Rusi kradnú Ukrajine obilie. Loď s ním otočili „vo dverách“ dve krajiny
- Loď prevážajúca kradnuté ukrajinské obilie bola odmietnutá Egyptom
- Rusi v okupovaných oblastiach nakradli 400 000 ton zrna
- OSN varuje pred hladomorom
- Loď prevážajúca kradnuté ukrajinské obilie bola odmietnutá Egyptom
- Rusi v okupovaných oblastiach nakradli 400 000 ton zrna
- OSN varuje pred hladomorom
Ukrajina si na zoznam pripisuje nových „spojencov“. Stali sa nimi vládni príslušníci Egypta po tom, čo priamo v prístave otočili ruskú nákladnú loď, ktorá mala údajne prevážať kradnuté obilie.
Vstup zakázaný
O udalosti informuje The New Arab. Podľa slov egyptského ministra zásobovania bola loď vypoklonkovaná kvôli tomu, že „nemala potrebné papiere“. Ukrajinská ambasáda v Egypte ďalej uviedla, že loď prevážala obilie, ktoré Rusi ukradli počas invázie.
K udalosti sa vyjadril aj Dmytro Kuleba, ukrajinský minister zahraničných vecí, prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Som Egyptu vďačný za odmietnutie ruskej lode, ktorá prevážala kradnuté zrno,“ píše Kuleba. „Dohodli sme sa na koordinácii snahy primäť Rusko odblokovať Ukrajinský vývoz.“
Spoke with my Egyptian counterpart Sameh Shoukry. Grateful to Egypt for turning away a Russian ship loaded with grain stolen in Ukraine. We agreed to coordinate efforts to make Russia unblock Ukraine’s food exports. Ukraine and Egypt keep working together to ensure food security.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) May 19, 2022
Tvrdenia o kradnutom obilí potvrdzuje aj investigatíva, o ktorú sa postarala CNN. Spomínanú loď identifikovali ako tanker Matros Pozynich. Svoju cestu začal na anektovanom polostrove Krym, ešte 27. apríla, po čom si následne loď vypla svoj transpondér.
Spozorovaná bola až na ďalší deň V Sevastopole, hlavnom prístave Krymu. Podľa satelitných snímok a dostupných dát, loď ďalej prekonala úžinu Bospor a pokračovala v svojej ceste až do Alexandrie, kde jej bol nakoniec odmietnutý prístup.
Ukrajinská vláda tvrdí, že Pozynich prenášal až 30-tisíc ton obilia, ktoré malo údajne pochádzať z okupovaných častí severnej Ukrajiny.
Celkové čísla sú však pravdepodobne ešte viac znepokojujúce. Kateryna Yaresko, novinárka pre ukrajinský portál Myrotvorets, tvrdí, že za posledné dva mesiace bolo zo Sevastopolu vyvezených viac ako 200-tisíc ton.
Ukrajinské ministerstvo obrany však uvádza až 400-tisíc ton.
Podozrivý presun
Príbeh Pozynichu má aj pokračovanie. Po neúspechu v Alexandrii sa mal podľa CNN vybrať do libanonského mesta Bejrút, v ktorom sa však dočkal rovnakého výsledku.
Tento počin je pritom skutočným prejavom solidarity, keďže Libanon odmietol prevážané obilie v časoch, keď krajina zažíva jeho kritický nedostatok.
Tanker sa preto následne presunul do Sýrie, s ktorou Kremeľ úzko spolupracuje. Zakotvil v prístave Latakia, kde bolo prevážané zrno pravdepodobne rozdistribuované pomedzi iné lode, v záujme skryť jeho pôvod.
„Keď sa cieľová destinácia lodí zmení bez akéhokoľvek pádneho dôvodu, často to naznačuje prítomnosť pašeráctva,“ uviedol pre CNN Mikhail Voytenko, šéfeditor portálu Maritime Bulletin.
Matros Pozynich pritom nie je jedinou loďou, ktorá aktívne rozváža kradnutý vývoz. Podľa CNN má ísť až o 3 lode, ktoré spadajú pod ruskú spoločnosť Crane Marine Contractor. Táto spoločnosť sa nenachádza na zozname medzinárodných sankcií.
Na pokraji hladomoru
Ešte pred inváziou Ruskej federácie bola Ukrajina jedným z najdôležitejších dovozcov pre mnohé krajiny sveta. Dnes je však export takmer kompletne zablokovaný, čo by mohlo viesť k ďalekosiahlym následkom, ako napríklad k svetovému hladomoru, varuje OSN.
Tento problém sa týka najmä rozvojových krajín, pre ktoré ukrajinské potraviny, mimo iné aj spomínané obilie, predstavovali obrovskú časť dovozu, píše BBC. V prípade spomínaného Libanonu ukrajinský export tvoril až 80 % celkového dovozu.
„Spoločne s koronakrízou a s následkami globálneho otepľovania, by mohla vojna na Ukrajine dostať desiatky miliónov ľudí za hranicu hladomoru,“ varuje generálny tajomník OSN, Antonio Guterres.
„Vo svete je dostatok jedla pre všetkých, avšak je potrebné spolupracovať,“ pokračuje. „Ak tento problém nevyriešime dnes, budeme musieť čeliť obrovskému spektru problémov spojených z globálnym nedostatkom jedla.“
Dodáva, že v súčasnosti je jediným možným riešením opätovná integrácia ukrajinského potravinového vývozu, ako aj ruského a bieloruského hnojiva do medzinárodného obchodu.
Zdroje: TheNewArab, CNN