrov obranného priemyslu v celej Európe, ktorí podporujú vojnové úsilie Ukrajiny. Keď sa Američania dozvedeli o tomto pláne, informovali svojich kolegov z Nemecka. Tí už potom boli pripravení ochrániť Pappergera a zmariť celý plán.

Spoločnosť Rheinmetall obchodovala aj s Kremľom

Založená bola už v roku 1889 so sídlom v nemeckom Düsseldorfe. Pod vedením Armina Pappergera sa Rheinmetall pretransformoval z bežného nemeckého dodávateľa na zbrojársky koncern s globálnymi ambíciami, uvádza portál financnenoviny.com.

Ekonomický portál Financial Times pripomína obchodovanie spoločnosti s Kremľom v minulosti. Bolo tomu tak až do momentu, kým jej nemecká vláda v roku 2014 nezrušila vývoznú licenciu po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym. V Nemecku nemôže bez súhlasu spolkovej vlády Rheinmetall vyvážať žiadnu vojenskú súčiastku.

Papperger si vždy myslel, že svet je nebezpečné miesto. To firme prináša vysoké zisky. Ešte pred vojnou totiž vyrábali zhruba 70-tisíc delostreleckých granátov, pričom teraz ich vyrábajú až 700-tisíc. Aktuálne uvažuje nad výrobou nových branných produktov Rheinmetallu priamo na Ukrajine. Do konca roka chce mať zo spoločnosti jednu z najväčších v odvetví na svete.

Vojna na Ukrajine pomohla akciám spoločnosti

Od invázie Ruska na Ukrajinu v roku 2022 cena akcií spoločnosti Rheinmetall vzrástla viac ako päťnásobne. V januári 2022 pred začiatkom invázie Rusov na Ukrajinu dosahovala cena akcií Rheinmetallu zhruba 87 eur. V súčasnosti je to 536 eur. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vo februári vypočítal, že hodnota jeho akcií v spoločnosti vzrástla od začiatku vojny o 30 miliónov eur. Odvtedy akcie Rheinmetallu vystúpili ešte na vyššiu úroveň.

Európski lídri v súčasnosti považovali za samozrejmé, že USA prídu starému kontinentu na pomoc v prípade vojenskej hrozby, ale Papperger povedal, že to sa už nestane. Odôvodnil to situáciou, keď republikánski zákonodarcovia zablokovali vojenskú pomoc Ukrajine. 

Zdroje: Forbes.sk, CNN.com, Tagesschau.de, Financnenoviny.com, ft.com, faz.net

Najnovšie videá

Trendové videá