Rusi ukradli prastaré skýtske zlato. Chcú vymazať Ukrajinu z mapy aj histórie
- Rusko sa na Ukrajine dopúšťa rôznych vojnových zločinov
- Jedným z nich je aj poškodzovanie kultúrnych pamiatok
- Rusi ukradli prastaré skýtske zlato
- Rusko sa na Ukrajine dopúšťa rôznych vojnových zločinov
- Jedným z nich je aj poškodzovanie kultúrnych pamiatok
- Rusi ukradli prastaré skýtske zlato
Ruská propaganda naberá na čoraz silnejších obrátkach. Ak by sme chceli zistiť dôvod ruskej invázie na Ukrajinu z pohľadu Vladimira Putina, museli by sme sa vrátiť do ďalekej minulosti. História sa totiž v jeho očiach odohrala inak, ako to bolo v skutočnosti.
Grid vysvetľuje, že Putin nie je jediným svetovým lídrom, ktorý často spomína slávnu históriu svojho národa. Rozdiel je v tom, že pri ruskom vladárovi sa zdá, že v minulosti reálne žije. Na aktuálne udalosti sa pozerá skrze desiatky či dokonca stovky rokov starú minulosť. A tento pohľad určite ovplyvňuje jeho konanie v aktuálnej vojne.
Krádeže vzácnych artefaktov
Z tohto hľadiska je pochopiteľné, že Putinovi prekáža existujúca kultúra suverénnej Ukrajiny. A to sa odráža na skutkoch ruských armádnych jednotiek, ktoré vo vojne bombardujú ukrajinské kultúrne pamiatky, múzeá a ortodoxné kostoly. U našich východných susedov ich poškodzujú jednu za druhou. Koncom apríla Rusi zničili už približne 250 kultúrnych inštitúcií uvádza New York Times.
Mimochodom, ostreľovanie a rabovanie kultúrneho dedičstva sa považuje za ďalší z množstva vojnových zločinov, ktoré Rusi na Ukrajine páchajú.
Jedným z konkrétnych prípadov je krádež historického zlata pochádzajúceho zo starovekej Skýtie. Artefakty, ktoré Rusi profesionálne extrahovali z múzea v Melitopole, majú vyše 2 300 rokov.
„Orkovia sa zmocnili nášho skýtskeho zlata. Ide o jednu z najväčších a najhodnotnejších zbierok na Ukrajine. Momentálne nevieme, kam ju odniesli,“ uviedol starosta Melitopolu. Rusov hanlivo označil za orkov, ako to v súčasnosti kvôli nevyprovokovanej vojne robia mnohí Ukrajinci.
Z Mariupolu vzali viac než 2-tisíc umeleckých diel
Počas dobýjania prístavného mesta na brehu Azovského mora – Mariupola – sa Rusi zmocnili viac než 2-tisíc rôznych vzácnych diel z tamojších múzeí.
Mariupolská mestská rada na sociálnej sieti Telegram detailne vysvetlila, ako ruské jednotky systematicky vyrabovali tri tamojšie múzeá. Zisk z týchto krádeží mali presunúť do separatistického Donecku.
„Okupanti ‚oslobodili’ Mariupol od jeho historických a kultúrnych pamiatok. Ukradli a odviezli viac ako 2-tisíc unikátnych exponátov z Mariupolu do Donecku,“ píše mestská rada.
Medzi ukradnutými dielami boli tri maľby od Archipa Kuindžiho či vyše 200 medailí z Múzea medailónového umenia Harabet. Múzeum mariupolského umelca Kuindžiho z obdobia realizmu zničil ruský nálet koncom marca. Nachádzalo sa v ňom viac než 200 vzácnych diel od tohto maliara.
Maľby „Červený západ slnka“, „Elbrus“ a „Jeseň“ však z múzea zmizli ešte pred bombardovaním.
Rusi sa snažia vymazať ukrajinské pamiatky
Vyššie spomínané rabovanie múzea v Melitopole je azda najzávažnejším prípadom ruských zločinov v oblasti ničenia kultúrnych pamiatok. Zlato Skýtov má pre Ukrajinu obrovskú symbolickú hodnotu. Skýti sú totiž historickým národom, ktorý sa pohyboval po území dnešnej Ukrajiny.
Koncom 5. storočia sa boli vytlačení do oblasti ukrajinského polostrovu Krym, ktorý v roku Rusko 2014 anektovalo. Až do 19. storočia sa juh ukrajinského teritória občasne označoval ako Skýtia. Ide teda o zlato pochádzajúce z historického územia Ukrajiny.
„Pravdepodobne vnímajú kultúru ako nepriateľa,“ vysvetlila Leila Ibrahimova, riaditeľka múzea. „Tvrdili, že Ukrajina vôbec nie je štátom, nemá žiadnu históriu. Našu krajinu chcú iba zničiť. Dúfam, že sa im to nepodarí,“ dodala.
Podľa historikov je krádež artefaktov z Melitopoplu ohavným pokusom privlastniť si a možno aj zničiť kultúrne dedičstvo Ukrajiny. To potvrdzuje Putinovu snahu prepísať históriu, respektíve jeho krivý pohľad na udalosti v minulosti.
Archelóg a odborník na Skýtov Olexandr Symonenko hovorí, že „Rusi vedú vojnu bez pravidiel. Nie je to ani skutočná vojna. Je to ničenie našich životov, prírody, kultúry, hospodárstva. Ničenie všetkého“.
Zdroje: Grid, New York Times, ARTnews, Internet Encyclopedia of Ukraine