Rusi pripravujú „klietky hanby“ pre ukrajinských zajatcov na verejnú výstavu a súd
- Ruskom zajatí obrancovia Mariupola sa majú postaviť pred súd
- Ide o neuznaný súd a na procese sa objavia v klietkach
- Vznikajú obavy z verejnej popravy
- Ruskom zajatí obrancovia Mariupola sa majú postaviť pred súd
- Ide o neuznaný súd a na procese sa objavia v klietkach
- Vznikajú obavy z verejnej popravy
Mariupol, mesto, ktoré sa stalo obrazom hrôz a zverstiev vojny na Ukrajine. Počty civilných obetí ruského ostreľovania tu presiahli desaťtisíce. Vojaci prekračovali telá ležiace na zemi, nemocnice kvôli vonkajšiemu mrazivému počasiu ukladali mŕtvych aspoň do exteriéru, informovali sme.
Po úspechoch ruskej armády sa ukrajinské jednotky ukrývali v tamojších oceliarniach Azovstaľ. Bez kapitulácie išli príkladom aj bojovníkom na iných frontoch, avšak svoje mesto ubrániť nedokázali.
Po obsadení Mariupola a výzve ukrajinskej vlády, aby sa obrancovia vzdali, sa ich zmocnila ruská armáda. Tisíce vojakov odviedli do Moskvou ovládaných oblastí.
Denník The Telegraph aktuálne informuje o osude ďalších zajatých bojovníkov. Rusi majú pripravené väzenské klietky, v ktorých plánujú svojich vojnových zajatcov predvádzať tamojšej verejnosti. Diať sa tak má vo veľkej sále budovy mariupolskej filharmónie počas očakávaného „súdu“ so zajatcami.
Predpokladá sa, že k týmto procesom môže dôjsť už 24. augusta počas sviatku dňa nezávislosti Ukrajiny. Moskva sa má týmto spôsobom usilovať o to, aby svojim prívržencom dala akýsi dôvod na oslavu úspechov vo vojne, keďže momentálne je ruský postup veľmi pomalý a Rusi zaň, slovami amerického ministerstva obrany, „platia vysokú cenu“.
To, že sa súd môže uskutočniť už čoskoro, podporujú aj výroky vodcu samozvanej Doneckej republiky Denisa Pušilina. Ten prezradil, že sa to udeje ešte pred koncom tohto leta.
Verejné popravy
Provizórne klietky pre zajatcov či myšlienka plánovaného otvoreného súdu naháňajú strach. Hovorí sa, že Rusko svojich zajatcov plánuje verejne popraviť za účelom rozbiť ukrajinskú morálku. A práve spomínané prípravy na „súdny proces“ zvyšujú riziko, že Moskva tieto predpoklady naplní. Z Azovstaľu sa jednotkám ruskej armády vzdalo viac ako 2 500 vojakov.
Pred ruským tribunálom s ukrajinskými zajatcami varuje aj Združenie rodín obrancov Azovstaľu. Ako uvádza Ukrajinská Pravda, jej predstavitelia vyzývajú prezidenta Zelenského spolu s Červeným krížom a OSN, aby proti tejto udalosti zasiahli.
„Združenie rodín obrancov Azovstaľu vyzýva Volodymyra Zelenského, prezidenta Ukrajiny a všetky medzinárodné organizácie – vrátane garantov bezpečnosti Azovstaľu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN – aby zasiahli do tohto absurdného predstavenia a odsúdili a zabránili hanebné tribunály, ktoré ohrozujú životy bojovníkov pluku Azov,“ uviedla organizácia na sociálnej sieti Telegram.
Rodiny zajatých obrancov zdôrazňujú, že ukrajinský vojenský personál vykonával úlohy, ktoré im podľa ukrajinského práva uložil štát.
Nemôžu byť teda súdení inými štátmi a už vôbec nie neuznanými pseudoštátmi bez medzinárodne uznaných súdov. Ide o samozvané republiky na východe Ukrajiny, ktoré uznáva iba Rusko a jeho niektorí spojenci.
Združenie rodín tiež pripomína, že práva vojnových zajatcov zaručujú Ženevské konvencie z roku 1949, podľa ktorých je zakázané akékoľvek zasahovanie do ľudskej dôstojnosti vojnových zajatcov. To sa vzťahuje aj na ich odsúdenie alebo udelenie trestu bez predchádzajúceho rozsudku zákonného a skutočného súdu.
Medzinárodne verejný súd
Donecký vodca Pulišin podotkol, že súdny proces so zajatcami bude verejný. Otvorený má byť aj pre medzinárodné médiá. „Našou úlohou je zorganizovať čo najviac otvorený proces, ako sa len bude dať. Týmto spôsobom nikto nevysloví žiadne pochybnosti,“ uviedol.
Podľa starostu Mariupola Vadima Bojčenka Rusko nedodržalo vzájomné dohody týkajúce sa zajatcov. „To, čo sa tu deje, sa nazýva vojnový zločin. Mali sme dohodu, že vojakom, ktorí sa vzdajú Rusku, bude umožnený návrat na Ukrajinu,“ povedal starosta.
K situácii sa podľa portálu Ukrinform vyjadril aj poradca prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak. Na Twitteri podporil tvrdenie Vadima Bojčenka a ruské správanie taktiež označil za vojnový zločin.
„Všetci vojnoví zajatci a najmä obrancovia ‚Azovstaľu’ sú bojovníkmi, ktorí legálne bránili svoju krajinu. Preto sú mariupolské klietky oficiálnym ruským vojnovým zločinom. Je na čase, aby si Červený kríž a jeho prezident Peter Maurer spomenuli na svoj účel a zamysleli sa nad svojou povesťou,“ napísal Podoljak.
Po obsadení Mariupola Rusi niekoľkých zajatcov previezli do väznice v Olenivke, v ktorej nedávno došlo ku kontroverznému výbuchu. Vyše 50 zajatých Ukrajincov tam prišlo o život.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Ukrainska Pravda, Telegram, Twitter, Ukrinform