Rusi sa učia zo svojho neúspechu pri Kyjeve, tvrdia USA. Urobili ale strategickú chybu
- Pentagón tvrdí, že nasledujúce hodiny a dni ukážu, či bolo poučenie úspešné
- Experti nečakajú „dramaticky“ úspešnejšiu ofenzívu ani na Donbase
- Pentagón tvrdí, že nasledujúce hodiny a dni ukážu, či bolo poučenie úspešné
- Experti nečakajú „dramaticky“ úspešnejšiu ofenzívu ani na Donbase
Ruská armáda sa učí zo svojho neúspechu na severe, kde sa im nepodarilo dobyť Kyjev. Pri novej fáze invázie, ktorá sa zamerala na Donbas, sa snažia tieto chyby neopakovať.
„Pohybujú sa v spoločnosti ťažkého delostrelectva, pohybujú sa v zariadeniach umožňujúcich velenie a riadenie, pohybujú sa v letectve, najmä v podpore rotačného letectva,“ povedal vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany pod podmienkou anonymity pre Washington Post.
„Zdá sa, že sa snažia poučiť z lekcií zo severu, kde nemali náležité udržiavacie schopnosti.“
Predstaviteľ Pentagónu uviedol, že Rusi sa pokúšajú zlepšiť svoje zásobovacie schopnosti. Podobne sa vyjadril aj hovorca ministerstva obrany John Kirby, ktorý tvrdí, že sa Rusi „snažia poučiť z minulých chýb“.
„Správajú sa tak, ako sme ich napríklad v Kyjeve nevideli. Zdá sa teda, že sa snažia učiť,“ uviedol Kirby na tlačovej konferencii.
Nasledujúcich 48 hodín ukáže, či sa Rusi naozaj poučili
Hovorca ale upozorňuje, že ešte je príliš skoro robiť unáhlené závery. Niektoré problémy môžu v ruskej armáde stále pretrvávať.
„Áno, je priskoro to povedať. Zdá sa, že toto sú chronické ťažkosti, ktoré má ruská armáda z hľadiska logistiky a udržiavania, velenia a riadenia, súdržnosti jednotiek, operačného manévru, integrácie vzduchu so zemou. Všetko sú to problémy, ktorými stále trpia,“ uviedol Kirby, pričom dodal, že iba čas ukáže, či ich skutočne vyriešili.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine trpí armáda zlou logistikou, keď sa množstvo vojakov ocitlo bez zásob jedla, vody či pohonných hmôt, čo uväznilo ruské vozidlá na cestách a poliach, kde sa stali ľahkou korisťou ukrajinských vojakov.
Ruská armáda mala tiež problémy s velením, interakciou a integráciou viacerých jednotiek. Často sa jednotkám v prednej línii nedostávala delostrelecká a vzdušná podpora.
Problémom môže byť aj vojenská kultúra Ruska, ktorá je centralizovaná a vojaci nie sú oprávnení robiť dôležité rozhodnutia na bojisku.
„Možno budú schopní pridať viac delostrelectva alebo viac logistiky, ale ich kultúra kombinovaných zbraní a vedenia na bojisku im zaberie viac času na nápravu,“ povedal pre Washington Post Mick Ryan, generálmajor austrálskej armády na dôchodku, ktorý študoval ruskú inváziu.
„Ale museli by byť mimoriadne hlúpi, aby sa nepoučili zo svojej porážky v bitke o Kyjev,“ dodal.
Podľa Ryana prvých 48 hodín ukáže, či sa Rusi naozaj poučili alebo nie. Ak Moskva dosiahne významný prielom na východe, môže to byť podľa neho znakom zlepšenia kompetencií na bojisku.
Problémy s komponentami i ľudskými zdrojmi
Rusi tiež môžu mať problém v oblasti munície. Západné sankcie spôsobili, že im chýbajú kľúčové komponenty v zbrojárskom priemysle. Najviac cítiteľný výpadok je hlavne v oblasti presne navádzanej munície, ktorá je odkázaná na západné čipy. Rusom ale chýbajú komponenty i do rakiet, tankov, stíhačiek či vrtuľníkov.
Napriek tomu Pentagón tvrdí, že Rusi naďalej disponujú väčšinou z nahromadenej bojovej sily, ktorú k hraniciam s Ukrajinou premiestňovali mesiace od minulého októbra.
„Stále veríme, že majú k dispozícii drvivú väčšinu svojej bojovej sily aj napriek stratám. Trvalo im čas, mesiace, kým zhromaždili spôsobilosť kombinovaných zbraní mimo Ukrajiny, letectvo, obrnené jednotky, delostrelectvo, pechotu, špeciálne operácie, výsadky. Zhromaždili veľa. A väčšinu z toho majú stále k dispozícii,“ uviedol Kirby.
Hovorca Pentagónu uviedol, že najväčší otáznik visí nad ľudskými zdrojmi. Rusko sa ich pokúša doplniť, kde len môže.
„Videli sme náznaky, že sa pokúšali posilniť stav svojich jednotiek z iných častí Ruska, ako aj z krajín mimo Ruska a Ukrajiny. Vieme, že prestavujú a dopĺňajú zásoby a snažia sa vrátiť do boja niektoré práporové taktické skupiny, ktoré boli na severe,“ dodal Kirby.
V posledných dňoch Rusko presunulo na Ukrajinu 11 práporových taktických skupín, čím sa celkový počet zvýšil na 76. Ďalších 22 taktických skupín je nateraz stiahnutých a pravdepodobne sa ich Rusi snažia „zreparovať“.
Ofenzíva pravdepodobne nebude úspešnejšia, tvrdia experti
Nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že od ofenzívy na Donbase netreba očakávať dramaticky lepší výkon ruskej armády.
„Je nepravdepodobné, že by ruská ofenzíva na východe bola dramaticky úspešnejšia ako predchádzajúce ruské ofenzívy, ale ruským silám sa možno podarí unaviť ukrajinských obrancov alebo dosiahnuť obmedzené zisky,“ napísali analytici v hodnotení.
Experti tvrdia, že Rusi urobili chybu, keď nespravili operačnú prestávku, ktorá bola pravdepodobne potrebná na rekonštrukciu a integráciu jednotiek zo severu.
„Ruské sily stiahnuté z okolia Kyjeva a vracajúce sa bojovať do Donbasu boli prinajlepšom zaplátané a naplnené vojakmi z iných poškodených jednotiek a ruská armáda má málo súdržných jednotiek, ak vôbec nejaké,“ uviedli analytici.
Vojna na Donbase môže byť zdĺhavá a môže trvať celé mesiace. Minister zahraničia Antony Blinken USA mal svojim spojencom hovoriť, že ruská invázia môže trvať aj do konca roka. Kľúčové pritom bude zabezpečenie logistiky oboch táborov.
„Hovorím to už chvíľu, ale pre zdôraznenie to zopakujem: Nasledujúcich pár týždňov to bude boj o logistiku. Ukrajina to vyhrá,“ uviedol bývalý veliaci generál americkej armády v Európe Mark Hertling.
Zdroje: Washington Post, DoD, Inštitút pre štúdium vojny