Rusi sú vraj pripravení vyjednávať o zložení zbraní. Ukrajina naspäť dobyla stovky kilometrov
- Ukrajinská ofenzíva pokračuje a zaznamenáva veľké úspechy
- Rusi sú vraj pripravení vyjednávať
- Podľa ISW to však neznamená koniec vojny
- Ukrajinská ofenzíva pokračuje a zaznamenáva veľké úspechy
- Rusi sú vraj pripravení vyjednávať
- Podľa ISW to však neznamená koniec vojny
Ozbrojené sily Ukrajiny postupujú na juhu a spod ruskej okupácie oslobodzujú dedinu za dedinou. Podľa šéfky južného ukrajinského armádneho Operačného veliteľstva Natali Humeňukovej sa v danej oblasti ruské sily ocitli v ťažkých podmienkach. V dôsledku efektívnej ukrajinskej protiofenzívy chcú niektoré ruské jednotky vyjednávať.
Ako uviedla pre Kanál 24, dôstojníci týchto jednotiek dostali podľa nej za úlohu akýmkoľvek spôsobom opustiť svoje pozície. Dostávajú tak na výber. Buď môžu utekať a pridať sa k ustupujúcim vojskám na Donbase, alebo môžu zložiť zbrane.
„Demoralizácia (na strane Rusov) je už teraz taká hlboká, že si aj (ruské) velenie uvedomuje, že sa už sa nemá kam ďalej posunúť,“ zdôraznila šéfka tlačového strediska.
„Napredujeme a náš pohyb je celkom presvedčivý. Má to vplyv nielen na geografický posun nepriateľských pozícií, ale aj psychiku. Nepriateľské jednotky, ktoré začínajú s preskupovaním, hľadajú spôsoby, ako sa dostať do kontaktu s našimi jednotkami, aby mohli viesť takzvané rokovania o možnosti zloženia zbraní a prechodu pod záštitu medzinárodného humanitárneho práva,“ zdôraznila Humeňuková.
Obrovské pokroky
Ako uvádza agentúra TASR, Humeňuková priblížila aj detaily ohľadom postupov ukrajinskej armády. Za uplynulé dva týždne mali opätovne dobyť 500 kilometrov štvorcových Rusmi okupovaného územia v Chersonskej oblasti.
„Na viacerých úsekoch sme postúpili o štyri alebo až niekoľko desiatok kilometrov,“ spresnila. Podľa nej sa v súčasnosti nachádzajú „plne pod ukrajinskou vlajkou“ obce Vysokopilľa, Bilohirka, Suchyj Stavok a Myroľubivka.
Námestník šéfa proruskej okupačnej správy v Chersone Kirill Stremousov povedal v pondelok ráno pre ruskú agentúru RIA Novosti, že situácia v meste „je pod kontrolou“.
„Opakovanie situácie z Charkova tu teraz jednoducho nie je možné,“ uviedol. „V meste nie je žiadna panika,“ dodal. Narážal na fakt, že pri protiofenzíve nezaostáva ani sever krajiny. V oblasti Charkova Ukrajinci taktiež zaznamenali výrazné územné zisky.
Kyjev v nedeľu vyhlásil, že v rámci septembrovej protiofenzívy sa mu podarilo opätovne získať viac než 3 000 štvorcových kilometrov územia. Podľa pondelkového vyjadrenia amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa Ukrajine podarilo „zvrátiť trend vo svoj prospech, avšak súčasná protiofenzíva vojnu neukončí“.
Koniec vojny až na ďalší rok
Experti amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) citovaní britskou stanicou BBC upozorňujú, že keď sa ukrajinský protiútok na severovýchode Ukrajiny skončí, ruské jednotky zrejme obnovia stabilnú obrannú líniu a možno aj spustia územne obmedzené protiútoky.
Ukrajina bude musieť následne začať nové protiofenzívne operácie, aby dokončila oslobodenie územia okupovaného Ruskom. Experti ISW preto predpokladajú, že vojna pravdepodobne potrvá až do roku 2023.
V správe ISW sa konštatuje, že Ukrajina otočila priebeh vojny vo svoj prospech, čo zrejme znamená, že Kyjev bude pravdepodobne stále viac diktovať miesto a charakter hlavných operácií protivníka. Americkí experti tiež očakávajú, že Rusko bude čoraz neadekvátnejšie reagovať na rastúci fyzický a psychický tlak zo strany Ukrajiny.
Britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej zvodke o vývoji situácie na ukrajinských bojiskách píše, že úspechy ukrajinských jednotiek majú vážne dôsledky na celú ruskú operáciu na Ukrajine. Väčšina ruských jednotiek je tam pravdepodobne nútená sústrediť sa na reorganizáciu svojej obrany.
Podľa britskej rozviedky je jedným z dôsledkov vývoja situácie na bojiskách Ukrajiny aj to, že „už aj tak nízka dôvera vojakov v najvyššie vojenské vedenie Ruska poklesne zrejme ešte viac“.
Zdroje: Kanál 24, SITA, TASR