Rusi na Ukrajine zabíjajú raketami s americkými čipmi. Doma ich máš zrejme aj ty
- Rusko na Ukrajinu útočí raketami, v ktorých používa americké komponenty
- Vysvetľujeme, ako je to možné a čo to znamená
- Rusko na Ukrajinu útočí raketami, v ktorých používa americké komponenty
- Vysvetľujeme, ako je to možné a čo to znamená
Moskva sa opäť zamerala na Kyjev. Hlavné mesto Ukrajiny bolo pod nemilosrdnou paľbou v pondelok aj utorok, sociálne siete zaplavili záznamy výbuchov, autority hlásia zranených i obete. Pod troskami civilných budov, apartmánov či domov ležia uviaznutí ich obyvatelia. Taká je realita v ukrajinskej metropole, ktorá aj po viac ako dva a pol roku čelí následkom nevyprovokovanej agresie Vladimira Putina.
No nielen Kyjev, ale aj ďalšie oblasti plné nevinných ľudí sa otriasali v základoch. Ruská raketa explodovala i v civilnej budove v stredoukrajinskom meste Kryvyj Rih, píše TASR. A, žiaľ, v súčasnosti sa dá skonštatovať, že nejde o nič nové.
Ukrajinci však hlásia niečo hodné zamyslenia sa. Na ich domovy dnes dopadali rakety, v ktorých následne našli americké komponenty. Zbrane, pri ktorých výrobe nechcene pomohol Západ, ničili životy tých, ktorých sa Západ snaží podporovať.
„Rusko môže zasiahnuť Ukrajinu zbraňami s americkými čipmi. Ukrajina však nemôže Rusku odpovedať americkými raketami,“ píše na sociálnej sieti aktivista Serhij Starnenko. A má pravdu.
Today, russians attacked Ukraine with many missiles made from American components.
russia can hit Ukraine with weapons with American chips. But Ukraine cannot hit russia with American missiles in response.
Absurdity.— Serhii Sternenko ✙ (@sternenko) August 26, 2024
Zbrane zo Západu? To nie, ale…
Podobnú správu hlásil denník The Moscow Times minulý mesiac, keď projektil moskvoskej armády v Kyjeve zasiahol detskú nemocnicu. Naprieč celou krajinou v ten deň – pondelok 8. júla – zahynulo aspoň 43 ľudí a ďalších 200 utrpelo zranenia.
Kyjevské zdravotnícke zariadenie určené pre deti Ohmatdyt zostalo v troskách. A pod nimi zahynuli štyri deti a dvaja dospelí. Podľa OSN mala do nemocnice vpáliť strela typu Kh-101 vyzbrojená niekoľkými stovkami kilogramov výbušnín.
A to dokazuje jedno. Rusko aj naďalej dokáže na otvorenom trhu nakupovať diely navrhnuté západnými značkami. Dováža ich cez Čínu a všetko to len podčiarkuje, ako sa Kremeľ úspešne vyhýba vojnovým sankciám.
V roku 2021 sa vyrobilo 56 kusov rakety Kh-101. Vlani Rusi zaznamenali osemnásobný nárast a dokázali vyrobiť 420 kusov, vyplýva zo správy think-tanku Royal United Services Institute.
Rovnaká správa citovaná agentúrou Reuters uvádza, že raketa obsahuje až 31 zahraničných komponentov. Ide o diely vyrobené rôznymi spoločnosťami, no svietia medzi nimi napríklad americká Intel Corporation či Xilinx, ktorú vlastní AMD – gigant zo Silicon Valley. Ide o spoločnosti vyrábajúce tie najznámejšie a najprémiovejšie diely a z najväčšej pravdepodobnosti ich nájdeš aj vo svojom počítači a možno aj mobile, na ktorom práve čítaš tento článok.
Má to jeden háčik
Podľa expertov síce ide o výborné a špičkové technológie, no primárne určené na komerčné využitie. Tieto čipy sa používajú v rôznych zariadeniach, no nie v zbraniach.
Áno, z pohľadu Západu a európskych či amerických sankcií uvalených na Rusko je neprípustné, že sa k nim Moskva dokáže dostať. Ale práve používanie nevhodných čipov spôsobuje, že až 20 % ruských riadených striel na bojisku zlyháva.
Rusko má americké čipy, Ukrajina ich nesmie poriadne použiť
Sternenko má pravdu. Zatiaľ čo Moskva používa viac-menej, aké zbrane chce, Kyjev musí dodržiavať isté obmedzenia. Rusko útočí na Ukrajine a Ukrajina sa viacerými americkými zbraňami smie iba brániť. Ak chce zasahovať ciele hlbšie na území Ruska, musí sa zaobísť inak.
Tak znejú nariadenia platné od konca mája. Ukrajina smie útočiť len v pohraničných regiónoch s cieľom brániť Charkovskú oblasť, kde Rusi spustili novú ofenzívu. Iný názor má napríklad britský premiér Keir Starmer, ktorý ešte 10. júla sľúbil, že Ukrajincom rád umožní používanie zbraní dodaných jeho krajinou podľa ich vlastného uváženia.
Čo teda Kyjev používa vo svojej súčasnej ofenzíve v Kurskej oblasti? Nakoľko ide stále len o pohraničný región, sám potvrdil využitie delostrelectva HIMARS americkej výroby. Ukrajinci hranice prekročili na tankoch Challenger 2 zo Spojeného kráľovstva a osady dobýjajú so zariadeniami dodanými Nemeckom, píše Al Jazeera.
A kto z NATO teda Ukrajine povolil používať svoje zbrane prakticky bez obmedzení? Konkrétne ide o 13 štátov, menovite: Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Holandsko, Švédsko, Českú republiku, Fínsko, Dánsko, Nórsko a Kanadu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: The Moscow Times, Reuters, X/Serhii Sternenko