Rusi vytiahli výstroj ako z múzea. Zbrane ešte z čias cára, helmy z 2. svetovej

  • Rusko núti mužov zo separatistických oblastí na východe Ukrajine bojovať
  • Nedokáže ich pritom ani poriadne vystrojiť. Zbrane majú z minulého storočia
Rusko zbrane
Twitter/JimmySecUK
  • Rusko núti mužov zo separatistických oblastí na východe Ukrajine bojovať
  • Nedokáže ich pritom ani poriadne vystrojiť. Zbrane majú z minulého storočia

Špekulácie o tom, že Rusku dochádza munícia, zbrane, ale aj vojaci sa objavujú už nejaký ten čas. Najnovšie ich podporuje aj údajná zachytená komunikácia proruských separatistov z Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Komunikáciu zverejnilo ukrajinské riaditeľstvo spravodajskej služby (GUR).

Vojaci sa v komunikácii sťažujú, že Rusko ich núti bojovať na svojej strane v prvej línii bez toho, aby priznalo, že muži zo separatistických oblasti naozaj v konflikte bojujú. Morálka má medzi vojakmi má byť naďalej nízka a niektorí odmietajú bojovať, čo potvrdzujú aj západné spravodajské služby.

„Prekročili sme hranicu ako ‚náklad 200‘. Ani tu nie sme,“ počuť na nahrávke. „Sme tu ako dobrovoľníci. V skutočnosti je to dobrovoľné a zároveň nútené,“ hovorí vojak na nahrávke a dodáva, že dúfa, že o mesiac bude môcť opustiť pozície. Netúži po ničom inom ako konflikt opustiť.

Puška prvýkrát predstavená v období cárskeho Ruska 

Títo „dobrovoľníci“ sa zároveň sťažujú, že Rusko ich nedokáže adekvátne vyzbrojiť. Ako strelnú zbraň dostali pušku Mosin, ktorá má mať desiatky rokov. Jej posledná zdokumentovaná výroba je zaznamenaná vo Fínsku v roku 1971, tvrdí Daily Beast.

„Toto je muzeálny exponát,“ poznamenal vojak na nahrávke. Ďalej poznamenal, že „chodia bez uniforiem, bez prilby.“ Čečenskí vojaci nato majú výraz „mäso“ pre nepriateľa.

Používanie pušky Mosin pritom zachytávajú aj videá vojakov, uvádza The Drive. Portál hovorí, že takáto puška vybavená modernou optikou zostáva naďalej relevantnou sniperskou puškou.

Proruskí separatisti na snímke ale optiku na zbrani, prvýkrát predstavenej ešte v roku 1891, teda v období cárskeho Ruska, nemajú.

Portál sa zároveň zamýšľa, prečo Rusi nevyzbrojili mužov z oblastí kontrolovaných proruskými separatistami svojimi automatickými puškami AK-47. Ikonickej zbrane, ktorú vlastnil napríklad aj vodca teroristickej organizácie al-Káida Usáma bin Ládin, bolo vo svete vyrobených približne 75 miliónov kusov. Je pravdepodobné, že stále disponujú i zásobami týchto zbraní.

Na záberoch tiež vidieť, ako používajú a oceľové prilby z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré ponúkajú menšiu ochranu a pohodlie v porovnaní s ich oveľa modernejšími alternatívami. Okrem toho je možné vidieť aj nekódované vysielačky, ktoré je oveľa ľahšie odpočúvať, čo bol možno aj prípad komunikácie zachytenej Ukrajincami.

Staré delo i sovietske zbrane, ktoré boli vyradené 

Po sociálnych sieťach sa tiež šírila fotografia delostreleckého exponátu na kolesovom vozíku na rohu ulice v Ruskom okupovanom Chersone. Popis napísaný v ruštine tvrdí, že vojak stojaci pri dele je členom Ruskej národnej gardy. The Drive ale upozorňuje, že kvôli nízkej kvalite fotografie je nemožné určiť, že či to je živý človek alebo len figurína.

Portál tvrdí, že zbraň mohla byť ukoristená z múzea. Jej použitie môže mať mnohé vysvetlenia, napríklad, že jej cieľom je oklamať ľudí, ktorí prešli cez kontrolný bod, aby uverili, že na tejto pozícii je ťažká zbraň.

The Drive upozorňuje, že ak by šlo naozaj o kontrolný bod a zbraň by sa použila, napriek jej veku by cieľ zbrane jej účinnosť pocítil.

Proruskí separatisti, ale aj Ukrajinci používajú modernejšiu verziu guľometu M1910 Maxim patentovaného v roku 1883.

Okrem vyslovene historických kúskov na Ukrajinu Rusko posiela aj vyradené sovietske zbrane, ako je balistická raketa OTR-21 Točka, ktorá mala byť zodpovedná za ničivý útok na vlakovú stanicu v Kramatorsku.

Napriek tomu, že Rusi tvrdia, že túto zbraň nepoužívajú, viaceré videá, fotografie a analýzy expertov na zbrane potvrdili, že ju používajú na Ukrajine. Písal o tom napríklad investigatívny web Bellingcat alebo portály zaoberajúce sa bezpečnosťou ako Defence Blog či 19FortyFive.

https://twitter.com/MotolkoHelp/status/1504828927562424321?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504828927562424321%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bellingcat.com%2Fnews%2F2022%2F04%2F14%2Frussias-kramatorsk-facts-versus-the-evidence%2F

Posledné menované médium uvádza, že zbraní, ktoré boli pôvodne vyradené Rusi na Ukrajinu, zaradili viacero. Napríklad ide o húfnice Msta-S alebo Gvozdika.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Drive , Daily Beast, Bellingcat, Defence Blog, 19FortyFive

Najnovšie videá

Trendové videá