Rusi míňajú milióny a svoju najlepšiu techniku na atrapy. Postavené sú z kanalizačných rúr

  • Ukrajinci sa zdokonaľujú vo vyrábaní atráp, ktoré sú nerozoznateľné od skutočných systémov
  • Rusi tak míňajú cennú a dranú muníciu na lacné atrapy
Americko-britská húfnica M777 bola nasadená už v niekoľkých konfliktoch po celom svete.
SITA/AP, Evgeniy Maloletka
  • Ukrajinci sa zdokonaľujú vo vyrábaní atráp, ktoré sú nerozoznateľné od skutočných systémov
  • Rusi tak míňajú cennú a dranú muníciu na lacné atrapy

Ukrajina je vo svojom boji voči oveľa väčšej armáde, akou je Rusko, nútená používať rôzne triky a hlavne kreativitu. Jedným z osvedčených fígľov je používanie atráp zbraňových systémov, ktoré Rusi likvidujú v domnienke, že ide o západné zbrane darované Ukrajine.

Ukrajinci ale tvrdia, že Rusi sú čoraz obozretnejší, a kým na začiatku vojny stačili atrapy, ktoré nemuseli byť veľmi detailné, dnes je situácia iná.

Jednými z mnohých výrobcov atráp sú aj zamestnanci oceliarskej firmy Metinvest, ktorá prevádzkovala aj oceliarne Azovstal v Mariupole.

Bývalí oceliari prišli s nápadom na výrobu „falošných zbraní“ ešte na začiatku vojny.   

„Mysleli sme si, že ak Rusi uvidia veľa zbraní, mohli by sa báť pohnúť vpred alebo ostreľovať oblasť. Je to psychologická zbraň,“ povedal jeden zo zamestnancov pre The Guardian.

Vedenie spoločnosti na čele s najbohatším mužom krajiny Rinatom Achmetovom nápad podporilo. Achmetov ho dokonca osobne podporoval.

A tak oceliari začali vyrábať atrapy zbraní, ktoré sa časom zdokonaľovali. Dnes sa vyznačujú vysokými detailmi, ktoré spôsobujú, že ich prieskumné drony nevedia rozlíšiť od skutočnej techniky. Rusi tak likvidujú atrapy napríklad amerických húfnic M777, ukrajinských húfnic D-20 alebo ukrajinskej radarovej techniky.

Rusi minú drahú muníciu na atrapy, ktoré stoja 1 000 dolárov 

Atrapy sú pritom lacný a účinný spôsob, ako Rusov „nachytať“, aby na falošné ciele použili svoje drahé rakety, akými sú napríklad precízne navádzané strely alebo samovražedné drony.  

Už v minulosti sme informovali, že Rusi používali na drevené atrapy amerického salvového raketometu HIMARS ruské protilodné strely Kalibr, ktorých cena sa pohybuje v miliónoch dolárov.

„Vojna je drahá a my potrebujeme, aby Rusi míňali peniaze pomocou dronov a rakiet na ničenie našich návnad,“ povedal hovorca Metinvestu pre CNN. „Koniec koncov, drony a rakety sú drahé. Naše modely sú oveľa, oveľa lacnejšie.“

Okrem toho, že Rusi míňajú drahé strely, ktorých zrejme majú nedostatok, má používanie atráp ďalšiu výhodu. Tou je, že skutočná technika je chránená od pozornosti ruských vojakov.

Ukrajinci tak atrapou, ktorá stojí približne 1 000 dolárov, vedia zachrániť napríklad americkú húfnicu M777, ktorá stojí 4 milióny dolárov.

Atrapy sú vyrábane z lacného materiálu, napríklad húfnice z kanalizačných rúr, peny a dreva. Najnovšie pridali aj kov.  

Nové atrapy napodobňujú aj tepelný podpis 

Rusi teraz majú viac prieskumných schopností, a tak Ukrajinci začali používať triky na napodobenie tepelného podpisu zbraní. Tak ich budú môcť Rusi spozorovať nielen cez deň, ale aj cez noc vďaka termovízii.

„Nepriateľ nie je hlúpy. Musíme sa prispôsobovať realite, v našej práci vždy pridávame niečo nové. A takto sa hodnotíme – ak sa nič nestane, keď pošleme nový model, ak nie je cielený, niečo sa pokazilo v dizajne,“ vysvetlili oceliari novinárom.

Po atrapách je zo strany ukrajinskej armády veľký dopyt, oceliari ich nestíhajú vyrábať. Armáda im ale posiela fotografie zničených atráp, ktoré ich motivujú v ďalšej práci.

Zničenie atráp tiež môže vysvetľovať rozdiely medzi tým, čo Rusi tvrdia, že zničili, a skutočnými počtami techniky, ktorú zničili.

Už na začiatku vojny sa Rusi chválili vyššími počtami zničenej západnej techniky, ako HIMARS-y, než skutočne Spojené štáty poslali. Podobne na tom je aj ďalšia technika, ako nemecké Leopardy či francúzske samohybné húfnice Caeser.

Zdroje: The Guardian, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá