Rusi mohli platiť aj Blahu, hovorí odborník. Sulík chce zrušiť ĽSNS a Republiku, mali do nich tiecť peniaze z Kremľa

  • Liberáli z SaS požadujú po prokuratúre riešiť rozpustenie ĽSNS Mariana Kotlebu a Republiky Milana Uhríka
  • Je možné, že do radov extrémistov tiekli peniaze práve z ruskej pokladnice
  • Politológ Tomáš Koziak nevylučuje, že podobne dotovanou stranou bol aj Smer Roberta Fica
Marian Kotleba a Ľuboš Blaha
TASR/Jkaub Kotian, TASR/Jaroslav Novák, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Liberáli z SaS požadujú po prokuratúre riešiť rozpustenie ĽSNS Mariana Kotlebu a Republiky Milana Uhríka
  • Je možné, že do radov extrémistov tiekli peniaze práve z ruskej pokladnice
  • Politológ Tomáš Koziak nevylučuje, že podobne dotovanou stranou bol aj Smer Roberta Fica

Koaličná Sloboda a Solidarita zacielila na extrémistov z hnutia Republika a ĽSNS. S iniciatívou zrušiť politické subjekty liberáli vyrukovali po tom, čo bezpečnostné zložky zadržali viacero osôb, ktoré mali vyzvedať pre Kremeľ. Saskári tak apelujú na generálnu prokuratúru, aby vo veci začali ihneď konať. Dôvodom má byť finančná injekcia, ktorú Rusi mali poskytnúť spomínaných stranám.

Na muške ĽSNS aj Republika

Generálna prokuratúra SR by sa mala začať čím skôr zaoberať návrhom na rozpustenie ĽSNS a strany Republika,“ vyzývajú inštitúciu liberáli na sociálnej sieti.

Tieň podozrenia padol na ĽSNS a Republiku po tom, ako sa otvorila na Slovensku špionážna kauza okolo zadržaných osôb, ktoré mali „posúvať“ informácie Rusom. Mediálne najviac zarezonovalo video Bohuša Garbára, prispievateľa Hlavných správ a ruského diplomata Sergeja Solomasova. Tí na záberoch otvorene hovorili o zbieraní citlivých údajov a práci pre Kremeľ.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič, Reprofoto: Facebook/Milan Uhrík-Europoslanec

Medzi zadržanými osobami bol aj Jozef Mihalčin, ktorý mal v minulosti pracovať ako asistent poslanca národnej rady Miroslava Suju, ktorý je dnes v parlamente oficiálne nezaradeným. Ten kandidoval za ĽSNS, no po rozbrojoch v strane sa pridal k Milanovi Uhríkovi v Republike. Jozefa Mihalčina polícia neobvinila a prepustila ho na slobodu.

SaS apeluje na prokuratúru

„Prezentované dôkazy orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s ruskými špiónmi na Slovensku jednoznačne smerujú k podozreniu, že ĽSNS je financovaná z Ruska. Navyše všetko nasvedčuje tomu, že prepojenie na ruských špiónov môže byť oveľa väčšie a týkať sa aj strany Republika. Činnosť obidvoch strán je tak v priamom rozpore s Ústavou SR, a preto je najvyšší čas začať sa zaoberať ich rozpustením,“ skonštatoval v stanovisku liberálov saskár Miroslav Žiak.

Generálna prokuratúra reagovala, že nekoná na základe apelov politických predstaviteľov, a preto nebude reagovať ani na výzvu SaS.

„Generálna prokuratúra SR aktuálne neeviduje žiadny podnet na podanie žaloby na rozpustenie konkrétnej politickej strany alebo politického hnutia. To však neznamená, že by Generálna prokuratúra SR priebežne nemonitorovala skutočnosti, ktoré by mohli byť významné pre podanie takejto žaloby vo vzťahu ku ktorejkoľvek politickej strane alebo hnutiu,“ povedal pre TASR hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.

Bezpečnostná hrozba

O zrušenie Kotlebovej ĽSNS sa usiloval bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Najvyšší súd jeho snahu nakoniec zmietol zo stola. Súdy sa v tom čase zaoberali tým, či ĽSNS môže ohrozovať demokraciu. Podľa zákona o politických stranách a hnutiach môže byť politický subjekt zrušený, ak nedodržuje slovenskú ústavu. 

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na okolnosti dotovania spomínaných strán sme sa opýtali politológa Tomáša Koziaka.

„Pokiaľ sa dokáže, a musí to byť dokázané, že tie finančné prostriedky tiekli, a to predovšetkým zo strany Ruska, v tomto prípade to môžeme vyhodnotiť ako bezpečnostnú hrozbu pre štát. Toto by mal byť zákonný dôvod na to, aby tieto strany boli zrušené. Takéto strany sa totiž môžu stať nástrojom nielen šírenia propagandy, ale aj presadzovania zahraničných politických cieľov inej krajiny. A to krajiny, ktorá označila Slovensko za nepriateľa,“ povedal pre Startitup.

Dotovali aj Smer či Blahu?

Podľa Koziaka je mimoriadne pravdepodobné, že do spomínaných strán naozaj ruské peniaze tiekli. Podľa politológa je dotovanie politických strán rubľami z ruskej peňaženky bežným fenoménom v celej Európe. „Nie je dôvod sa domnievať, že to tak nie je aj na Slovensku. Možno vyjadriť podozrenie, že sa to netýkalo len strán ako ĽSNS či Republika, ale mohlo sa to týkať aj Smeru,“ myslí si Koziak.

Koziak podčiarkuje, že rétorika Smeru je veľmi podobná práve stranám ako ĽSNS či Republika. „V prípade Ľuboša Blahu je očividné, že ruskú propagandu šíri veľmi intenzívne. Osobne by som sa nečudoval, ak by bol tiež na podobnej výplatnej listine. Ide o to, že či nesie zodpovednosť za to celá politická strana, alebo len konkrétny politik,“ podotkol Koziak.

Zdroje: Teraz.sk, Slov-lex

Najnovšie videá

Trendové videá