Rusi panikária, Ukrajinci získajú ďalšie HIMARS-y. Lavrov poslal hrozivé varovanie

  • Americký minister obrany oznámil, že USA dodá Ukrajine ďalšie systémy HIMARS
  • Od ich nasadenia zohrali vo vojne výraznú úlohu
  • Ukrajinci sú nadšení
Ustarostený ruský minister zahraničných vecí Lavrov sleduje americký systém HIMARS, ktorý na púšti odpaľuje raketu
SITA/AP, Willy Kurniawan Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker
  • Americký minister obrany oznámil, že USA dodá Ukrajine ďalšie systémy HIMARS
  • Od ich nasadenia zohrali vo vojne výraznú úlohu
  • Ukrajinci sú nadšení

Ukrajinská armáda aktuálne od Spojených štátov amerických získala zbrane dlhého doletu, ktoré skutočne vychvaľuje. Systémy HIMARS majú obrovské zásluhy na posilnení schopnosti krajiny bojovať proti Rusku. USA sa preto rozhodli našim východným susedom dodať ďalšie štyri systémy typu M142.

Oznámil to americký minister obrany Lloyd Austin na stretnutí kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny. Podotkol, že jednotky prezidenta Zelenského tieto zbrane efektívne využívajú a „na bojisku robia veľké rozdiely“. Po dodatočnom dodaní ďalších štyroch HIMARS-ov ich bude mať ukrajinská armáda vo svojom vlastníctve už 16.

Podľa Austina k nim pribudne aj príslušná munícia spolu s „presne navádzanou delostreleckou muníciou, taktickými vozidlami a ďalšou naliehavo potrebnou podporou“, uvádza Newsweek.

Rusi panikária

Gubernátor Luhanskej oblasti Sergej Hajdaj uviedol, že ruské jednotky od nasadenia HIMARS-u panikária. Ako uvádza agentúra TASR, Ukrajincom sa napríklad práve týmto raketovým systémom podarilo zasiahnuť strategicky významný Antonivský most cez rieku Dneper. 

Ide o most v Chersonskej oblasti, ktorú do veľkej miery okupuje ruská armáda. Ukrajinci ho zasiahli 11-krát a „veľmi ho poškodili“.  

Most je podľa britského ministerstva obrany „výrazne slabým miestom ruských síl“. Armáda Vladimira Putina má totiž okrem Antonivského mostu už iba jeden využiteľný prechod cez Dneper. 

V prípade, že tieto cesty stratí, príde o možnosť dopĺňania zásob či stiahnutia svojich síl z daného územia. Podľa Britov je most v súčasnosti aj naďalej využiteľný, no „kontrola prechodov cez Dneper sa pravdepodobne stane dôležitým faktorom, čo sa týka výsledku bojov v (Chersonskej) oblasti“.

HIMARS naháňa strach aj Lavrovovi

Skratka HIMARS pochádza zo slov High Mobility Artillery Rocket System, čo v preklade znamená delostrelecký raketový systém s vysokou mobilitou.

Názov to je výstižný. Dokáže totiž zasiahnuť ciele vzdialené až do 80 kilometrov. S danou presnosťou ide o podstatne väčšiu vzdialenosť, než na akú bola ukrajinská armáda doteraz zvyknutá.

Dodatočné poskytnutie ďalších štyroch raketových systémov môže byť odpoveďou na žiadosť ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova z utorka (20.7.). Podľa ministra môže zvýšenie dodávok mobilných raketových systémov Kyjevu umožniť protiofenzívu proti ruským okupačným jednotkám.

Tieto správy rozhodne nerobia radosť ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi. Ten varoval, že ak Západ „v bezmocnom hneve alebo v túžbe čo najviac zhoršiť situáciu“ dodá Ukrajincom ďalšie zbrane s dlhého doletu, napríklad HIMARS, geografické ciele špeciálnej operácie sa posunú ešte ďalej od jej aktuálnej línie“.

Nadviazal tak na správy o tom, že ruské vojenské ciele na Ukrajine sa už nesústreďujú „len“ na východ krajiny. Ruský politik ďalej podotkol, že jeho krajina nemôže dovoliť, aby „časť Ukrajiny, ktorú bude ovládať (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj alebo ktokoľvek, kto ho nahradí, mala zbrane, ktoré budú predstavovať priamu hrozbu pre naše územie a územie tých republík, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť, a tých, čo chcú samostatne rozhodnúť o svojej budúcnosti“.

O Lavrovových vyhláseniach sme ťa informovali aj v tomto článku.

V porovnaní so sovietskymi systémami je to ako Mercedes a Žiguli

Ukrajinská armáda mala vo svojom vlastníctve systémy, ktoré dokázali strieľať na podobnú vzdialenosť ako HIMARS. Konkrétne šlo o tzv. Točku či Smerč. Tieto balistické rakety však boli vyvinuté ešte za čias Sovietskeho zväzu a nie sú dostatočne presné. Taktiež ich mali Ukrajinci málo.

„Je to ako Žiguli a Mercedes,“ porovnáva ukrajinský plukovník Pjotr Pjatakov sovietske a americké raketové systémy.

Armáda našich východných susedov zároveň používa aj ďalšie salvové raketomety ako M270 MLRS, ktoré dodala Veľká Británia. Rozdiely, ktoré vo vojne zohrali, zapríčinili, že ľudia žiadajú vlády, aby na Ukrajinu poslali viac takýchto systémov.

Zdroje: Newsweek, TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá