Rusi si pripravili na Ukrajinu „útočný trojuholník“: Ničí ukrajinské pevnosti dronmi, pechotou a špeciálnymi bombami

  • Ruská stratégia „ofenzívneho trojuholníka“ využíva pechotu, drony a kĺzavé bomby
  • Ukrajinská obrana čelí silným útokom a bojuje o udržanie svojich pozícií
Na snímke záber z rusko-ukrajinskej vojny.
Ilustračné foto TASR/AP, Alex Babenko
  • Ruská stratégia „ofenzívneho trojuholníka“ využíva pechotu, drony a kĺzavé bomby
  • Ukrajinská obrana čelí silným útokom a bojuje o udržanie svojich pozícií

Vojna na Ukrajine sa prehupla do štvrtého roku a Rusko si, zdá sa, našlo víťaznú kombináciu taktík, ktorá vyčerpáva ukrajinské ozbrojené sily. Britskí vojenskí analytici tento model nazývajú „útočným trojuholníkom“ – ide o kombináciu pechoty, dronov a kĺzavých bômb (glide bombs), ktoré Ukrajina zatiaľ nedokáže efektívne eliminovať, informuje portál Europe Says. Hoci tieto taktiky nepriniesli rozhodujúci prelom, pomaly a systematicky tlačia ukrajinské sily do čoraz väčšej defenzívy.

Podľa britského think-tanku Royal United Services Institute (RUSI) spočíva ruská stratégia v troch hlavných krokoch. „Po prvé, ruské ozbrojené sily naďalej fixujú ukrajinské jednotky na frontovej línii pechotou a mechanizovanými silami. Po druhé, znemožňujú pohyb a spôsobujú opotrebenie použitím dronov Lancet a FPV, ako aj delostrelectvom. Po tretie, ruské letectvo zvýšilo používanie kĺzavých bômb UMPK proti ukrajinským obranným pozíciám.“

Tieto tri taktiky spoločne vytvárajú neustály tlak na ukrajinskú obranu a spôsobujú vysoké straty, pričom ukrajinské jednotky musia neustále balansovať medzi mobilitou a udržiavaním strategických pozícií.

Zbraň, ktorá mení pravidlá hry

Obnovu ruského letectva na bojisku spôsobila prekvapivo jednoducho koncipovaná zbraň – kĺzavé bomby UMPK. Tieto bomby, pôvodne „hlúpé“ letecké nálože, dostali navigačné systémy a krídla, čo im umožňuje zasiahnuť ciele na vzdialenosť 30 až 90 kilometrov. Hoci nie sú také presné ako americké JDAM, ich deštruktívna sila je omnoho väčšia. Napríklad ruská FAB-1500 váži približne 1 588 kilogramov, zatiaľ čo FAB-3000 viac ako 2 722 kilogramov.

Podľa RUSI sa ruská produkcia týchto zbraní výrazne zvýšila: „Z nárastu 40 000 kusov v roku 2024 na očakávaných 70 000 v roku 2025.“ Toto masové používanie viedlo k prudkému nárastu strát na ukrajinskej strane, pretože aj nepresné zásahy majú devastujúci účinok na opevnené pozície a vojenské objekty.

Kĺzavé bomby menia dynamiku boja, pretože umožňujú ruským lietadlám útočiť z bezpečnej vzdialenosti a zároveň spôsobovať obrovské škody na ukrajinskej obrane.

Ako Ukrajina reaguje na novú taktiku?

Ukrajina bola počas vojny schopná účinne sa prispôsobiť rôznym taktikám, ale koordinované používanie pechoty, dronov a kĺzavých bômb predstavuje novú výzvu. Ruské sily sa poučené z predchádzajúcich neúspechov tentokrát lepšie synchronizujú a Ukrajina tak musí voliť medzi mobilitou a udržiavaním pevností.

Ako uvádza RUSI: „Ukrajinská armáda stojí pred dilemou: buď sa zakope a riskuje deštrukciu kĺzavými bombami, alebo sa bude neustále presúvať a vystaví sa útokom dronov a delostrelectva.“

Ukrajinské jednotky sa napriek tomu nevzdávajú. Hoci ich kapacity sú značne obmedzené, naďalej si udržiavajú strategické pozície. Ukrajinská obrana v hĺbke a výrazné spoliehanie sa na bezposádkové systémy pomáhajú minimalizovať straty a udržať bojové tempo, píše portál ZN.ua.

Niektoré jednotky sa pokúšajú adaptovať na nové hrozby budovaním podzemných krytov a rýchlym premiestňovaním svojich jednotiek, čím sa snažia minimalizovať účinnosť ruských útokov.

Znamená to hrozbu pre NATO?

Mnohí analytici sa pýtajú, či by NATO malo brať ruskú stratégiu ako vážnu hrozbu. Zatiaľ čo Rusko profituje z možnosti beztrestne vypúšťať kĺzavé bomby na Ukrajinu, v konflikte so Západom by podobná taktika čelila podstatne silnejším vzdušným silám a protileteckému obrannému systému. Napriek tomu už NATO uvažuje nad masovou produkciou lacných smart bômb, aby sa pripravil na možné budúce konflikty.

Napriek tomu, že Rusko vylepšilo svoju stratégiu, „ofenzívny trojuholník“ nie je všeliekom. Ukrajinská obrana naďalej spôsobuje ruským jednotkám vysoké straty a zabránila im v dosiahnutí zásadného prelomu.

Aj keď je tlak na Ukrajinu obrovský, vojna zatiaľ zostáva vyčerpávajúcim konfliktom bez jednoznačného víťaza. To znamená, že napriek zvyšujúcemu sa tlaku a modernizácii ruskej vojenskej stratégie zostáva otázka dlhodobej efektivity tejto taktiky otvorená.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Europe Says, ZN.ua

Najnovšie videá

Trendové videá