Rusi majú ešte množstvo munície, problém je inde. Experti prezradili, ako je na tom Rusko s vybavením skutočne

  • Rusi používajú protilietadlové a protilodné strely na útoky na pozemné ciele
  • Nakupovať mali muníciu v KĽDR
  • Čo to znamená, prezradili odborníci
protilietadlový systém S-300
Protilietadlový systém S-300 Flickr/Military Armed Forces
  • Rusi používajú protilietadlové a protilodné strely na útoky na pozemné ciele
  • Nakupovať mali muníciu v KĽDR
  • Čo to znamená, prezradili odborníci

Špekulácie, že Rusku čoskoro dôjde munícia, sa objavujú už od apríla. Tieto domnienky potvrdil aj americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý naznačil, že za používaním hypersonických striel Kinžal na banálne ciele môže stáť nedostatok presne navádzanej munície (PGM).

Rusi tiež začali používať na pozemné ciele aj protilodné strely Kalibr alebo strely vypálené protilietadlovým systémom S-300. Americké ministerstvo obrany tvrdí, že Kremeľ pravdepodobne nakupuje muníciu od Severnej Kórey (KĽDR). To všetko môže indikovať, že ruská armáda má naozaj problémy s muníciou. Odborníci vravia, že tento problém je ale komplikovanejší.

Práve Slovensku dobre známy systém mal spôsobiť škody v posledných dňoch, keď ho Rusi použili na bombardovanie východných oblastí.

„Pre nedostatok vysoko presných zbraní začal nepriateľ častejšie používať zastarané protilietadlové riadené strely S-300,“ napísal na Facebooku ukrajinský Generálny štáb ozbrojených síl.

„Na území Ukrajiny bolo odpálených viac ako 500 takýchto rakiet, z ktorých niektoré nedosiahli cieľ. Okupanti sú vyzbrojení niekoľkými tisíckami takýchto rakiet, väčšina z nich je však nepoužiteľná,“ dodal na záver.

Podobný scenár sa opakoval aj v stredu, keď Charkov zasiahlo bombardovanie práve raketami vypálenými z S-300, uvádza Ukrinform

Otázka nie je, čo Rusko má, ale čo môže vyčleniť na Ukrajinu, hovorí bývalý minister obrany 

Jedni tvrdia, že Rusko je so silami na konci, iní zas tvrdia, že Rusko má ešte množstvo sofistikovaných zbraní a munície. Ako to naozaj je, prezradili odborníci na túto tematiku.

„Pravda je niekde uprostred, nemôžeme povedať, že ruská armáda je úplne vyčerpaná a nemá žiadne kapacity, ktoré by jej zvýšili,“ vysvetlil bývalý minister obrany Ukrajiny Andriy Zagorodnyuk, ktorý momentálne pôsobí ako predseda ukrajinského Centra pre obranné stratégie.

Bývalý minister na podujatí organizovaným washingtonským think-tankom Atlantic Council uviedol, že problémom Ruska je, že vyčerpávajú kapacity, ktoré sú určené pre boje na Ukrajine.

50397660318_9c5af47f3d_b
zdroj: Flickr/John Robert Mallernee

„Sofistikovaných zbraní majú stále veľa. Napríklad odhadujeme, že striel Kalibr majú približne 60 %. Podobne je to tiež s Iskanderom (systém balistických striel krátkeho doletu pozn.red.), možno ešte viac. Ale zároveň nemôžu svoje zásoby úplne vyčleniť len pre Ukrajinu,“ uviedol Zagorodnyuk.

„Nemôžu sa dostať do situácie, keď nebudú mať žiadne zbrane na ochranu krajiny. Takže jasné, že si nechajú svoje rezervy, nechajú si ich po celom svete, keďže sa hrajú na globálneho hráča. Zachovajú svoje pozície v Pacifiku, centrálnej Ázii a podobne. Otázka tak nie je, čo Rusko má, ale čo môže vyčleniť na boje v Ukrajine,“ vysvetlil bývalý minister.

Problém sa snažia vyriešiť viacerými spôsobmi, tvrdí analytička 

Analytička z think tanku RAND Corporation Dara Massicotová potvrdila, že Rusko minulo veľké zásoby svojich najlepších precízne navádzaných rakiet. To sa snažia vyriešiť viacerými spôsobmi.

„Snažia sa prerobiť svoje rakety na protileteckú obranu na útoky na pozemné ciele. Tak strácajú ešte viac presnosť a prispievajú k väčším vedľajším škodám na ukrajinských civilných objektoch, neúmyselných cieľoch,“ vysvetľuje analytička, pričom naráža práve na systém S-300, ktorý je už pomerne zastaraný.

Wikimedia/Allocer. Protilodná strela Kalibr.
zdroj: Wikimedia/Allocer. Protilodná strela Kalibr.

Ďalším riešením je, že používajú protilodné strely, ako je Kalibr v hodnote 6,5 milióna dolárov za kus. Massicotová uvádza, že tých mali relatívne veľa, až niekoľko tisíc. Na rozdiel od S-300 majú vysokú presnosť.

Čoho majú veľmi málo, sú taktické, precízne navádzané strely pre lietadlá. „Čo vídavame, sú ruské lietadlá, ktoré letia veľmi nízko nad zemou. Vystrelia nenavádzané strely a zmiznú, lebo sa snažia vyhnúť ukrajinskej protileteckej obrane. Letectvo mala byť veľká ruská výhoda, ale nestalo sa tak,“ vysvetľuje analytička.

Na skladoch majú tisíce kusov techniky, otázny je ale jej stav 

Zagorodnyuk verí, že Rusi nemajú dostatok rakiet, aby mohli významne pokračovať v pokroku na Ukrajine. V ofenzíve na Donbase spotrebúvali muníciu s vysokou intenzitou, ktorá sa dlhodobo nedá udržať. Kým ruské delostrelectvo denne vystrelilo približne 20 000 striel, ukrajinské ledva 6 000.

Nie len vysoká intenzita zapríčinila, že Rusom sa znižujú kapacity vyčlenené pre Ukrajinu. Ďalším faktorom sú ukrajinské útoky na muničné sklady a zásobovacie línie. Drahé rakety Kalibr vyničili Rusi aj na drevených atrapách amerických HIMARS-ov.

Okrem munície stratilo Rusko i množstvo svojej techniky, či už lietadiel, helikoptér, obrnených transportérov, tankov alebo systémov protivzdušnej obrany, raketometov a podobne.

Autá prechádzajú okolo zničených tankov pri Kyjeve
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Analytici z portálu Oryx, ktorí nezávisle dokumentujú straty oboch strán konfliktu, zaznamenali 5 540 kusov, ktoré Rusko stratilo. Z toho bolo zničených 3 614, poškodených 134, opustených 301, zajatých 1 500. Najväčšie straty zaznamenalo Rusko pri tankoch, prišli až o 1 023 kusov.

Massicotová uvádza, že Rusko má na skladoch i tisíce kusov techniky, otázne je však, v akom stave.

„Majú tisíce kusov techniky, ktorá je ale uložená na otvorenom teréne po dobu napríklad 15 rokov. Nie všetka z nich funguje, nie každá funguje dobre. Začnú ich pravdepodobne využívať na súčiastky. Aj keď sa môže zdať, že majú neobmedzené zdroje, toto nie je efektívny spôsob,“ dodala analytička.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Ukrinform, Oryx

Najnovšie videá

Trendové videá