Rusi si mali z Černobyľu odniesť rádioaktívne „suveníry“. Je to na Darwinovu cenu, smeje sa Kyjev

  • Rusi sa mali v Černobyle chovať neopatrne
  • Ukradnúť mali rádioaktívne vzorky, dýchať mali rádioaktívny prach
  • Zostáva im rok života, tvrdí Ukrajina
Chernobyl Rusia
Unsplash/SITA/AP, Peter Lam CH, Oleksandr Ratushniak
  • Rusi sa mali v Černobyle chovať neopatrne
  • Ukradnúť mali rádioaktívne vzorky, dýchať mali rádioaktívny prach
  • Zostáva im rok života, tvrdí Ukrajina

Ruská armáda obsadila miesto najväčšej nukleárnej katastrofy v Európe, Černobyľ, hneď v prvý deň ruskej invázie. Jadrovú elektráreň okupovali vyše mesiaca, po odchode ruských vojsk ale prichádzajú svedectvá, ktoré opisujú konanie ruských vojakov ako neracionálne. Pred radiáciou sa údajne vôbec nechránili, v areáli jadrovej elektrárne si „robili, čo chceli“ a nevyhli sa ani kradnutiu a rabovaniu zaradení.

Ukradli nebezpečné vzorky 

Ukrajinská strana tvrdí, že ruské jednotky vyčíňali aj v dvoch laboratóriách. Tento akt nazvala Štátna agentúra pre správu zakázaných zón v príspevku na Facebooku ako čin „jadrového terorizmu“.

Ruskí vojaci vstúpili do úložiska zdrojov ionizujúceho žiarenia v laboratóriu Ecocentre a „ukradli a poškodili 133 zdrojov s celkovou aktivitou asi sedem miliónov becquerelov“, uviedla agentúra.

Russia_Ukraine_War_50404-831d33dde4b74b83961718c0
zdroj: SITA/AP, Oleksandr Ratushniak

Podľa agentúry je to porovnateľné so 700 kg rádioaktívneho odpadu s prítomnosťou beta a gama žiarenia.

Ukrajinci tvrdia, že i malé množstvo môže byť smrteľné, ak sa s ním nesprávne zaobchádza. Agentúra netuší, čo sa stalo so vzorkami, ale domnieva sa, že si ich vzali ruskí vojaci domov ako „suveníry“.

„V prípade nosenia takéhoto suveníru počas dvoch týždňov sú zaručené radiačné popáleniny, začínajú sa radiačné choroby a nezvratné procesy v tele,“ uviedla agentúra.

Mali by dostať Darwinovu cenu, tvrdia Ukrajinci 

Agentúra uviedla, že ruskí vojaci by mali získať cynickú Darwinovu cenu. Cena sa každoročne udeľuje  jednotlivcom, ktorí sa „odstránia z genofondu“ náhodným hlúpym zabitím alebo sterilizáciou.

„Takýmito činmi by si prebrali Darwinovu cenu z rúk tých rasistov, odsúdených na záhubu, ktorí sa nadýchli prachu Červeného lesa,“ uviedla agentúra s odkazom na správy, že ruskí vojaci sa chovali v Černobyle nerozumne.

Červený les pozostáva z borovicového lesa, ktorý po jadrovej katastrofe v roku 1986 zmenil farbu na červenú. Les je doteraz zamorený a je v ňom zvýšená rádioaktivita, ktorá krátkodobo neuškodí človeku, ak dodržuje bezpečnostné opatrenia.

To sa však nedá povedať o ruských vojakoch. Tí mali v lese kopať zákopy, kde sa nadýchali rádioaktívneho prachu. New York Times uvádza, že pôda mohla obsahovať 1 000-násobok rádioaktivity ako v okolitom prostredí, čo je dostatočné množstvo na to, aby spôsobilo rakovinu.

Choroby z ožiarenia zatiaľ neboli zaznamenané, ale rakovina sa môže u vojakov v prípade, ak neboli chránení, vyvinúť za niekoľko rokov.

Holými rukami mal vojak chytiť  rádioaktívny izotop

Ukrajinci tvrdia, že sa Rusov pokúšali varovať, ale vojakov malo viac zaujímať dobytie Kyjeva. „Prišli a robili si, čo chceli,“ povedal Valerij Simjonov, hlavný bezpečnostný inžinier pre jadrovú lokalitu v Černobyle.

Nie je známe, ako sa ruskí vojaci chránili pred ožiarením a či sa vôbec chránili. Na mieste bola chemická i biologická jednotka, no Simjonov tvrdí, že i oni konali neuvážene.

Za príklad dáva vojaka, ktorý zdvihol holými rukami zdroj kobaltu-60 (rádioaktívny izotop) na jednom sklade odpadu, pričom sa za pár sekúnd vystavil takému množstvu žiarenia, že Geigerovho počítač používaný na meranie radiácie nebol schopný fungovať. Osud tohto vojaka zostáva neznámy.

V celej zóne sa rádioaktívne častice usadili v pôde do hĺbky niekoľkých centimetrov až metrov. Normálne predstavovali malé riziko, no s výkopom sa zvýšilo.

CNN uvádza, že zvýšenú radiáciu zaznamenali aj v elektrárni, v priestoroch, kde sa pohybovali vojaci a kde prespávali.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že pochádza z malých častíc a prachu, ktoré vojaci priniesli do budovy.

„Išli do Červeného lesa a na topánkach si so sebou priniesli rádioaktívny materiál,“ vysvetľuje vojak Ihor Ugolkov. „Ostatné miesta sú v poriadku, ale radiácia sa tu zvýšila, pretože tu žili,“ dodáva.

Rádioaktívne častice ďalej so sebou mohli vziať do Bieloruska, kde sa stiahli.

Minister im dáva rok života 

Rusi taktiež mali rúbať stromy a stavať z nich prístrešky. Našli sa dokonca stanovištia, kde si varili vodu, alebo odhodený obaľ zo suchej stravy, ktorý obsahoval 50-krát vyššiu radiáciu ako prirodzene sa vyskytujúce hodnoty, uvádza CNN.

Okrem rádioaktívnych „suvenírov“ kradli vojaci aj počítače, prístroje či rabovali v skladoch. Ukrajinci nechápu, na čo vôbec ruskí vojaci do Červeného lesa šli.

Začiatkom tohto týždňa ukrajinský minister energetiky German Gulaščenko povedal, že ruskí vojaci sa vystavili „šokujúcemu“ množstvu jadrového žiarenia, uvádza ABC News.

„Vykopali holú pôdu kontaminovanú žiarením, zbierali rádioaktívny piesok do vriec na opevnenie, dýchali tento prach,“ uviedol Gulaščenko v piatok na Facebooku po návšteve zakázanej zóny.

„Po mesiaci takejto expozície majú maximálne jeden rok života, presnejšie nie život, ale pomalú smrť na choroby,“ tvrdí minister. „Každý ruský vojak si domov prinesie kúsok Černobyľu. Živý alebo mŕtvy.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: New York Times, CNN, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá