Rusi na Ukrajinu nasadili svoj „neviditeľný“ najnovší tank. Má to však háčik
- Rusi mali na Ukrajinu nasadiť svoj najnovší tank T-14
- Tank zatiaľ slúži len na palebnú podporu, do bojov sa nezapája
- Briti naznačili prečo
- Rusi mali na Ukrajinu nasadiť svoj najnovší tank T-14
- Tank zatiaľ slúži len na palebnú podporu, do bojov sa nezapája
- Briti naznačili prečo
Rusko už do prvých línií na Ukrajine nasadilo množstvo nečakanej techniky. Okrem tankov z 50. rokov, ktoré používali na okupáciu Československa, sme mohli sledovať aj obrnené transportéry s námornými delami. Nasadiť svoje najnovšie tanky T-14 Armata sa doteraz Rusi zdráhali. Správy z Ukrajiny ale hovoria, že už aj na ne prišiel čas.
Podľa agentúry Reuters Rusko začalo pri ostreľovaní ukrajinských pozícií na Ukrajine používať svoje nové tanky typu T-14 Armata. Tieto bojové vozidlá „sa však zatiaľ nezúčastnili na priamych útočných operáciách“.
Tanky Armata sú vybavené silnejšou ochranou bočných strán a ich posádky absolvovali výcvik „bojovej koordinácie“ na cvičisku na Ukrajine, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru RIA Novosti.
Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. Z veže sa dajú odpaľovať aj diaľkovo navádzané protitankové strely. Trojčlenná posádka sa nachádza v oddelenom priestore, ktorý je chránený viacvrstvovým kompozitným pancierom. Tank dosahuje najvyššiu rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.
Súčasťou obrany tanku je údajne maskovacie zariadenie ukryté hlboko za štítom. Zariadenie údajne narúša infračervený podpis, ktorý by presne určil jeho polohu pre nepriateľské sily, uvádza Daily Mail.
Šéf špeciálneho vybavenia tankov Vjačeslav Khalitov tvrdil: „V podstate sme vyrobili neviditeľný tank.“
Tanky sú v nevyhovujúcom stave, je to risk, tvrdia Briti
Britská vojenská rozviedka v januári uviedla, že ruské sily na Ukrajine sa zdráhali nasadiť prvú várku nových tankov pre ich „nevyhovujúci stav“.
V jej správe sa ďalej píše, že nasadenie tankov T-14 by bolo „veľmi riskantné rozhodnutie“, ktoré Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou prijalo najmä z propagandistických dôvodov.
„Jedenásť rokov vývoja bolo poznačených meškaním, zmenšovaním plánovaného počtu vyrobených kusov a množstvom problémov vo výrobe,“ konštatovala britská rozviedka.
„Ďalšou výzvou pre Rusko je prispôsobenie svojho logistického reťazca tak, aby zvládalo T-14, pretože je väčší a ťažší ako iné ruské tanky,“ napísali na Twitteri.
Briti tvrdia, že výroba tankov prebieha len v počte pár desiatok kusov. Pôvodne Rusko počítalo so sériovou výrobou týchto tankov, vo väčších množstvách. Neskôr znížilo objednávku na 100 kusov, čo by malo stačiť len pre dva tankové prápory.
Newsweek na konci minulého roka priniesol príbeh, podľa ktorého ruské ministerstvo obrany upravilo plány výroby podľa potreby vyplývajúce z vojny na Ukrajine. Prekvapivo to znamená škrty pre výrobu týchto tankov.
Britská rozviedka tvrdí, že nasadenie T-14 nemusí nič zmeniť. Velitelia sa ich môžu báť používať, kvôli ich nestabilite.
„Je nepravdepodobné, že by velitelia v boji verili vozidlu,“ píše rozviedka. Armata sa preslávila svojou nespoľahlivosťou a problémami, keď sa na nácviku prehliadky na Červenom námestí v roku 2015 nečakane prestala pohybovať.
Rusi v bojoch na Ukrajine stratili viac, minimálne polovicu svojich hlavných bojových tankov. Podľa analytikov z portálu Oryx, ktorí zaznamenávajú straty oboch strán konfliktu, Rusi doteraz stratili 1 907 tankov. Nedostatok tankov môže byť dôvodom, prečo Rusi vytiahli staré sovietske tanky, ako je tank T-62, alebo naopak bojom nepreverené Armaty.
Zdroje: Reuters, TASR, Newsweek, Oryx