Rusi, ktorí s vojnou nesúhlasia, utekajú pred Putinom a boja sa, že si po nich prídu

  • V Helsinkách zastavil posledný vlak z Ruska
  • Bol plný ruských utečencov
  • „Rusko len posilňuje ukrajinský národ a štát," hovorí známa spisovateľka
rusi utekajú a protestujú
Unsplash/Tapio Haaja Unsplash/Edoardo Ceriani
  • V Helsinkách zastavil posledný vlak z Ruska
  • Bol plný ruských utečencov
  • „Rusko len posilňuje ukrajinský národ a štát," hovorí známa spisovateľka

Počas Putinovej vojny na Ukrajine utiekli z územia nášho východného suseda už milióny ľudí. Väčšina uteká na Západ, pričom prechádzajú cez Poľsko, Slovensko či Maďarsko. Ukrajinci však nie sú jediný národ, ktorý sa po začiatku vojny začal sťahovať. Občania Ruskej federácie cítia, že niečo nie je v poriadku a mnohí sa pokúsili svoju krajinu opustiť.

Politico uvádza, že keď v nedeľu odchádzal z Petrohradu vlak do fínskeho hlavného mesta Helsinki, naplnil sa ruskými občanmi. Išlo o posledný vlak, ktorý smeroval von z Ruska do Fínska. Počas posledného mesiaca sa ho nespokojní a zúfalí Rusi snažili využívať na útek na Západ.

Rusi prišli do Helsínk s veľkými kuframi

Novinár portálu Politico William Doyle uvádza, že žije neďaleko stanice v Helsinkách. Na železničnú stanicu sa prišiel sám pozrieť. Podľa Doylea bola na stanici pripravená fínska pohraničná stráž. Štyria príslušníci sa pýtali prichádzajúcich Rusov niekoľko otázok, pričom niektorí odmietli odpovedať.

„Ak sa s vami budem rozprávať, prídu si po mňa,“ povedal jeden pán v strednom veku a potom rýchlo odišiel. Mnohí sa však chceli porozprávať, no žiadali, aby ich ozajstné mená neboli zverejnené. Zopár ľudí tvrdilo, že v Rusku sa po začiatku vojny toho veľa nezmenilo, no viac ľudí opísalo ich štát ako miesto naplnené šokom a pochybnosťami.

Jedna Ruska, ktorá vlastní pas aj istej krajiny Európskej únie, prezradila, že život v Rusku bol pred vojnou pokojný a veľké mestá sa rozvíjali. Lenže keď ruské vojská vtrhli na ukrajinské územie, pred stále viacerými obchodmi či službami sa začali tvoriť rady. Rusi začali očakávať nedostatok.

helsinki-finland
zdroj: unsplash

„Utekáme kvôli Putinovi“

„Spolu s mnohými ďalšími mladým ‚ITčkármi’ utekám z Ruska kvôli Putinovi. Každý chce odísť. Polícia zastavuje ľudí kdekoľvek, v metre, na ulici či na letisku a kontroluje im správy v mobile. Niektorí si ale myslia, že nie som patriotka a že neznášam svoju krajinu,“ hovorí Maria, 32-ročná odborníčka na informačné technológie pochádzajúca z Petrohradu.

„Lenže ja mám svoju krajinu veľmi rada. Nepáči sa mi vláda. Patriot je niekto, kto vidí aj negatíva. Keď svoju krajinu kritizujem, som ako dobrá matka, ktorá miluje svoje deti, no učí ich, ako majú pracovať na tom, aby sa negatíva zmenili k lepšiemu. Bojím sa, že z Ruska sa stane niečo ako Severná Kórea,“ hovorí Maria, ktorá odišla do susediaceho Fínska.

Ďalší ruský utečenec, Anatoly, Williamovi Doyleovi vysvetlil, že v Rusku momentálne vládnu dva rozdielne názory. „Tí, ktorí vojnu podporujú, a tí, ktorí nie. Vládna propaganda sa snaží ľuďom nahovoriť, že väčšina s vojnou súhlasí, ale ja neviem. Nikto z ľudí, ktorých poznám, vojnu nepodporuje. Myslím si, že sankcie zo Západu by mali byť väčšie,“ hovorí Anatoly. 

Rusi vo svete

The Moscow Times uvádza, že Rusi žijúci mimo Ruska sa kvôli vojne stretávajú s odsúdením. Trpia kvôli režimu, pred ktorým sa snažili utiecť. Andrey Kroo je Rus žijúci v Českých Budějoviciach. Začiatkom marca si na svojom dome našiel nápis: „Zde žijí Rusové – KGB.“ Andrey bol, celkom pochopiteľne, rozčúlený.

„Samozrejme, že ma to rozhnevalo, ale aj to chápem. Každý rozumný človek by mal proti ruskej vojne v Európe protestovať, ale iba ‚idiot’ protestuje takýmto spôsobom,“ vyjadril sa Kroo.

sikana rusov
zdroj: The Moscow Times/Reprofoto

Deutsche Welle informuje o tom, že v Berlíne navštívili známu ruskú spisovateľku Ľudmilu Ulickú. Autorka z Ruska ušla s tým, že nevie, či sa jej tam ešte podarí vrátiť. Ľudmila má 79 rokov a s cestou do Berlína jej pomohol jej syn. Podľa spisovateľky ani jeden z jej známych nepodporuje „Putinovu vojnu“.

Ľudmila taktiež vyjadrila obavy z následkov vojny. Zameriava sa najmä na sociálne a spoločenské problémy, ktoré nastávajú medzi Rusmi a Ukrajincami. 

„Následky budú príšerné. Bojím sa, že vojna otrávi vzťahy medzi týmito dvoma národmi aspoň na dve generácie. Bude to traumatické a o ekonomike ani nehovorím,“ hovorí starenka.

„Či sa vám to páči, alebo nie, Rusko len posilňuje ukrajinský politický národ a štát. To je dôsledok tejto vojny. Myslím na matky ukrajinských aj ruských vojakov, pretože skrze ich synov sme stratili tú najdôležitejšiu vec na svete – mladé životy,“ dodáva Ľudmila Ulická.

Zdroje: Politico, The Moscow Times, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Trendové videá