Rusi majú problémy, vravia spravodajské služby. Ak neurobia jednu vec, sú nahratí

  • Rusi nemajú veľké rezervy v ľudskej sile ani rezervy vybavenia
  • Ak chcú situáciu udržať, musia vyhlásiť mobilizáciu
  • Nepopulárne riešenie Kremeľ odmieta
Ruskí vojaci na Ukrajine
Ruskí vojaci na Ukrajine SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusi nemajú veľké rezervy v ľudskej sile ani rezervy vybavenia
  • Ak chcú situáciu udržať, musia vyhlásiť mobilizáciu
  • Nepopulárne riešenie Kremeľ odmieta

Zdroje zo spravodajských služieb USA a Západu tvrdia, že úspechy ukrajinskej protiofenzívy môžu byť bodom zlomu vo vojne na Ukrajine. Na Kremeľ sa zvyšuje tlak, aby pristúpili k nepopulárnemu kroku – mobilizácii. Tú Kremeľ aj teraz odmieta, podľa odborníkov pristúpil k „tieňovej mobilizácii“.

Washington Post na základe svojich zdrojov zo spravodajských služieb USA a Západu uvádza, že ďalší vývoj na Ukrajine závisí od ruskej schopnosti doplniť ľudské zdroje. Práve od toho má záležať aj fakt, či sa Ukrajincom podarí udržať dobyté územie. Ukrajinci hlásia, že oslobodili územia v celej Charkovskej oblasti.

„Rusi majú problémy,“ povedal jeden americký predstaviteľ otvorene pre Washington Post. „Otázkou bude, ako budú Rusi reagovať, ale ich slabé stránky boli odhalené a nemajú veľké rezervy v ľudskej sile ani rezervy vybavenia.“

Ukrajincom sa naďalej darí upevňovať svoje zisky, čo je podľa predstaviteľa následok ruského precitnutia, že ruským silám chýba dostatok ľudských zdrojov a vybavenia.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Bez mobilizácie je situácia neúnosná, Kremeľ ju však odmieta 

Ruské jednotky na východe boli slabo vybavené a pozostávali hlavne z násilne mobilizovaných mužov z Donbasu a ruských brancov. Množstvo zbraní a systémov, spolu s profesionálnymi vojakmi sa stiahlo na juh Ukrajiny do Chersonskej oblasti. Práve tam Rusi očakávali spustenie protiútoku, i keď niektorí analytici tvrdili, že protiútok v tej oblasti môže byť trik, ako vylákať Rusov z Donbasu.

Rusi zrejme do tejto pasce spadli a pri útoku na severe pomocou západných zbraní ostali zaskočení, čo prispelo k ich chaotickému ústupu, ktorý Kremeľ nazval „preskupenie síl“.

„Určite je to vojenský neúspech. Neviem, či by som to v tejto chvíli mohol nazvať veľkou strategickou stratou,“ povedal americký predstaviteľ.

Viacerí predstavitelia sa zhodujú, že je príliš skoro povedať, či sa dynamika úplne zmenila v prospech Kyjeva. Predstavitelia tvrdia, že sever Ukrajiny pravdepodobné čakajú ťažké boje. Rusi podľa nich stále majú schopnosť preskupiť sa a útočiť.

Bez vyhlásenia všeobecnej mobilizácie je ale situácia dlhodobo neúnosná. Kremeľ však odmieta vyhlásiť mobilizáciu, pretože ide o riskantný krok. Jej vyhlásenie by mohlo obrátiť ruskú verejnosť voči vojne na Ukrajine i samotnému Kremľu. 

russian troops 1
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že mobilizácia zatiaľ nie je v hre. „V tejto chvíli nie. Nie, o tom nediskutujeme,“ cituje Peskova Moscow Times.

Poslanec Michail Šeremet, člen bezpečnostného výboru Štátnej dumy a vládnucej strany Jednotné Rusko, v pondelok vyzval Kremeľ, aby vyhlásil mobilizáciu.

„Bez plnej mobilizácie, (bez) prechodu na vojnový režim, vrátane ekonomiky, nedosiahneme želané výsledky,“ uviedol poslanec.

„Hovorím o tom, že dnes by sa spoločnosť mala čo najviac konsolidovať a smerovať k víťazstvu,“ dodal poslanec.

Tieňová mobilizácia nerieši zásadný deficit, jednotky sú slabé 

Odborníci dlhodobo predpovedajú, že bez mobilizácie sa Rusom nepodarí dosiahnuť väčšie politické ciele. Zaplniť miesta po zranených a mŕtvych vojakoch sa však Rusom darilo vďaka takzvanej „tieňovej mobilizácii“.

Podľa odborníka na Rusko z think-tanku CNA Michaela Kofmana táto snaha nerieši problém.

„Tieto snahy predstavujú formu tieňovej mobilizácie. Ide o čiastkové snahy, ktoré umožňujú ruskej armáde udržať sa vo vojne, ale neriešia zásadný deficit ľudských zdrojov,“ uviedol Kofman vo svojej analýze.

Pre Washington Post povedal, že kolaps ruského frontu okolo Charkova je dôsledkom nedostatku ľudských zdrojov, zlej politiky verbovania a nízkej morálky. Odborník tvrdí, že tento prístup je dlhodobo neudržateľný. 

„Ruské sily čelia vyčerpaniu, problémom s udržaním a neustálemu zhoršovaniu bojovej účinnosti,“ vysvetlil Kofman.

Ruský vojak vypaľuje strelu z MANPADS
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Podľa predstaviteľa Západu, Rusko stratilo viac ako 20-tisíc mužov. Zranených býva väčšinou trikrát toľko. 

Ruská armáda sa zamerala na verbovanie národnostných menšín, mužov z chudobných oblastí, väzňov a násilnou mobilizáciou mužov z Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR).

Analytička z think tanku RAND Corporation Dara Massicotová i bývalý minister obrany Ukrajiny Andriy Zagorodnyuk sa zhodujú, že takéto sily nemajú dostatočný tréning a kvalita oddielov je veľmi nízka.

„To, čo dostávajú, je prinajlepšom týždňový až štvortýždňový základný tréning. Toto však nie je úspešná cesta, ako vyriešiť tento problém,“ povedala Massicotová, ktorá pochybuje, že s týmto prístupom sa Rusi naozaj dokážu posunúť dopredu a dosiahnuť ciele, ako je dobytie Donbasu.

Zdroje: Washington Post, Moscow Times

Najnovšie videá

Trendové videá