„Rusi si to začínajú uvedomovať.“ Ukrajina čelí narastajúcemu problému. Ovplyvní to protiofenzívu?
- Nedostatok munície do systémov protivzdušnej obrany pociťujú aj vojaci v prvej línii
- Dokážu Rusi získať vzdušnú nadvládu a ako to ovplyvní ukrajinskú protiofenzívu?
- Nedostatok munície do systémov protivzdušnej obrany pociťujú aj vojaci v prvej línii
- Dokážu Rusi získať vzdušnú nadvládu a ako to ovplyvní ukrajinskú protiofenzívu?
Ruská armáda celé mesiace zasypáva Ukrajinu všetkým možným, čo vo svojom arzenáli nájde. Od hypersonických rakiet cez klasickú delostreleckú muníciu až po iránske samovražedné drony. Neustále útoky majú za cieľ vyčerpať ukrajinskú protivzdušnú obranu.
Uniknuté tajné dokumenty USA prezrádzajú, že sa im to darí. Problém priznávajú aj vojaci priamo na fronte. Tí sú na niektorých úsekoch odkázaní len na prenosný protilietadlový raketový systém (MANPADS) Stinger. Zbraň niekedy desila Sovietov v Afganistane, keď úspešne zasahovala ich vrtuľníky a nakoniec prispela k stiahnutiu sovietskych vojsk z krajiny.
Teraz však ruské lietadlá disponujú technológiou, ktorá ruší systém zacielenia na teplo motora lietadla. Ukrajinci preto používajú hneď dve strely a dúfajú, že aspoň jedna nájde lietadlo a poškodí ho.
„Používali sme proti nim protitankové strely, to im zabránilo posielať helikoptéry ďaleko na naše územie, pretože sa báli, že budú zasiahnutí. Teraz však Rusi vedia, že nám dochádza munícia, sú stále odvážnejší. Každý deň prichádza viac a viac helikoptér a lietadiel a začínajú si uvedomovať, že ich nemôžeme zastaviť,“ uviedol ukrajinský vojak pre The Times.
Skutočne na začiatku vojny boli zdokumentované prípady, keď ukrajinské sily použili protitankový systém Stugna-P, pričom zasiahli modernú útočnú helikoptéru Ka-52.
Systémov majú pomerne veľa, problémom je munícia
Čo ukrajinskí vojaci už dávno tušia, sa verejnosť dozvedela len nedávno pri úniku tajných dokumentov USA – Ukrajincom dochádzajú kapacity na vzdušnú obranu, uvádza New York Times.
Problém nie je v tom, že Rusi by boli vo veľkej miere úspešní v ničení systémov protivzdušnej obrany, ale v tom, že Ukrajincom dochádzajú strely do týchto systémov. Podľa dokumentov im môže dôjsť munícia už máji.
„Ukrajinci majú stále relatívne veľký počet odpaľovacích zariadení protivzdušnej obrany zo sovietskej éry, ale zmenšujúci sa počet rakiet. Krajina má napríklad viac ako 100 odpaľovacích zariadení rakiet s plochou dráhou letu (SAM) stredného doletu, konkrétne S-300/SA-10 a Buk-M1/SA-11,“ uvádza analytik Mark Cancian z Centra strategických a medzinárodných štúdií (CSIS).
Práve tieto systémy tvoria základnú kostru ukrajinskej protivzdušnej obrany a pripísali si najviac zásahov lietadiel a helikoptér.
Problémom je však nedostatok munície, Ukrajinci vyprázdnili svoje sklady, rovnako ako spojenci, ktorí v minulosti týmito sovietskymi systémami disponovali. Ukrajina je preto nútená voliť, koho a čo bude chrániť.
Systémy protivzdušnej obrany tak už nie sú nasadzované proti iránskym samovražedným dronom, namiesto toho ich likvidujú takzvané mobilné tímy. Tie pozostávajú s guľometníka, šoféra, veliteľa a vojaka, ktorý obsahuje MANPADS. Účinné sú aj nemecké samohybné protilietadlové systémy Flakpanzer Gepard.
Spojenci darovali Ukrajine aj protivzdušné obrany, ktoré používa NATO, ako sú systémy Patriot, Iris-T, NASAMS. Munícia do nich je rozšírenejšia.
Problém je, že Ukrajina disponuje len pár kusmi týchto systémov a bude trvať dlho, kým sa naplnia dodávky prisľúbených zbraní. Takým prípadom je práve NASAMS, pre ktorý existuje dostatok munície, no Ukrajinci aktuálne disponujú len dvoma kusmi batérií.
Ofenzíva sa bude môcť pohnúť dopredu, no do budúcnosti treba prejsť na systémy NATO
Analytik hovorí, že v tejto dobe a v nasledujúce mesiace bude pohyb ruských lietadiel nad Ukrajinou veľmi riskantný. Ukrajina má stále dostatok munície, aby si poradila s ruskými lietadlami.
„Ukrajina má dostatok systémov protivzdušnej obrany, že prelet ruských lietadiel cez frontové línie a kľúčové vojenské objekty by bol stále veľmi nebezpečné,“ uvádza analytik. Vysvetľuje, že počet ruských lietadiel je pomerne malý a Ukrajina má toľko munície, že by ich mohla vyradiť všetky.
Prioritou ukrajinskej protivzdušnej obrany je momentálne taktická letecká podpora Ruska. Armáda nemá dostatok striel, aby zneškodňovala ruské strely, ktorých denne dopadnú aj stovky.
„Ruské lietadlá zriedka vstupujú do ukrajinského vzdušného priestoru, namiesto toho vypúšťajú rakety z ruského územia,“ uviedol Cancian.
Bomba, ktorú omylom vypustili Rusi nad mestom Belgorod, je toho príkladom. Ide o upravenú „hlúpu“ bombu FAB-500, ku ktorej pridali systém GPS a krídla. Stačí ju vypustiť z lietadla a do cieľa dorazí bez toho, aby Rusi museli s lietadlom vstúpiť do nebezpečnej zóny.
Cancian si ale myslí, že Ukrajinci ešte pár mesiacov vydržia a Rusi nedosiahnu vzdušnú prevahu.
„Prinajmenšom niekoľko nasledujúcich mesiacov Rusi nebudú môcť využiť znižujúce sa zásoby ukrajinských rakiet na získanie veľkej výhody na bojisku. Pokročiť bude môcť dlho očakávaná ukrajinská ofenzíva,“ dodáva.
Trpieť však môžu civilisti, keďže zraniteľná bude hlavne energetická infraštruktúra, pričom Rusi používajú na jej ničenie iránske drony, na ktoré Ukrajinci nemôžu plytvať raketami do vzdušnej obrany.
Cancian hovorí, že jediné riešenie je prechod na systémy NATO.
„Pre krajiny NATO to znamená prijať vyšší stupeň rizika darovaním systémov od vlastných vojsk a znížením zásob munície pod požadovanú úroveň. Je však lepšie vyhrať vojnu ako ju prehrať kvôli budúcej vojne, ktorá možno nikdy nenastane,“ uzatvára analytik.
Zdroje: The Times, CSIS, New York Times