Rusi rozšíria atómovú elektráreň v Paksi. Maďarské autority im dali „čiastočnú zelenú“
- Maďarská Národná agentúra pre atómovú energiu udelila zatiaľ čiastočné povolenie
- Týka sa budovania základov
- Maďarská Národná agentúra pre atómovú energiu udelila zatiaľ čiastočné povolenie
- Týka sa budovania základov
Maďarská Národná agentúra pre atómovú energiu (OAH) udelila iba čiastočné stavebné povolenie na projekt rozšírenia jadrovej elektrárne Paks – a týka sa v podstate len budovania jej základov. Uviedol to v sobotu spravodajský server 444.hu.
Podľa tohto zdroja z dokumentov OAH vyplýva, že atómová agentúra požaduje od spoločnosti MVM Paksi Atomerőmű Zrt. ďalšie doplňujúce údaje potrebné na stavebné povolenie.
Nanajvýš základy
Tento rok sa môžu začať stavať nanajvýš základy blokov, aj to jedine na vlastnú zodpovednosť staviteľa. Jadrová agentúra OAH totiž podľa 444.hu neručí za to, že na tieto základy bude možné vybudovať reaktory.
Povolenie v piatok na Facebooku maďarský minister vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý je zodpovedný za výstavbu, označil za míľnik a povedal, že skutočná fáza výstavby sa už môže začať, pričom nové bloky môžu začať fungovať do roku 2030.
„Udelenie stavebného povolenia dokazuje, že výstavba nových blokov atómovej elektrárne Paks spĺňa najvyššie a najprísnejšie maďarské i medzinárodné normy a požiadavky,“ dodal vtedy Szijjártó.
Týka sa to podľa neho aj požiadaviek oblastí požiarnej ochrany, ochrany pred katastrofami, ochrany životného prostredia a banského dozoru.
Vedúci predstavitelia ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom 5. mája v Istanbule ubezpečili Maďarsko, že z hľadiska technológie je ich firma schopná zrealizovať dostavbu.
Projektom rozšírenia elektrárne Paks sa zaručí dlhodobá bezpečnosť dodávok energie v Maďarsku, ako aj ochrana maďarských občanov pred extrémnymi cenovými výkyvmi na medzinárodnom trhu s energiou, napísal na sociálnej sieti Szijjártó.
Strategický projekt
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov po schôdzke so Szijjártóom 21. júla v Moskve potvrdil záujem Ruska i Maďarska na projekte atómovej elektrárne Paks 2, ktorý podľa jeho vyjadrenia vnímajú obe strany ako strategický projekt.
Dohodu o spolupráci medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.
Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne, rok 2023, sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou posunul na roky 2026–2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.
Szijjártó: Vojna spôsobila v Európe vážnu krízu dodávok energií
Vojna na Ukrajine, ktorá trvá už pol roka, ako aj sankcie zavedené v reakcii na ňu, spôsobili podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v Európe vážnu krízu v dodávkach energií.
Terajšia situácia poukazuje podľa neho na dôležitosť hľadať nové zdroje energie.
„Azerbajdžan je v tomto smere jedným z najdôležitejších partnerov v krátkodobom i strednodobom horizonte, ak nie jediným. Toto partnerstvo podporuje aj nedávno podpísaná energetická dohoda medzi EÚ a Azerbajdžanom,“ napísal Szijjártó.
Pripomenul, že v stredu telefonicky rokoval s ministrom energetiky Azerbajdžanu Parvizom Šachbazovom. Dohodli sa na pripojení Maďarska k plánu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov v Azerbajdžane.
Odtiaľ by mala byť pôvodne dodávaná do Gruzínska a odtiaľ do Rumunska.
Podľa Szijjártóa možno túto investíciu reálne zrealizovať do troch až štyroch rokov.
„Jej vytvorenie by bolo na jednej strane veľkým prínosom pre zabezpečenie našich energetických dodávok, keďže by išlo o úplne nový zdroj energie. Na druhej strane by nás to ešte viac priblížilo k dosiahnutiu našich cieľov uhlíkovej neutrality. Návrh zmluvy dostaneme čoskoro,“ uzavrel maďarský minister.
Súhlas regulátora na výstavbu dvoch jadrových reaktorov
Maďarsko vydalo regulačný súhlas s výstavbou dvoch nových jadrových reaktorov, ktoré vybuduje ruská štátna spoločnosť Rosatom. Oznámil to v piatok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Výstavba reaktorov sa začne v nadchádzajúcich týždňoch na základe dohody z roku 2014 medzi Moskvou a Budapešťou o rozšírení existujúcej maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Informuje o tom web The Guardian.
„Ide o veľký krok, dôležitý míľnik,“ napísal Szijjártó na Facebooku. Dodal, že reálne je, že nové reaktory začnú fungovať najneskôr v roku 2030. Na ruské odvetvie jadrovej energetiky sa nevzťahujú sankcie Európskej únie pre inváziu Ruska na Ukrajinu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR