Rusi majú novú „unikátnu“ medzikontinentálnu balistickú raketu. Putin chce vyhrať preteky vo vývoji nadzvukových striel
- Rusko úspešne otestovalo novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM)
- Zdroj z obranného priemyslu ju nazval „unikátnou“ raketou
- Rusi zároveň inovujú aj staršie modely balistických rakiet
- Vlastnia aj hypersonické strely. Svetu hrozia nové preteky vo vývoji hypersonických rakiet
- Rusko úspešne otestovalo novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM)
- Zdroj z obranného priemyslu ju nazval „unikátnou“ raketou
- Rusi zároveň inovujú aj staršie modely balistických rakiet
- Vlastnia aj hypersonické strely. Svetu hrozia nové preteky vo vývoji hypersonických rakiet
Rusko úspešne otestovalo novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), uviedla v pondelok agentúra TASS, ktorá sa odvoláva na zdroj z obranného priemyslu.
ICBM bola vyvinutá Moskovským inštitútom pre tepelné technológie, ktorý je súčasťou štátnej vesmírnej agentúry Roskosmos. Balistická raketa mala byť odpálená zo štátneho testovacieho kozmického prístavu ruského ministerstva obrany Pleseck.
„V polovici júna bola z kozmodrómu Pleseck úspešne odpálená najnovšia unikátna balistická raketa vyvinutá Moskovským inštitútom tepelnej technológie,“ uviedol zdroj pre TASS.
Ruská agentúra zatiaľ nedisponuje žiadnym oficiálnym komentárom o testovaní zo strany Moskovského inštitútu tepelných technológií.
Inštitút je poverený modernizáciou ruskej strategickej výzbroje, zároveň má vyvíjať sofistikované a mobilné úpravy ICBM na báze medzikontinentálnej rakety Kedr. Vývoj a testovanie balistickej rakety novej generácie má prebiehať v rokoch 2023 – 2024. Program financuje Rusko zo štátneho rozpočtu.
Inštitút, ktorý funguje doteraz, v máji oslávil svoje 75. výročie vzniku. Počas svojej existencie si pripísal viaceré úspechy ako vývin tepelných technológii pre balistické rakety Topol, Topol-M, Yars a Bulava.
Inovujú aj staršie modely balistických rakiet
Nie je to jediná inovácia medzikontinentálnych balistických rakiet. Rusko tento mesiac cvičilo aj s inovovanou raketou RS-24 Yars, ktorá je vylepšený variant Topol-M. Raketa je vybavená najmenej tromi a až desiatimi mnohonásobnými nezávisle zamerateľnými hlavicami, z ktorých každá unesie tristo kiloton výbušnín, uvádza portál National Interest.
Cvičenia a testy prebehli v rámci cvičení na Sibíri a rakety majú mať „špeciálny hardware“. RS-24 Yars má postupne nahradiť zastarané rakety a predpokladá sa, že existuje aj v mobilných variantoch.
„Cestné a mobilné systémy môžu byť ťažšie detekovateľné, vystopovateľné a zamerané ako ich stacionárne náprotivky, čo by potenciálne mohlo spôsobiť ich väčšiu životnosť a poskytnúť tak kľúčový zdroj strategickej nadbytočnosti v prípade veľkého jadrového konfliktu,“ uvádza National Interest.
Rakety sú síce ťažšie ako ich predchodcovia, ale prepravovať sa môžu s rovnakým kolesovým podvozkom 16 x 16, ako jeho predchodca. Spustenie systému balistickej rakety trvá približne sedem minút.
Aj hypersonické strely
Ruská armáda má v súčasnosti aj dve hypersonické zariadenia Avangard a Kinzhal. Rakety tohto typu môžu lietať až rýchlosťou 20 machov a podľa slov Putina prekonajú akékoľvek obranné systémy. The Diplomat upozorňuje, že v súčasnosti sa mocnosti pretekajú vo vývoji hypersonických striel.
Administratíva Joea Bidena má tiež tlačiť na vývoj nadzvukových balistických striel, a to aj napriek tomu, že USA a Rusko v januári predĺžili platnosť dohody START, ktorá obmedzuje počty jadrových zbraní.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASS, National Interest, the Diplomat