Rusi majú testovať druhú vakcínu proti COVID-19, ktorá má odstrániť nežiaduce účinky prvej

  • Rusi majú testovať druhú vakcínu proti COVID-19, ktorá má odstrániť nežiaduce účinky prvej
  • Rusi dúfajú, že sa ju podarí registrovať do októbra
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Rusi majú testovať druhú vakcínu proti COVID-19, ktorá má odstrániť nežiaduce účinky prvej
  • Rusi dúfajú, že sa ju podarí registrovať do októbra

Rusi majú testovať druhú vakcínu proti ochoreniu COVID -19, ktorá odstráni nežiadúce účinky prvej vakcíny s názvom Sputnik. Prvý o tom informoval portál The Times of India.

Druhú vakcínu malo vyvinúť prísne tajné laboratórium Vector, Štátne výskumné centrum virológie a biotechnológie sídliace na Sibíri. Laboratórium je známe výskumom biologických zbraní a je len jedným z dvoch laboratórií na svete, ktoré má povolené držanie nebezpečných biologických vzoriek.

Nová vakcína sa má volať EpiVacCorona. Denníku Daily Mail sa podarilo zistiť, že druhá vakcína bola testovaná na 57 dobrovoľníkoch. Ďalších 43 ľudí, ktorí sa testovania zúčastnili, dostali injekciu s placebo látkou. Dobrovoľníci, ktorým bola aplikovaná vakcína, nemali hlásiť žiadne vedľajšie účinky.

Rusi dúfajú, že sa im podarí druhú vakcínu zaregistrovať do októbra a jej produkciu začať v novembri.

testy na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Matthias Schrader file

Prvá vakcína vyvoláva otázky, neverí jej až polovica ruských zdravotníkov

Prvá ruská vakcína Sputník vyvoláva otázky. Bezpečnosť vakcíny spochybňuje celý svet. Rusi nedodržali obvyklý postup, ktorý sa vyžaduje pri testovaní nových liečiv. Vakcínu zaregistrovali ešte pred tým, než prešla hromadným testovaním v troch fázach.

Obavy vyvoláva nie len ruská vakcína, ale správanie jednotlivých politikov a štátov v oblasti vývinu vakcíny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už viackrát varovala, aby štáty ukončili „vakcínový nacionalizmus“.

„Táto obava, ktorú máme ohľadom bezpečnosti a účinnosti, sa netýka špecificky ruskej vakcíny, ale všetkých vakcín, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú,“ povedala doktorka Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO.

covid koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Postup a zrýchlenie procesu na úkor bezpečnosti kritizujú aj ruskí lekári a vedci. Jeden z nich, ruský pľúcny lekár Alexander Chuchali, kvôli tomu rezignoval na post člena etickej komisie ruského ministerstva zdravotníctva.

Je nevyhnutné poznať účinok vakcíny v dlhodobom horizonte. V skutočnosti existuje množstvo biologických látok, ktoré sa neprejavujú okamžite, ale až po roku alebo dvoch,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Chuchali.

68 nových prípadov koronavírusu za nedeľu. Až 41 z nich v jedinom meste

Portál the Moscow Times zverejnil prieskum medzi ruskými zdravotníkmi, podľa ktorého vakcíne neverí až polovica opýtaných. Online prieskumu sa zúčastnilo viac ako 3 000 zdravotníkov z celého Ruska. Viac ako polovica z nich (52 %) sa vyjadrila, že by sa nedali s vakcínou očkovať. Až 66 % z nich tvrdí, že chýbajú dáta, ktoré by dokazovali účinnosť vakcíny, 48% navyše tvrdilo, že vakcína sa vyvíja príliš rýchlo.   

Len skoro štvrtina (24,5 %) odpovedalo, že by sa očkovania zúčastnili.

Rusi po kritike a nedôvere vo vakcínu zverejnili jej nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie z nich patrí bolesť a zápal v mieste vpichu, bolesť hlavy alebo podchladenie. Všetky z nich ruské ministerstvo zdravotníctva kvalifikovalo ako nevýznamné.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: the Times of India, Daily Mail, the Jerusalem Post, the Moscow Times, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá