Rusi rozhodli, manželstvá rovnakého pohlavia nechcú. Putina však áno
- Rusko hlasovalo v referende o zmenách v ústave
- Účasť bola 65 percent, pozorovatelia hovoria o manipulovaní
- Rusi odmietli manželstvá homosexuálov a umožnili Putinovi kandidovať znova
- Rusko hlasovalo v referende o zmenách v ústave
- Účasť bola 65 percent, pozorovatelia hovoria o manipulovaní
- Rusi odmietli manželstvá homosexuálov a umožnili Putinovi kandidovať znova
Rusi rozhodovali v národnom referende o zmene ústavy, ktorú už predtým odsúhlasili obe komory parlamentu. Referendum obsahovalo 206 zmien týkajúcich sa rôznych častí ruského politického života. Od zmien vo fungovaní parlamentu a súdov, cez predĺženie možnosti kandidovať Putinovi ešte dvakrát na post prezidenta, až po konzervatívne hodnoty a odmietnutie zväzkov osôb rovnakého pohlavia.
V referende sa uvádza manželstvo ako výhradný zväzok medzi ženou a mužom. Putinova politika dlhodobo diskriminuje komunitu LGBTI. Taktika prezidenta Vladimíra Putina a ministra zahraničia Sergeja Lavrova je, že sa dlhodobo tvária, že homosexuáli neexistujú. Lavrov sa raz vyjadril, že Rusi nemajú problém s homosexuálmi, ale s ich propagandou.
Rusi postupne od roku 2006 prijali sériu zákonov, ktoré diskriminujú LGBTI menšinu. Najvýraznejším z nich bol zákon z roku 2013 kriminalizujúci šírenie informácií o netradičných sexuálnych vzťahoch medzi deťmi a mladistvými . Prakticky zakázal podporu práv homosexuálov a za preberanie homosexuality pred deťmi hrozí basa.
Do problémov s ruskými zákonmi sa dostala aj kráľovná popu Madonna, ktorá mala na svojom koncerte v Petrohrade propagovať homosexualitu. Z minulosti sú známe prípady členov LGBTI komunity, ktorí boli fyzicky napádaní a tisícky prípadov diskriminácie na základe odlišnej sexuálnej orientácie.
„Rusko strojnásobilo útoky na základné ľudskéhé práva a dôstojnosť ľudí LGBTQ pridaním ústavných zákazov týkajúcich sa rovnosti v manželstve,“ uviedol riaditeľ Human Right Campaign Alphonso David vo svojom stanovisku.
„Putin a jeho administratíva využili propagandistické brožúry sľubujúce návrat k „tradičným rodinným hodnotám“, pričom manželstvo medzi milujúcimi pármi použil ako klin na presadzovanie svojej nebezpečnej agendy. Je hanebný, manipulatívny a škodlivý. Každý vodca, ktorý by sa uchýlil k obetovaniu ľudí LGBTQ za účelom politického zisku, predstavuje hrozbu pre ľudské práva všetkých,“ dodal David.
Putin môže vládnuť
V Rusku donedávna platil zákon, ktorý umožňoval prezidentovi vládnuť len dve po sebe idúce šesťročné obdobia. Putin tento zákon už raz obišiel, keď na štyri roky zasadol do premiérskeho kresla.
Po skončení mandátu mohol kandidovať znova na prezidentský post. Súčasný mandát Putinovi vyprší v roku 2024, no vďaka úspešnému referendu by mohol vládnuť dva ďalšie funkčné obdobia, teda do roku 2036.
Účasť v referende bola podľa Českého rozhlasu 65 percent, z toho 77,90 percent hlasovalo za predkladané zmeny a 21,27 percent bolo proti. Referendum trvalo až celý týždeň. Od opozície aj medzinárodných pozorovateľov sa ozýva kritika, že referendum bolo zmanipulované a sprevádzali ho podvody.
Objavilo sa viac prípadov, kedy hlasujúci prišli hlasovať a v zozname už bolo uvedené, že už hlasovali predtým. Ďalšie pochybnosti sa objavili, keď hlasujúci mali hlasovať dvakrát, osobne aj elektronicky.
Zdroje: Human Right Campaign , Český rozhlas, TASR, ČT24